• 05 Şubat 2018, Pazartesi 11:16
Derviş KemalDENİZ

Derviş Kemal DENİZ

Finansal Hizmetler Teknolojisi (Fin Tech)

2008 yılında başlayan küresel finansal krizin ardından gelen yasa ve uygulamalarla ilgili düzenlemeler tamamlanma aşamasına gelmiştir. Ülkeler finansal krizlerin etkilerine karşı finans sektörünün güvenliğini sağlayacak yasa ve yönetmelikleri geçirmekte ve bunların etkili bir şekilde uygulanması için katı denetim prosedürleri yürütmektedirler.

Yasal açıdan düzenlemelerin ardı arkası gelirken dünyamız çok süratli bir teknolojik gelişmeyi de yaşamaktadır. Teknolojik gelişmenin finansal hizmetler sektörü için çok yaratıcı bir güç olması da gerçektir. Bu teknolojik gelişmenin finansal hizmetler sektörü ve bu sektörü kontrol eden merciler üzerindeki etkilerinin iyi etüd edilmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir.

Dünyanın en önde gelen müşavirlik firması PriceWaterhouse Coopers’ın yayınladığı Project Blue (Mavi Proje), finansal hizmetlerin geleceğini analiz etmektedir. Mavi Proje çerçevesinde dengesizlik ve belirsizliğin, düzenlemeler, makro ekonomik ve mali politikalar ile siyasi ve sosyal istikrar paketleri ile nasıl giderileceği ele alınmakta ve bu paketlerle ilgili olarak planlamanın nasıl yapılacağı dizayn edilmektedir. Yapılan planlama piyasaların birleşmesi, demografik ve sosyal ile teknolojinin değişmesi, savaşlar ve devlet tarafından yönelendirilen serbest piyasa ekonomisini içermektedir. Dikkat edilecek olursa, finansal hizmetler sektöründeki gelişme sadece teknolojideki gelişmelere bağlı olarak etkilenmemekle, dünyamızda son yıllarda artan siyasi huzursuzluklar ve bunun neticesinde gittikçe sayısı artan göçlere bağlı olarak sosyal ve demografik değişimlerden de etkilenmektedir. İnsana bağlı olarak yapılan hizmetlerin teknolojinin geliştirdiği cihazlarla yapılması bazı risklerin azaltılmasını sağlayacağı hesaplanmaktadır.

Bugün finansal hizmetler sektöründe hizmet veren bankalar müşterilerine küresel hizmetler sunmakta, müşteriler bilgisayar veya mobil telefon aracılığı ile banka hesaplarına ulaşıp çok az ücrete bankacılık hizmetlerini küresel olarak yapmaktadırlar. Bankacılık sektöründe yer alan bankalar bugün itibarı ile işlemleri bitcoin gibi kripto para biriminde yapan bu bankalarla rekabet etmek durumunda değildirler. Ancak, kripto para birimlerinin yavaş yavaş devreye girmesi, robotların insanların yerini alması bankacılık sektöründe de önemli gelişmelerin geliyor olduğunun habercisidir.

Son birkaç yıl içerisinde bankacılık sektörü teknolojiye bağlı olarak önemli değişiklikler yapmaya başlamıştır. Banka yöneticileri bilgi teknolojilerini (bilgisayar sistemi) geliştirmek sureti ile verimliliği artırmaya çalışmaktadırlar. Bu da alışılagelmiş oyunu değiştirme çabasıdır ve neticesinde maliyetler azalırken eski sistemin de devamlılığı sağlanmaktadır.

PriceWaterhouse Coopers firmasının yaptığı küresel CEO araştırmasında CEO’lar teknolojideki hızlı gelişmenin en büyük sıkıntıları olduğunu belirtmişlerdir. Buna örnek olarak da Amerika Birleşik Devletleri’nde telefonun halkın yarısı tarafından kullanılır olması 76 yıl gibi bir zaman diliminde olurken, mobil telefonların daha büyük miktarda halk kitlelerine 10 yılda ulaşması örnek olarak gösterilmekte, bundan sonraki gelişmelerin çok daha süratle adapte edileceğini ve bu hızın kolayca yetişebilinecek bir hız olmadığını belirtilmektedir.

Finansal hizmetler sektöründeki teknolojik gelişmelerin esasen 2020 yılı ve sonrasını hedeflediğini bu sektörde yer alan yöneticiler açıklamaktadırlar. Buna bağlı olarak 2020 yılına hazırlık olarak son yıllarda finansal sektörün bilgi işlem bölümleri geliştirilmektedir.2020 yılı ve sonrası için finansal sektörün ortaya koyduğu çabalar:

  1. Bilgi işlem bölümünün çalışma modelinin güne göre ayarlanması;
  2. Eski sistemi basitleştirerek masrafların azaltılması;
  3. Teknolojik kapasitenin artırılarak müşterinin ihtiyaçlarının daha bilimsel olarak belirlenmesi;
  4. Mimarinin herşeyi birleştirecek şekilde dizayn edilmesi;
  5. Siber-Güvenliğe çok önem verilmesi;
  6. En iyi bilgi ve beceriye sahip elemanlarla çalışılması, olarak sıralanmaktadır.

Bu hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmak için finansal sektörde hizmet veren kurumlar teknolojiyi daima takip etmek durumundadırlar. Bunu yapmak için de finansal hizmetler teknolojisini yürüten kurumlarla işbirliği yapmak zorundadırlar.

Ne yapılırsa yapılsın, teknolojik gelişmelere uyum hedeflere ulaşmada önemli bir yer tutmaktadır.Kısa vadeli icraatlar ile uzun vadeli planlar birleştiğinde daha geniş kapsamlı bir stratejik vizyonu oluşturmaktadır.Bunu başarabilen finansal kurumlar 2020 ve sonrasında başarılı olacaklardır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık