• 03 Ekim 2016, Pazartesi 10:49
Derviş KemalDENİZ

Derviş Kemal DENİZ

Alt yapı yatırımlarının küresel ekonomideki büyümeye etkisi

Küresel ekonomik krizin başladığı yıl olan 2008 yılından bugüne kadar sekiz yıl geçmiş olmasına rağmen hala dünyanın önde gelen ekonomilerinde üretim 2008 seviyelerinin altındadır. Dünyanın gelişmiş yedi ülkesinin (G7) yıllık büyüme beklentisi % 2.5 ile % 3 arasında olmasına rağmen beş yıldır bu ülkelerdeki büyüme hızı bu oranların altında seyretmektedir.

Büyüme hızındaki düşüş esas olarak dünyanın büyük ekonomilerinde daha etkin bir şekilde kendini göstermiştir. 2008 sonrası yıllarda gelişmekte olan ülkelerde görülen büyüme oranları gelişmiş ülkelerde görülmemiştir. Gelişmekte olan ülkeler içerisinde yer alan Çin’in bu dönemde yakaladığı büyüme hızını hiçbir ülke yakalayamamıştır. Ancak, Çin de son üç yılda gittikçe aşağıya doğru seyir eden büyüme oranları yaşamaya başlamıştır. Çin’de yaşanan bu düşüşün dünya ekonomisinin küresel büyümesine olumsuz etki yapması kaçınılmazdır

Gelişmiş ülkelerin yaşamakta olduğu istenilen oranda büyüme yakalayamama durumunu ve son yıllarda gelişmekte olan ülkelerde yaşanan büyümedeki düşüşleri aşmak için alınması gereken belirli önlemler vardır. Bu önlemler içerisinde en önemlisi alt yapı yatırımlarının artırılmasıdır.

Küresel ekonomik gelişmeler ile ilgili olarak IMF nin yayınladığı World EConomic Outlook (Dünya Ekonomisine Bakış) raporunda gelişmiş yedi ülkenin ekonomilerindeki üretim açığının 500 milyar dolar olduğundan bahsedilmektedir. Ekonomik büyümenin istenilen seviyelere çıkması bu ekonomilere 500 milyar doların girmesine bağlıdır.

Alt yapı yatırımlarının harekete geçirdiği inşaat faaliyetleri istihdam yaratmakta, bu da talebin artmasına neden olmaktadır. Uzun vadede ekonomideki üretim kapasitesinin artacak olmasından ekonomik büyüme de sağlanabilmektedir. Ulaşım ağının geliştirilmesi (yollar) iş gücünün bir yerden bir yere hareketini artıracağından bunun üretime katkısı olumlu olacaktır.

Alt yapı yatırımlarının ekonomide gerekli büyümeyi sağlaması bazı faktörlere bağlıdır. Bu konuda danışmanlık firması Price Waterhouse Coopers’in “ alt yapının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri” raporunda dört önemli faktörün gerekliliğinden bahsedilmektedir.

Bu dört faktör raporda şöyle açıklanmaktadır :

  1. Alt yapı yatırımı için kesin bir ihtiyaç var mı? Bunun için mevcut ve gelecek ihtiyaçların tespit edilmesi gerekmektedir.
  2. Alt yapı yatırımlarının hükümetin sosyal, çevresel ve ekonomik politikaları ile uyumlu olması gerekmektedir. Bu politikalar ile çelişecek herhangi bir alt yapı yatırımının ekonominin bütünü üzerinde etkisi olumlu olmaz. Hatta zararlı da olabilir.
  3. Alt yapı yatırımlarının planlaması ve hesaplaması doğru yapılmadır. Bir alt yapı yatırımının başarılı olması onun ekonomik olarak yürütülebilir ve sürdürülebilir olmasına ve bunun da alt yapı yatırımları için yeterli kaynağın mevcut olmasına bağlıdır.
  4. Alt yapı yatırımlarının ekonominin bütününe katkısı olmalıdır. Projenin ekonomi üzerindeki etkisi dikkatle ele alınmalı, uzun vadede sağlayacağı fayda hesaplanmalıdır.

Alt yapı yatırımlarının ülke ekonomisine direk faydası geçmiş tecrübelerde görülmüştür. Ancak, sırf alt yapı yatırımı yapmak ve belirli bir kesime menfaat sağlamak için alt yapı yatırımı planlamak ülkede yaşayanların büyük bir kesiminin faydasına olmaz. Bir şey yapmanın faydalı oluşu toplumun büyük bir kesiminin yapılandan fayda görmesine bağlıdır. Yapılan yatırımın kişi başına düşen geliri artırması çok önemlidir. Kişi başına düşen gelir alt yapı yatırımlarına göre artmıyorsa, bunun sebebini ve yatırımın doğruluğunu araştırmak gerekir.

Alt yapı yatırımlarının ülke menfaatine olması için yolsuzlukla mücadele de önemlidir. Alt yapı yatırımlarına ne kadar kaynak ayrılırsa ayrılsın, yolsuzluk ve suistimalin önüne geçilmediği zaman kaynakların kullanımından toplumun büyük bir kesimi faydalanamaz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık