• 29 Mayıs 2017, Pazartesi 10:35
Derviş KemalDENİZ

Derviş Kemal DENİZ

Önümüzdeki 15 yıl içerisinde en önemli sorun sürdürülebilir insan yaşamı

Önümüzdeki 15 yılda gerçekleştirilmesi düşünülen ve dünyada sürdürülebilir insan yaşamı için öncelikli olan 17 önemli hedef Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 2015 yılının sonunda tüm ülkelerin oyu ile kabul edildi.

Nüfus artışıyla birlikte artmakta olan gelir eşitsizliği, iklim değişikliği ile birlikte küresel ısınma ve doğal kaynakların azalması dünyanın sürdürülebilir kaliteli bir yaşam sunmasını da engellemektedir.

İnsanlığın nüfus arttıkça daha dikkatli davranması gerekirken, kısa zamanda büyük karlar elde edebilme uğruna gelecek nesillerin ihtiyacı olan doğal yapının korunmasına zarar verilmesi,hırs ve doymazlığın en önemli etkileridir.Buna ilave olarak sömürü düzeninin devamını sağlamak ve ülkeler üzerinde hakimiyetlerini daha arttırmak uğruna gelişmiş devletlerin bir kısmının yarattığı iç savaşlar da gittikçe daha çok ihtiyaç duyduğumuz toprakların kirlenmesi yanında , insanlığa da ölüm ve felaket getirmektedir.

Bugün etkisini yavaş yavaş hissetmeye başladığımız küresel ısınma ve artan fakirleşmenin artık gelişmiş ülkeleri de etkisi altına aldığı daha çok görülmektedir. Bu nedenledir ki yaşamsal şartların iyileştirilmesi ve sosyal ve ekonomik olanakların daha iyi olması için Birleşmiş Milletler sürdürülebilir bir yaşam için 17 hedefi ortaya koymaya karar vermiştir.

Birleşmiş Milletler 2000 yılında da sürdürülebilir insan yaşamı için bugünkünün altında hedefler üzerinde karar üretmiş olmasına rağmen, geçen 15 yılda istenilen hedefe ulaşılamamıştır. Bu nedenle 2016 yılından 2030 yılına kadar olan zaman diliminde ne kadar başarı sağlanacağı ile ilgili ciddi kuşkular vardır.

Tüm olumsuzluklara ve gelişmiş ülkelerin çıkar temelli politikalarına rağmen, insanlığa olan inancımızdan vazgeçmeden hedeflere odaklanmak gelecek nesiller için yapılacak en önemli icraat olacaktır.

Birleşmiş Milletlerin ortaya koyduğu hedeflerin birincisi ve en önemlisi dünyada fakirliğe son verme hedefidir. Zenginin daha da zenginleştiği, fakirin daha da fakirleştiği günümüzde gidişatın ülkelerin uygulayacakları sosyal ve ekonomik politikalar ile değiştirilmesi önümüzdeki 15 yılın 2030 yılına kadar en önemli gündemi olacaktır. Fakirliğin azaltılması ile birlikte açlıktan ölen insanların olmayacağı bir dünya yaratma da bu hedeflerden biri olarak ortaya çıkmaktadır.

Fakirliğin ve açlığın ortadan kalktığı bir dünyada insan yaşamının kaliteli olabilmesi için sağlıklı nesillere ihtiyaç vardır. Bunun için de sağlık sistemlerinin geliştirilmesi ve içilebilen su kaynaklarının ve temizliğin artırılması önde gelen hedefler olarak ortaya konmuştur.

Küresel ısınmanın en büyük etkenlerinden görülen fosil yakıtların tüketiminin azaltılması ve alternatif enerji kaynaklarına yönelinmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi, ekonomilerin büyümesi, gelir farklılıklarının azaltılması, her çocuğa iyi eğitim sunulması ve yaşanabilir şehirler ve topluluklar yaratılması dünyamızın 2030’a kadar gerçekleştirmesi görülen hedefler arasında yer almaktadır.

İklim değişikliği nedeni ile denizlerde ve karada bulunan yaşamın tehdit edildiği artık genel olarak bilinen bir gerçektir. Bunu gidermenin yolu küresel ısınma ile mücadele dışında, tüketim ve üretimde sorumlu davranmaktır. Bu yapıldığı takdirde kara ve denizdeki yaşamı tehdit eden şartlarda iyiye gitme sağlanabilecektir.

Birleşmiş Milletler’in üzerinde durduğu bir diğer önemli hedef de sürdürülebilir barışın tesis edilmesidir. Barışı tesis etmenin yolu da ülkelerin adil ve güçlü devlet yapılarını halkların hizmetine sunmasıdır.

Birleşmiş Milletler’in 2030 yılına kadar yapılmasını planladığı eylemlerin bireysel olarak devletler tarafından uygulanmaya başlaması gerekmektedir. Dünyanın gelişmiş ülkelerine bu konuda öncülük etme görevi düşmektedir.

Hepimiz biliyoruz ki gelir-gider eşitsizliği, iç savaşlar, fakirlik ve tüketimdeki sorumsuzluk gelişmiş ülkelerin yarattığı hastalıklardır. Bu ülkeler kendi içlerinde vatandaşları için sürdürülebilir hayat standartlarını en iyi şekilde hazırlamaya çalışırken aynı hassasiyeti gelişmekte olan veya gelişmiş ülkelerde göstermemektedirler. Hatta bu ülkelerdeki gelir eşitsizliği, iç savaş, tüketim duyarsızlıkları gibi etkenleri de gelişmiş ülkeler yaratmaktadır. Bu nedenledir ki insanlık çok kritik bir 15 yıla adımını atmaktadır. Bu dönemin hedefler doğrultusunda yürünmesi halinde gelecek nesillere daha refah ve yaşanılabilir bir dünya yaratmak mümkün olacaktır. Kaybedilen 15 yıla bakıldığında bunun önemi daha da anlaşılabilmektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 18 13 3 2 29 42
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 18 13 2 3 22 41
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 18 13 0 5 21 39
4 CİHANGİR GSK 18 10 3 5 5 33
5 LEFKE TSK 18 9 4 5 8 31
6 GÖNYELİ SK 18 9 2 7 5 29
7 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 18 9 2 7 -1 29
8 ÇETİNKAYA TSK 18 8 4 6 1 28
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 18 8 3 7 10 27
10 BAF ÜLKÜ YURDU 18 7 5 6 8 26
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 18 5 4 9 -7 19
12 BİNATLI YSK 18 4 3 11 -15 15
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 18 3 5 10 -26 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 18 2 7 9 -25 13
15 GİRNE HALK EVİ 18 3 2 13 -12 11
16 ESENTEPE KKSK 18 3 1 14 -23 10
yukarı çık