• 15 Ocak 2018, Pazartesi 10:35
Derviş KemalDENİZ

Derviş Kemal DENİZ

Seçim sonuçları ve ekonomi

Milletvekilliği erken seçimleri sonuçlarının kesinleşmesi ile birlikte ortaya çıkan duruma bağlı olarak koalisyon olasılıkları da gündemi belirlemektedir. Bugünlerde en çok merak edilen, ortaya çıkacak koalisyonun hangi partilerden oluşmuş olacağıdır. Hiçbir partinin tek başına iktidar olamayacağı bu ortamda koalisyonların kısa zamanda şekillenip icraate başlanılması KKTC nin ekonomik yaşamı için çok önemlidir.

KKTC’nin ekonomik hayatını en çok etkileme olasılığı olan durum 2018 yılı bütçesinin meclisten geçmemiş olmasıdır. Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi, devlet bütçesinin belirlenip meclisten onay alması ekonomik hayat için çok önemlidir. Henüz serbest piyasa ekonomik şartlarının tam olarak oluşmadığı ve birçok kişi veya ticari sektörün finansal yönden dayandığı KKTC devletinde bütçenin geçmemiş olması birçok ülkeye göre çok daha vahim bir durumdur. Ülkemizde reel sektörün canlı kalması için elzem olan devletten akan paradaki herhangi bir gecikmenin KKTC ticari hayatına yapacağı zarar iyi hesap edilmelidir.

Ülkemizde yapılan kamuoyu araştırmalarında halkın en çok önem verdiği konunun ekonomi olduğu ortaya çıkmaktadır. Geçmişte Kıbrıs sorununa çözüm arayışları halkın ilgisini en çok çeken konulardan biri olsa da bugün bu konu artık halkın gündeminde en son sıralarda bulunmaktadır. KKTC ekonomisinin gelişmesi için Kıbrıs sorununa bulunacak çözümü beklemek ve yapılacakları çözüme dayandırmak doğru bir yaklaşım olmasa da çözüm arayışlarını bir tarafa iterek her şeyi kendi içimizde çözebileceğimize inanmak da yanlış bir yaklaşımdır. Küçük olsun benim olsum mentalitesi ile KKTC halkının içe yönelik politikalar geliştirmesi bugünü kurtarsa da gelecek nesiller için çok da büyük umut yaratmamaktadır.

KKTC’nin önce kendi içini bir düzene sokma düşüncesi küreselleşen dünyadaki ekonomik hareketler dikkate alınarak yapıldığı takdirde olumlu sonuçlar verecektir. 1974 sonrası, Kıbrıs Türkleri ticari yönden önemli gelişmeler gösterse de, son yıllarda dünyada gelişen küresel işbirliklerinin dışında olduğumuzu da kabul etmek gerekmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile küçülen dünyamızda ekonomik aktivite içine girmenin küresel ticari ortamın içinden geçtiğini unutmamak gerekmektedir. Ancak küresel ekonomik aktivite içine girereken uluslararası şirketlerin yaptıkları işbirlikleri ülkelerin siyasi ilişkileri ile de şekillenmektedir. Buna bağlı olarak uluslararası tanınmışlığı olan ülkelerin iş insanlarının küresel ticari faaliyete girmeleri çok kolay olurken KKTC gibi ülkelerin iş insanlarının küresel ticari faaliyete girmeleri zor olmaktadır.

Kıbrıs sorununa çözüm bulunamaması her yönden Kıbrıs Rumlarına Kıbrıs adasının tümü üzerinde fiilen olmasa da uluslararası şartlarda ticaret hükmü vermektedir. KKTC’nin bu oldu-bittiye karşı tek çıkış yolu Türkiye üzerinden ve Türkiye’nin yardımları ile sağlanmaktadır. Bu da gösteriyor ki, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmadığı sürede KKTC nin ekonomik açıdan gelişmesi için Türkiye ile ilişkilerinde tam bir devlet gibi davranması gerekmektedir.

KKTC’nin Türkiye ile ilişkilerinin parçası olan ekonomik programların uygulanmasında hükümetlerin göstereceği dirayet çok önemlidir. Hedef, KKTC nin ekonomik şartlarını iyileştirmek ise yapılması gerekenler safsaklanmadan yapılmalıdır. Bunun dışında KKTC’nin Türkiye üzerinden küresel ekonomiye entegresi için de önemli politikalar geliştirilmelidir. Geliştirilecek bu politikaların da KKTC için uluslararası tanınmışlığı olan bir ülke statüsünde yapılması gerekmektedir. KKTC’nin Türkiye’nin bir vilayeti imiş gibi geliştirilecek politikalar, KKTC’nin Kıbrıs adası üzerinde Kıbrıs Rumları kadar eşit hakları olduğu mücadelesini desteklememektedir. KKTC’de yapılan seçimler sonrası oluşacak hükümetlerde yer alacak kişilerin, KKTC’yi küresel dünya ile birleştirecek kararlar geliştirmesi elzemdir. Bu yapılmazsa, bugün sandığa gitmeyen yüzde 40’a yakın insan oranı gelecek seçimlerde daha da artacaktır. Hele de seçimi boykot eden kesimin daha çok gençler olduğu düşünüldüğünde, KKTC gençliğinin bundan sonra olacaklarla yakınen ilgilendiği ve önünü açacak icraatler görmek istediğini de anlamak gerekir.

KKTC nin ekonomisinin gelişmesinin sadece işletrmelere değil kişilere yönelik olması da önem taşımaktadır. 2017 yılı cari bütçesinin artı vermesi önemli bir gelişmedir. Bunun bundan sonraki hükümetlerce devamı önemlidir. Ancak cari bütçeyi geliştirme dışında hükümet edeceklerin bu artı gelişmeleri halkın refahına yansıtması gerekmektedir. Bunun için de ekonomideki her gelişimin adil bir şekilde halkın refahına yönlendirilmesi şarttır. Bugün halkın gündeminde ekonomi birinci sırada ise ülkede doğru gitmeyen birşeyler vardır demektir.

Beni en çok ilgilendiren iyi bir akademik temeli olan gençliğimizin almış olduğu bu akdemik bilgileri geliştirecek istihdam imkanlarına sahip olamama durumudur. Ülkemizde üniversite bitirmiş gençlerimizi istihdam edemezken onlarca üniversitenin kuruluşuna izin verip ülkemizi bir üniversiteler ülkesi yaptığımızı iddia etmek komik bir durumdur. İyi yetişmiş gençleri istihdam edecek modelleri görmek istiyorum. Bu yapılmazsa birçoğumuzun çocuğu bu adada yaşamayacaktır


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık