• 19 Aralık 2016, Pazartesi 8:11
Derviş KemalDENİZ

Derviş Kemal DENİZ

Döviz kurlarındaki artış enflasyonu tetikler mi?

Ülkemizde zaman zaman yaşanan döviz kurlarındaki artışların bugünlerde yine vatandaşları tedirgin etmiş olduğu görünmektedir. Dikkat edilecek olursa konuşulan ekonomi konularının başında da döviz kurlarındaki artışın etkileri gelmektedir. Ülkede zaten kronik olarak alışılagelmiş nakit akım darlığına bir de döviz kurlarındaki artış eklenince moraller üzerindeki etkisi büyük olmaktadır.

KKTC’de yaşayan herkesin daima Türkiye’nin ekonomik durumunun iyi olmasını dilemesi gerekir. Bunun başlıca nedeni KKTC’de kullanılan para biriminin Türk Lirası olması yanında, ekonomik tüm noksanlıkların Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri tarafından karşılanmakta olmasıdır. Türkiye’de son günlerde yaşanan döviz kur artışlarının etkilerinin ileriki aylarda görülmesi muhtemeldir.

Mikro ekonomik düzeyde kişi ve kurumlar döviz artışlarından farklı şekillerde etkilenebilmektedirler. Döviz kurlarında artış olduğu dönemlerde elinde yabancı para biriminden varlık bulunduranlar, Türk Lirası karşılığında kârlı görülmektedirler. Diğer taraftan yabancı para biriminde borçlanma yapanlar, Türk Lirası olarak borçlarının arttığını görürler. KKTC’de yabancı para biriminde mükellefiyeti yani borcu olan şahıs ve kurumların sayısının, yabancı para biriminde varlık sahibi olanlara göre çok fazla olması dolayısıyla her döviz kur hareketi büyük halk kitleleri içinde panik havası yaratmaktadır.

Döviz kurlarındaki artışın bir de makro ekonomik etkileri vardır. Bunlar da hükümetlerin kamu ekonomi politikalarını etkilemektedir. Hükümetlerin döviz kurlarındaki artış nedeni ile en çok sıkıntı yasayabilecekleri enflasyon oranlarındaki artıştır. Bu da ülkedeki fiyatlarda artış demektir. Bu enflasyonist artışların üretim ve tüketime olan etkileri de ekonomideki canlanmayı ve durgunluğu belirlemektedir. Bilinen şudur ki enflasyonun büyümesi kontrol altında tutulduğu sürece ekonomiye büyük zararlar vermez. Ancak, geçmiş tecrübeler iyi yönetilemeyen enflasyon koşullarının, sabit gelirli vatandaşlar ile alt gelir düzeyindeki insanlara ekonomik olarak kayıplar yaratabileceğini göstermektedir.

Enflasyon oranlarındaki az miktarda artışın ekonomik aktiviteyi artırdığı gelişmiş ülkelerde konuşulmaktadır. Avrupa’da yaşanan ekonomik durgunluğun aşılması için enflasyon oranlarında biraz kıpırdama isteğini ekonomistler belirtmektedir. Onlara göre, az bir enflasyon büyüme oranlarında artış sağlayacaktır. Bilhassa döviz kurlarının getirdiği enflasyon dıştan ithal edilen malların pahalı olmasını sağlaması nedeniyle yerel üretim daha rekabet edebilir duruma gelebilmekte, yerel üretim artmakta ve işsizlik azalabilmektedir. Ancak KKTC’de bu teorinin pratiğe dönüşmesi çok da olası değildir.

KKTC’de çok düşük düzeyde yerel bir mal üretimi vardır. Fiyat rekabeti nedeni ile büyük miktarda ithalat yapılmaktadır. Bu yapılan ithalatların yabancı para biriminde, yani döviz olarak yapılması, otomatik olarak kurların artışıyla birlikte fiyatlara da artış olarak yansımaktadır. Bu ithalatlar içerisinde en önemli yeri tutan petrol fiyatlarının yabancı para biriminde olması da maliyetleri önemli ölçüde etkilemektedir. Petrol fiyatlarındaki artış, girdilerin önemli bir kısmını oluşturduğu gibi kişilerin elektrik ve araba kullanımında da ödedikleri miktarların artmasına neden olmaktadır.

Döviz kur artışlarının ihracatı olumlu yönden etkilediği daima belirtilmektedir. Bu nedenle KKTC’de turizmi de olumlu yönden etkileyebilmektedir. Ancak ülke turizminin büyük ölçüde Türkiye’den gelen kumar müşterisine bağlı olması da bu sektörü büyük ölçüde kur etkileri dışında tutabilmektedir.

Görünen odur ki önümüzdeki günlerde döviz kur artışlarının etkisini daha çok göreceğiz. Son haftalarda yüksek oranda artan döviz kurlarının çok sayıda insan topluluğuna döviz borçları dolayısıyla daha büyük miktarda ödeme yapma zorunluluğu getirebilir. Bu da insanlarımızın harcama miktarlarını azaltabilir. Hükümetin bu beklentiler ile döviz artışlarındaki seyre göre bazı ekonomik önlemler alması gerekecektir. Bu konuda yapılması planlanan çalışmanın toplum ile acilen paylaşılması toplumun gelecekle ilgili kaygılarının biraz olsun azalmasına neden olabilir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık