• 06 Kasım 2017, Pazartesi 9:47
Derviş KemalDENİZ

Derviş Kemal DENİZ

Ekonomik hayatta güncel tartışma konuları

Seçim sathına yavaş yavaş girmeye başladığımız bu günlerde adayların yavaş yavaş ortaya çıkması ile birlikte günlük haberler biraz daha ilgi çekici olsa da insanların büyük bir bölümü için günlük yaşamda karşılaşılan ekonomik sıkıntılar hala gündemin önemli bir yerini tutmaktadır. KKTC’de son aylarda konuşulmakta olan ekonomik konuların burada yaşayan insanların hayat şartlarını daha iyiye taşıyıp taşımayacağı ile ilgili olup olmadığına karar vermede maalesef halkın kafası karışıktır. Bu karışıklığı da söylenenlerle fiilen yaşananların bire bir tutmaması yaratmaktadır.

Bugünlerde basında en çok yer alan haberlerden biri de üniversiteler konusudur. Ülkede 18 üniversitenin faaliyet göstermesi yanında bir o kadar sayıda daha üniversitenin açılacağı haberi kafaları karıştırmaktadır.  Üniversitelerin eğitim dışında ülkenin ekonomik hayatına yaptığı katkılar asla küçümsenemez. Bu nedenle üniversitelerde eğitim gören 80 binin üzerindeki yabancı uyruklunun KKTC ekonomisine yaptığı katkı çok önemlidir. Hemen her sektör dıştan gelen bu kaynaktan pay almaktadır.

Üniversitelerin ülke ekonomisinin canlılığına yaptığı etkiler tek başına sürdürülebilir bir model yaratmada etkili değildir. Nüfusu 60 milyonu bulmuş bir İngiltere’de 150 üniversite varken, KKTC’de birkaç yıl içinde 40 üniversite olması mantıklı değildir. Hatta bu ekonomik mantığın tamamen dışındadır. Kimse 40 üniversite açılışına izin veren KKTC’nin eğitimde İngiltere’den çok daha başarılı olduğunu söylemesin. Maalesef, üniversite sayısı ve öğrencinin artması birkaç yıl içerisinde bu sektörde birçok kurumun mali yönden krize girmesine neden olacaktır.

Üniversite sayısındaki artışın sürdürülebilir ekonomiye en büyük olumsuz etkisi, ülkenin kıt kaynaklarının verimsiz kullanımı ile olacaktır. Bugünkü altyapı olanakları ile sıkıntı yaşayan KKTC, ilerde dışarıdan gelen öğrencilerin kaynaklar üzerindeki talepleri ile büyük sıkıntılar yaşayacaktır. Dikkat edilmesi gereken en kritik konu da siyasi açıdan tanınmışlığı olmayan KKTC’nin Türkiye dışından aldığı öğrencileri ilelebet almaya devam edip etmeyeceğidir. Ülkelerin değişen siyasi şartlarda KKTC üniversitelerine öğrenci gönderilmesine izin vermemesi, üniversite öğrencisi üzerine kurulan birçok ekonomik yapının büyük krize girmesine de neden olacaktır.

Sürdürülebilir ekonomik yapı üzerinde ilerde doğabilecek anomalilere karşı durmak için iyi bir ekonomik planlama yapılması gereklidir. Bu yapılmazsa büyük umut taşıdığımız üniversite sektörü büyük yara alabilir ve yıllardır yüksek öğrenim sektöründe faaliyet gösteren ve büyük mücadelelerle bir yere gelmiş ve marka olmuş üniversitelerimiz bile zarar görebilirler.

KKTC’de seçim yaklaştıkça vatandaş yapılan yabancı uyrukluların sayısı da artmaktadır. Verilen vatandaşlıkların seçime yaklaşıldığı bir dönemde artırılması, seçime dönük bir icraat olsa da ekonomik açıdan ülkeye sağladığı menfaatlere de bakmak gerekir. Vatandaş olanlar içerisinde yıllardır KKTC’de yaşayıp burada bir ekonomik düzen kuran insanlar için vatandaş olmak yaratılan bir ekonomik değerin devamlılığı açısından çok önemlidir ve ekonomik faydaları çok büyüktür. Bunun dışında KKTC’de yatırım yapan insanlara verilen vatandaşlıkların da ekonomik yönden büyük faydaları vardır. Güney Kıbrıs’ta bile bir AB üyesi ülke olarak 2 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapan yabancılara vatandaşlık verilmektedir. KKTC’de de en az 1 milyon Euro yatırım yapanlara vatandaşlık verilmesinde ekonomik olarak zarar değil fayda vardır. Bu nedenle vatandaşlık verme burada uzun yıllar yaşayanlar dışındakiler için önemli yatırım karşılığı olmalıdır. Sırf seçim maksadı için verilen vatandaşlıkların ise ekonomik kriterler dışında verilmesi fayda yerine zarar getirmektedir.

Ülkemizde büyük bir ekonomik atılım olarak arada bir yapılan, gençlere konut için arazi verilmesidir. Bugünlerde seçimin yaklaşması ile birlikte bu da büyük ölçüde gündemde bulunmaktadır. Ev ihtiyacı olan gençler için bu gibi imkanların sağlanması ekonomik olduğu kadar sosyal bir fayda sağlasa da her iktidara gelenin en ihtiyaçlı olana değil de en yakınına arazi vermesi bu gibi icraatların ekonomik açıdan gelen giden iktidarlarla beslenen bir kitle oluşmasını yaratmaktadır. Bu nedenle hassas bir konu olan arazi dağıtımının ihtiyaca göre verilmesi çok önemlidir ve şarttır.

Bugünlerde en çok dillendirilen konu da 2016 yılı bütçesinin artı vermesidir. Maliye Bakanı’nın açıklamaları KKTC’de ilk defa artı veren bir bütçenin gerçekleştirildiği yönündedir. Bu haberi KKTC’nin umut verici bir haber olarak kabul edip bundan sonraki iktidarların bunu bir gösterge olarak kabul edip gelinen bu aşamanın altına düşmemesi gerekliliği üzerinde durulmalıdır. Yine de bu bir başlangıç olsa da devlet olmanın gerekçesi olan yatırım bütçelerini de kendi kaynaklarımız ile yürütmek ve borçlarımızı ödemek sorumluluklarımızı da yerine getirmeliyiz.

Çalışma Bakanın KKTC’de ilk defa istidam edilecek 18-35 yaş grubundaki gençlerin sosyal sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi açıklaması bir yere kadar olumlu bir harekettir. Bu eylem ile yeni istihdam edilecek kişilerin sosyal sigorta ödemeleri güvence altına alınmaktadır.

Ancak, ekonomik akıl içerisinde devletin her şeyi destekler durumuna gelmiş olması 1974 sonrası oluşturulan ve devlet tarafından devamlı beslenen grupların genişlemesini sağlamaktadır. Bu da ülkenin herhangi bir zamanda uluslararası tanınmışlığı ile yurt dışında rekabet haline gelmesi halinde rekabet edemeyen bir iş dünyası yaratılmasına yol açmaktadır. Yıllardır ülkede mücadelesi verilen statükonun da bizi götürdüğü nokta, yurt dışına açılamayan ve rekabet gücünü geliştiremeyen bir KKTC reel sektörünün sağlamlaşmasıdır. Bunun sonucu da hüsran ve işsizliktir.

KKTC’de bugünlerde ekonomi ile ilgili haberlerin ve gelişmelerin tamamen seçime yönelik olması dolayısı ile ekonomik bir analizin çok da etkin olacağını beklememek gerekmektedir. KKTC’nin bu aşamada tüm ekonomik konuların koordine edildiği bir plana ihtiyacı vardır. Kimse dünyadaki içe dönüş hareketlerini bir gelecek dünya düzeni olarak algılamasın. Teknoloji dünyasında rekabette sınır yoktur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık