• 27 Kasım 2017, Pazartesi 9:20
Derviş KemalDENİZ

Derviş Kemal DENİZ

Kara para suçlusu offshore işletmeler mi?

Ülkemizde çok yanlış olarak algılanan sektör offshore hizmetler sektörüdür. Kara para aklama ile ilgili herhangi bir soru akla gelse ilk düşünülen offshore şirketler olmaktadır.

Bu konuda halkın tam anlamı ile bilinçlenmemesi nedeni ile offshore şirketler halk arasında birinci derecede kara para aklama aracı olarak görülmektedir. Ama durum hiç de algılandığı gibi değildir.

Kara para aklama ile ilgili esas faaliyetler günlük yaşantımız içerisinde yer almaktadır. Her kişi yaptığı icraatlerin kaçta kaçının kara para aklama ile ilgili olduğunu bir düşüneyim dese, ortaya çok miktarda materyal çıkmaktadır.

Kara para aklama ile ilgili olarak dünyanın kabul ettiği belirli olgular vardır. Kara para yasal olmayan faaliyetlerden elde edilen paraları içermektedir. Neyin yasal neyin yasal olmadığı da ülkeden ülkeye uygulanan yasalarla değişmektedir. Ancak, buna rağmen genel olarak dünyanın hemen hemen her ülkesi belirli faaliyetlerden elde edilen gelirleri kara para olarak ifade etmekte ve bu konuda önlemler almaya çalışmaktadır.

Rüşvet gelirleri

Kara paranın hangi yasal olmayan faaliyetlerden geldiğine bakıldığında çok farklı faaliyetlerden geldiği görülmektedir. Dünyada kara paranın en önemli kaynakları arasında birinci sırada “rüşvet” bulunmaktadır.

Rüşvetin en yoğun olduğu ülkelerin kara para ülkesi olduğu artık dünya literatüründe açıkça belirtilmektedir.

Gerek siyasi mevkilerde gerekse bürokraside yer alan kişilerin bulundukları mevkiler dolayısı ile aldıkları paralar kara para statüsüne girmektedir. Çünkü bu gelir kazananın hiçbir ticari faaliyetle ilişkilendiremeyeceği bir gelirdir.

Vergi kaçağı, faturasız satış

Kara paranın ikinci önemli kaynağı vergi kaçağıdır. Dikkat edilmesi gereken, kişi veya kurumların yasalara dayanarak vergi indirimi sağlayıp daha az vergi vermelerinin asla kara para kapsamına girmediğinin bilinmesidir. Kara para, gelir elde edip kayıt altına almamakla oluşur. Bu da yapılan bir hizmetin karşılığında hizmeti alana fatura veya makbuz vermemekle olur. Ülkemizde fatura vermeden tahsilat yapıldığı birçok sektörde görülmektedir. Günlük hayatımızda yaptığımız alış verişlerimizde kaç tanesinde fatura alıp almadığımıza baktığımızda, hepimizin kara para kaynağı yaratmada bir katkımız olduğunu görebiliriz.

 

Yasadışı silah satışı, insan,

uyuşturucu kaçakçılığı ve terör

 

Kara Para kapsamına giren diğer önemli gayri yasal faaliyetler, gayri yasal silah satışı, insan, silah ve esrar kaçakçılığı, narkotik, fuhuş, terörizm gibi faaliyetlerden oluşmaktadır. Burada bahsi geçen bu faaliyetlerin insan hayatına büyük zararları olmaktadır. Rüşvet ve vergi kaçağı direk olarak insanların yaşamlarını tehlikeye atmazken, kaçakçılık, terörizm, narkotik, fuhuş gibi faaliyetler ahlaki olmadığı kadar insan hayatı üzerinde büyük tehlikeler oluşturmaktadır.

Yukarıda belirtilen faaliyetlerin finansal sistem içerisine girmesinde bugün dünyanın genelinde uygulanan bankacılık sistemi ile engeller oluşturulmuştur. Her ülkede aynı olmasa da birçok ülkede kara para olabilecek fonların bankacılık sisteme girmemesi için çok etkili önlemler alınmaktadır. Alınan bütün önlemlere rağmen kara para yine de birçok ülkede yolunu bulup sistem girebilmektedir.

Kara para ile savaşımla ilgili olarak dünyanın en gelişmiş ülkeleri önemli sayılacak yasa ve uygulamalar ortaya koysalar da bu uygulamalar konusunda iki yüzlülük örneği de vermektedirler. Gelişmiş ülkeler, kara para ile ilgili bazı konularda esnek davranırken dişinin kestiği ülkelere de aynı konudan dolayı yaptırım uygulayabilmektedir. Bu da iş finansal çıkarlara geldiğinde ahlaki değerlerin bir tarafa bırakılabileceğini göstermektedir.

Ülkemizde offshorelara kara para diye saldıranların esas kara paranın hangi kaynaktan geldiğine iyice bakmaları gerekmektedir. Ahlaki olarak değerlendirildiğinde kara para her ülkede mevcuttur. Ancak, ahlaki değerlere önem veren ülkelerde kara para azaldığı gibi, bu gibi ülkelerin de zenginleşmesi daha da kolay olmaktadır. Buna dayalı olarak kara para ile mücadelede gösterilen ahlaki dirayetin konunun vergi planlaması ile karıştırılmaması çok önemlidir. İş insanları vergi konusunda avantajlı olduğu ülkelere gider. Bu kara para aklama değildir. Ancak usülsüzlük yapmak isteyen yasaları tam olmayan ülkelere gider.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
7 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
8 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
9 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
10 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık