• 24 Temmuz 2017, Pazartesi 9:28
Derviş KemalDENİZ

Derviş Kemal DENİZ

21’inci yüzyıl iklim değişikliğinin etkileri ile savaşmakla geçecek

Temmuz ayında yapılan G 20 ülkeleri liderler zirvesinde yine en önemli konu iklim değişikliğine karşı alınması gereken önlemler olmuştur. Bu konuda daha önceki yıllarda G 20 ülkelerinin üzerinde mutabık kaldığı ve adına Paris protokolu denilen iklim değişikliğine karşı uygulanacak eylem planına sadık kalınması ile ilgili öneriye, ABD Başkanı Donald Trump destek vermeyeceği ve ABD’nin Paris Protokolüne dahil olmayacağını açıklaması ortaya çıkan önemli bir gelişmedir. Önümüzdeki yıllarda insanlığın önüne büyük bir tehdit olarak çıkcak ve beraberinde büyük felaketler getirecek iklim değişikliğinin, olası etkilerine karşı yapılacak ortak mücadeleye ABD gibi dünyanın en gelişmiş ülkesinin destek vermemesi gözardı edilebilecek bir durum değildir. Bu nedenledir ki serbest girişim karşıtı güçlerin benimsemediği küreselleşme hareketlerine karşı bölgeciliğin öne çıkmasının ne kadar tehlikeli bir gelişme olduğunun iklim değişkliği ile mücadelede ortaya konan ilkelerle beraber değerlendirilmesi gereklidir.

Yirminci yüzyılın sonlarında etkisini gösteren ve yirmi birinci yüzyılda büyük gelişme gösteren küreselleşmenin dünyada yaşayan insanlar arasında fakirlik sınırı içindeki insanların sayısının azalmasına büyük yardımı olduğunu başta Dünya Bankası olmak üzere dünyanın önemli kurumları açıkça ortaya koymaktadır. Küreselleşmenin fakirliğe karşı yapılan mücadelede olumlu sonuçlar vermesine karşın, gelişmiş ülkelerde istihdamlar üzerinde negatif etki yapması da gelişmiş ülkelerde bilhassa çalışan kesimde küreselleşme karşıtlığının gelişmesine neden olmuştur. Bu nedenle, Trump gibi devlet adamları küreselleşme karşıtlığı ile iktidara gelmekte ve kendilerini iktidar yapan bu politikanın etkisi ile iklim değişikliği ile mücadelede ortak eylem planı dışına çıkabilmektedir.

Dünya nüfusu son otuz yıl içinde çok büyük oranda artış göstermektedir. Bilhassa ekonomik açıdan gelişimini tamamlamamış veya gelişmemiş ülkelerde bu oran çok yüksektir. Artan bu nüfusun da beslenmesi çok önemlidir. İklim değişikliği ile daralan tarım alanlarının tarım üretimine olan olumsuz etkileri ile ilgili raporlar sıkça yayınlanmaktadır. Maalesef teknolojik olarak büyük buluşlara sahne olan dünyamız, henüz tam anlamı ile iklim değişikliğine karşı mücadelede istenilen düzeye ulaşamamıştır.

İklim değişikliğinin en önemli göstergelerinden biri yazların çok sıcak ve kışların da çok soğuk geçmesidir. Aşırı sıcaklar bilhassa Kuzey Kutbu’ndaki buzulların erimesine neden olurken, eriyen buzulların okyanustaki su seviyesini artırdığı, birçok kıyı şeridinin sular altında kaldığı ve adaların yavaş yavaş yok olduğu bir durum ile karşı karşıya kalınmaktadır. İklim değişikliği ile birlikte yağışların azalması, yer altı sularına daha fazla ihtiyaç duyulmasına ve kısıtlı su kaynaklarının azalmasına neden olmaktadır. Dünyada içilebilen suyun mevcut su miktarının yüzde üçünden az olması durumun vahametini ortaya koymaktadır. Medeniyet geliştikçe insanların hayat tarzı değişmekte, insanlar daha çok temizliğe önem verdiklerinden daha fazla su kullanmakta ve büyük oranda kısıtlı kaynakları tüketmektedirler.

Okyanusların yükselmesi, tarım alanlarının kuraklık yüzünden kullanılamaması, su kaynaklarının azalması, şiddetli kış koşullarını yarattığı aşırı sert fırtınaların yarattığı yıkımlar, büyük ekonomik maliyetler olarak insanlığa yansımaktadır. Maliyetlerin artması ile de iklim değişikliğinden etkilenen ekonomik olarak gelişmemiş ülkelerin halkları büyük zarar görmekte ve çok sayıda ölümlere neden olmaktadır. Afrika’da kuraklık ve su yetersizliğinden ölüme mahkum edilmiş çocuklar ve insan topluluklarını gördüğümüzde ne kadar acı duyduğumuzu hissedebiliriz. Dünyanın vatandaşı olduğunu unutup sadece kendi ülkesindeki insanların refahı ile ilgilenmek bugünkü nesillere yaratılan refahtan dolayı hoş gelse de, dünyanın başka bir yerinde yaşanan felaketlerin bir gün gelip kendilerini de etkileyebileceğini iyi hesap etmeleri gereklidir.

Bütün olumsuzluklara rağmen dünyamızda iklim değişikliği ile mücadele kararlı liderler görmek ümit vericidir. Fosil yakıtların kullanımının azaltılması ve yenilenebilir enerjiye dönülmesi çok olumlu bir gelişmedir.   Bu konuda yatırım miktarları çok yüksek olsa da bugün ödenecek maliyet gelecekte insanlığın önüne gelecek maliyetin çok altındadır. Buna dayalı olarak iklim değişikliğinin zararlarını azaltmaya yönelik yapılan her türlü yatırım insanlık için çok büyük bedel olarak görülse de, ilerde ödenecek bedellerin azaltılması için şarttır ve bütün ülkeler bu konuda şimdiden planlar geliştirmelidir.

Ekonomik akıl ile baktığımızda, azalan tarım üretiminin arz talep dengesine dayalı olarak yiyecek fiyatlarında artış gösterecek olması, sadece ekonomik açıdan güçlü ülke insanlarının veya gelişmemiş ülkelerin zenginlerinin doğru beslenebileceği bir dünya yaratacaktır. Bu da milyarlarca insanın yavaş yavaş ölmesi demektir. İklim değişikliği ile mücadelede alınacak önlemlerde gelişmiş ülkelerin öncü olması başarı şansını artırmaktadır. Küreselleşmenin yaratıcısı, sömürü düzenin lideri olan batının sanayi devrimi ile başlattığı kaynakları tüketme hareketine karşı önlem alması ve politikalar üretmesi yirminci yüzyılın başındaki düşüncelerle yirmi birinci yüzyıl başındaki düşüncelerin ne kadar büyük değişime uğradığını göstermektedir. Ancak, hâlâ batıda sanayi devriminin başlangıcı olan yirminci yüzyılın başlarındaki düşüncedeki liderler olduğunu görmek, tüm olumlu gelişmelere rağmen insanlığı tedirgin etmektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
7 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
8 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
9 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
10 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık