• 04 Aralık 2017, Pazartesi 9:39
Derviş KemalDENİZ

Derviş Kemal DENİZ

Küçük adalardan büyük ekonomiler çıkar mı?

Kıbrıs’ta yaşayan insanların en büyük engeli, sahip olunan kaynakların sınırlı oluşudur. Sınırlı kaynaklar, büyük atılımlara fırsat vermediği gibi ada üzerinde yaşayan insanların da beklentilerini büyük ölçüde düşürmektedir. Bu nedenledir ki adalarda yaşayan insanların vizyonunun ancak, deniz kıyısına kadar uzanabileceği söylenmektedir.

Son otuz yıl içerisinde teknolojik alanda yapılan ilerlemeler insanlığın görüş açısının genişlemesine neden olmuştur. Buna dayalı olarak da dünyanın herhangi bir yerinde oluşan gelişmeler başka yerlerden anında izlenilebilmekte ve yorumlanabilmektedir. Teknolojik gelişme, insanların nerede yaşarlarsa yaşasınlar kendilerini küresel bir yapının içinde hissetmelerini sağlamaktadır. Bu Kıbrıs gibi küçük adalarda yaşayan insanlar için de var olan bir gerçektir.

Dünyanın küresel bir ülke haline gelmiş olması insanlığı bir dünya insanı gibi hissetmeye zorlasa da bütün bu gelişmelere rağmen dünyanın çeşitli yerlerinde gördüğümüz iç savaşlar, terörizm ve diktatorya, insanlığın önemli bir bölümünü dünyanın küresel avantajlarından faydalanma fırsatından mahrum etmektedir. Bu insanların çektikleri acılar ve travmalar onların dünyayı daha geniş bir açıdan görmelerini engellemektedir.

Dünyanın küresel bir ülke olarak algılanmasını engelleyen şartlar olduğu gibi, ülkelerin kültürleri ve siyasi durumları da bunda etkin olmaktadır. Buna göre küçük ada ülkeleri siyasi ortamın uygun olması halinde büyük ekonomiler yaratabilirler.

“Küçük ada ülkeleri nasıl büyük ekonomiler yaratabilirler?” sorusuna verilecek yanıt çok da kolay bir yanıt değildir. Bunun başlıca sebebi de tüm teknolojik gelişmelere rağmen küçük ada ülke insanlarının ana karadan ayrı oluşunun yarattığı bir kültür ayrıştırmasıdır. Ada ülke insanları ana kara ile aralarındaki deniz dolayısıyla daha kapalı bir kültüre sahip olmaktadırlar. Bu da dünya ile ticari ilişkiler geliştirmekte zorluklar yaratabilmektedir.

Küçük ada ülkelerini dünya ile önemli boyutta ticari ilişkiler geliştirmemesi sadece kültürel sebeplere bağlı değildir. Kültürel sebeplere ilaveten sınırlı toprak, sınırlı nüfus ve sınırlı sermaye birikimi de ekonominin küçük ölçekte kalmasını sağlamaktadır. Ancak, ekonomik faktörler sınırlı diye bir ada ülkesinin ekonomik alanda küçük kalması, o ada ülkelerini yönetenlerin vizyonu ile de alakalıdır.

Dünyada ekonomik aktiviteyi sanayi üretimine bağlayan bir mentelite, ada ülkelerinde bunun gerçekleşemeyeceğini, böylece ada ülkelerinin büyük ekonomilere sahip olmayacağını ileri sürmektedir.    Geleneksel ekonomik düşüncenin ürünü olan sanayi üretimi 21’inci yüzyılın dünyasında geçmişteki gibi dikkate alınmamaktadır. Teknolojik gelişme, ülkeler arası ulaşımın artması ve hizmetler sektörünün öne çıkması geleneksel ekonomik istihdam alanları olan sanayi ve tarım dışındaki sektörlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu nedenle ada ülkeleri ekonomilerini, finans, turizm, teknoloji ve eğitim gibi sektörler üzerine kurmakta ve küreselleşen dünyada, insan hareketlerine bağlı olarak ve gelişmiş iletişim araçları ile büyük bir ekonomik yapı oluşturmaya çalışmaktadırlar.

KKTC, küçük bir ada ülkesidir. Ancak, KKTC sadece küçük bir ada ülkesi değil ayrıca uluslararası tanınmışlığı olmayan bir ülkedir. Uluslararası tanınmışlığı olmayan bir KKTC’nin büyük bir ekonomi yaratmak için ihtiyaç duyduğu bazı temel gereksinimlere ulaşması ancak dolaylı olarak yapılabilmektedir. Dolaylı olarak yapılanların da KKTC gibi küçük bir ülkeye sağladığı fayda, küçük ölçüde olmaktadır. Bu durumdaki bir ülkenin geliştirebileceği sektörler de dolaylı olarak gelişeceklerinden, ülkeye en çok katma değeri olabilecek sektörlerin geliştirilmesi çok önemlidir. Katma Değeri yüksek olan sektörlerin gelişmesi de küçük bir ada ülkesine çok büyük olmasa da hatır sayılı büyüklükte bir ekonomi oluşturulmasına yardımcı olabilir.

KKTC’yi yönetenler, tanınmamışlığı da dikkate alarak ülkeye katma değeri en yüksek olacak sektörlerin gelişmesine önem vermelidir. Bu yapılırken uluslararası ilişkiler, sermaye birikimi ve iş gücünün mevcut durumu iyi analiz edilmelidir. Sermaye birikiminin dünya ölçeğine göre düşük olması, büyük yatırım istemeyen ancak, katma değer yaratan sektörlerin yabancı yatırımcı çekmesini sağlamaktadır. Zaten ülkemizde yüksek öğrenim almış çok yüksek sayıda insan olduğundan, oluşacak sektörlere istihdam da daha kolay olacaktır.  Sektörlerin gelişiminde mali politikalar önemli yer tutmaktadır. Uluslararası ticaretin parçası olmak ve önemli sayılacak ticari bir hacim yaratmak vergi sisteminde alınacak önemli değişikliklerle gelişebilir. Bu da çok etkili bir çalışma gerektirmektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık