• 08 Mayıs 2017, Pazartesi 11:37
Derviş KemalDENİZ

Derviş Kemal DENİZ

KKTC’de Kredi Garanti Fonu Uygulaması

Bugünlerde Türkiye basınında ekonomi uzmanlarınca tartışılan en önemli konu, Kredi Garanti Fonu’nun ekonomik canlanmaya olan katkıları ile bankacılık faktörünün sağlayacağı rahatlama olmuştur. Gazetelerde takip ettiğim bu gelişmenin KKTC’de uygulanabilirliği açısından araştırmaya başladığımda, KKTC’de 15 nisan 2009 tarihinde meclisten geçirilmiş 42/2009 sayılı Kredi Garanti Fonu’nun bugün itibarı ile uygulamada olup olmadığını da soruşturmaya başladım. Yaptığım araştırma sonucu KKTC’de mevcut olan yasanın henüz yürürlükte olmadığını ve KKTC Merkez Bankası Başkanlığına yeni atanmış olan Mehmet Emin Özcan’ın bu konuya çok önem verdiği ve bu fonun uygulamaya girmesi için çalışmalar yaptığını öğrendim.

KKTC Merkez Bankası’nın yeni başkanı ile bu vesile ile bir görüşme yapma fırsatı buldum. Yeni başkan Türkiye’de uzun yıllar finans sektöründe yöneticilik yapmış ve yurt dışı bilgi ve deneyimi olan oldukça donanımlı bir kişi. Bu vasıfları ile KKTC finans sektörüne önemli katkıları olacağını söyleyebiliriz. Zaten bana anlattıkları ile şimdi de finans sektörüne yönelik olarak düzeltilmesi gereken konulara tespit koyduğu ve yakında bu tespitleri kamuoyu ile paylaşacağını açıkça görebilmekteyim.

Konumuz olan Kredi Garanti Fonu’na tekrar dönecek olursak, KKTC’de bu fonun kurulmuş olmasına rağmen yürürlükte olmaması ekonomik yaşam içinde önemli bir eksikliktir. Bana göre fon bulma açısından nakit darlığı içinde olan KKTC işletmeleri için böyle bir uygulamanın yürürlükte olması ekonomik çarkların hareketlendirilmesinde önemli rol oynayabilir.

Nedir bu Kredi Garanti Fonu

Kredi Garanti Fonu teminat yetersizliği nedeni ile kredi alamayan KOBİ’lere ve KOBİ dışı işletmelere kefil olunması için oluşturulan bir fon olup, KOBİ’lerin ve KOBİ dışı işletmelerin finansmana erişimine kefil olmaktadır. Türkiye’de protokoller ile Kredi Garanti Fonu kapsamı genişletilerek KOBİ ve KOBİ dışında kalan işletmelerin finansmana erişimi imkanlarını kolaylaştırılmasına çalışılmıştır. Bu kapsamda kefalet limiti şirketler için 200 Milyon Türk Lirası’na çıkarılırken, Fonun kefalet hacmi 200 Milyar Türk Lirası’na ulaşmıştır.

KKTC’de Kredi Garanti Fonu garantisini başvurulabilecek kredinin alt sınırı her bir bireysel gerçek veya tüzel kişi için aynı risk gurubunda olup olmadığına bakılmaksızın 50 bin TL olup, en çok yüzde 60’ını aşmamak üzere her bir bireysel gerçek veya tüzel kişi için aynı risk grubunda olup olmadığına bakılmaksızın 1 Milyon Türk Lirası ile sınırlıdır. Yasanın 2009 da geçirildiği göz önünde tutulacak olursa söz konusu limitlerin genişletilmesi büyük önem taşımaktadır.

Tabi bu sınırların artırılması da fonun hacmini büyütmekle mümkündür. Bugüne kadar fonun sermaye yapısı Tasarruf Mevduat Fonu kapsamında bulunan bankaların tahsil ettiği miktarların bu fona aktarılması ile oluşmuştur. Bu miktarın artırılması ve işletmelere faydalı olması açısından daha fazla kaynak sağlanması çok önemlidir.

Kredi Garanti Fonu’na müracaat edecek KOBİ ve KOBİ dışında kalan işletmeler, bankalardan teminat zorluğu nedeni ile kredi kullanamazken, bu sayede Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankaların talep ettikleri teminatı sağlama imkanı bulacaklardır.

Böyle bir uygulamanın başlatılması halinde KOBİ’lerin ve KOBİ dışı işletmelerin finansmana ulaşım kolaylaşacağından, piyasada eksikliği duyulan nakit hareketi hızlanma kazanacaktır. Hız kazanan nakit hareketi de ekonomik çarkların daha hızlı dönmesini sağlayacaktır.

Kredi Garanti Fonu’nun uygulanmaya başlaması ile birlikte, bankaların kredi verme ile ilgili tabi oldukları risklerde de bir rahatlama olacaktır.

Ülkemizde ekonomik çarkların daha hızlı dönmesi açısından hükümetin yaptığı çalışmaları destekleyecek nitelikteki bu uygulamaların kısa zamanda yürürlüğe konması önemlidir. Bu nedenle hükümetin bu konuyu önemlilik kriterleri arasına alıp KKTC Merkez Bankası’na gerekli desteği vermesi önem taşımaktadır.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık