• 20 Mart 2017, Pazartesi 9:30
Derviş KemalDENİZ

Derviş Kemal DENİZ

​KKTC ve küreselleşen dünya ticareti

KKTC’nin siyaseten uluslararası bir tanınmışılığının olmaması, Kıbrıslı Türklerin küresel ekonominin kısmen dışında kalmasına neden olmaktadır. Küresel ekonominin yarattığı hacimden alınan her pay kazançları ve dolayısı ile servetleri artırmaktadır. Dünyada gelişmiş ülkelerin daha da gelişmesi ve fakirlik sayısındaki düşüş, bu küresel ticaretin büyümesi ile direk orantılıdır.

KKTC’nin küresel bir aktör haline gelmesi büyük oranda Kıbrısta bir çözüme ulaşmak ile mümkündür. Bu gerçekleşmediği müddetçe yapılabilenler çok kısıtlıdır ve küresel bir aktör olmanın kısmen de olsa yolu Türkiye ile ilişkilerden geçmektedir. Yani Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri ile yapılacak bir strateji Kıbrıs Türkünün önünü açabilecektir.

Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki stratejik planlama, KKTC ne uluslararası ticaret yollarını açsa da KKTC’de hükümetlerin de içte buna destek olacak kararları ve icraatları üretip yürürlüğe koyması gerekmektedir. Bu konuda Türkiye Cumhuriyetinin kararlılığını Tuğrul Türkeşin konuşmalarında görürken, yine aynı Bakanın KKTC’deki yönetim hantallığı ile ilgili verdiği gizli mesajın da önemle dikkate alınması gerektiği de düşünülmelidir. Maalesef sadece sözle küresel bir aktör olunmamaktadır.

KKTC’nin küresel bir aktör olması yönünde düşünceler geliştirmeye çalışırken diğer taraftan ülke içerisinde yapılması gerekenlerin de bir plan çerçevesinde ele alınması gerekmektedir. Buna dayalı olarak ülke ekonomisini belirli bir seviyeye ulaştıracak alt yapı çalışmaları da kişisel, zümresel veya partisel çıkarlar gözetilmeden tamamen toplum faydasına planlanıp yapılmalıdır.

Kıbrıs’ın bir ada ülkesi olması dolayısı ile yapabileceği çok fazla imkanlar mevcut değildir. Ekonomik faktörleri teşkil eden insan gücü, sermaye ve toprak alanının kısıtlı olması, ekonomik gelişme için planlamayı daha güç ve sınırlı yapmaktadır. Bu nedenledir ki kısıtlı toprak alanının sektörler arasındaki kullanımının adil ve ekonomik akla uygun olarak yapılması şarttır. Bu yapılmazsa, insanların yaşam alanı dışında, tarım, turizm, eğitim, ticaret ve sanayi gibi aktivitelere alt yapı sağlayan toprak, ekonominin büyümesini sağlayacak adil dağılım çerçevesinde yararlanılacak bir faktör olmanın dışına itilecektir. Nitekim tarım yapılacak yere sanayi, turizm yapılacak yere farklı bir aktivite olasılığı sağlanırsa ekonomideki denge de oluşmamış olmaktadır.

Ekonomik gelişmede alt yapının önemini vurgularken, gerek geçmişte gerekse bugün hükümet edenlerin alt yapı ile ilgili sorunlar çözülmeden ortaya koydukları vizyona da bir göz atmaları gerekmektedir. Turizmi ileri taşımakla ilgili planlar yapılırken, ulaşıma ilave olarak mevcut yatağın kaçta kaçının üç gece konaklayan kumar müşterisi kaçta kaçının da bir hafta konaklayan diğer turist için mevcut olduğunun iyi bilinmesi gerekir. Ancak bu bilinirse bundan sonra kumarhane izni verilip verilmeyeceği ile de kesin kararlar verilebilir.

Son günlerde gazetelerde haber başlığı olarak yer alan sağlık turizmi ile ilgili olarak ülkemizde var olan potansiyelin mevcut sağlık hizmetlerimizin kalitesi üzerinde gelişebileceğini de bilmemiz gerekir. Eğer bir ülkenin devlete ait sağlık kurumları SOS veriyorsa ve toplumun büyük bir bölümü sağlıktaki sorunları tartışıyorsa, sizin ortaya koyduğunuz sağlık turizmi vizyonu sadece para kazanılacak bir ticari aktiviteyi çağrıştırmaktan ileri gitmez. Bu çağrışımı alan kimseler de sağlık turizmi adına adaya gelmez. Sonuç olarak devlet sağlık alt yapısını üst seviyelere çıkarmazsa, sağlık turizminin gelişme olanağı da kısıtlı kalmaya devam edecektir.

Sağlık dışında ülke ekonomisinin en büyük sektörü haline gelen üniversiteler sektörü de plansız gelişme sonucu mevcut üniversitelerin varlığını da tehlikeye sokmaktadır. Üniversite sayısını belirli bir sayıda tutup mevcutların kalite ve alt yapısını artırma yerine yeni üniversite izinleri verme, alt yapı problemleri ile boğuşan bir ülkede bindiğin dalı kesme durumu yaratmaktadır. Bir de ülkedeki eğitim sisteminde yaşanan sorunlar potansiyel gelişme önünde de büyük bir engel olarak durmaktadır. KKTC’de eğitim alanında yapılacak ilerlemelerin üniversitelerin gelişmesine ve daha nitelikli öğrenci çekmesine imkan verebileceğini düşünmemiz gerekmektedir.

İçte mevcut olan sorunların aşılması alt yapının gelişmesi ile mümkündür. Bunun dışında Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile küresel dünyaya açılacak koridor bizlerin önemli bir hizmetler ülkesi olmamıza yardımcı olabilir. Yeterki ev ödevimizi doğru yapalım.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık