• 21 Aralık 2017, Perşembe 8:30
EminAKKOR

Emin AKKOR

Banyo katliamı fotoğrafları Türkiye’ye nasıl uçtu?

Bugün 21 Aralık 1963’ün yıldönümü.

Bugün, Kıbrıslı Türklere göre Kıbrıs Cumhuriyeti’nin resmen yıkıldığı tarihtir.

Bugün, toplumsal çatışmaların başladığı ya da su yüzüne çıktığı tarihtir.

Bugün, yer altı örgütü olarak 5 yıl varlığını sürdüren TMT’nin yer üstüne çıktığı tarihtir.

21 Aralık olaylarıyla birlikte Kıbrıslı Türklerin, dünya ve Türkiye ile iletişimleri kesilir ve o günlerde adada yaşananlar Türkiye kamuoyunun bilgisine ulaştırılamaz. Bunun için üretilen çare ve banyo katliamı görüntüleri başta olmak üzere, o günlerde yaşananlar, bilgi ve belgeleriyle Türkiye’ye ulaştırılması hikâyesini açıyoruz.

Konunun kahramanı eski Mücahitler Derneği Başkanı Vural Türkmen’den süreci dinlediğimde rastlantıların onu bugün gurur duyduğu o görevi yapmaya yönelttiğini gördüm.

21 Aralık çatışmalarında Lefkoşa’da Sarı Petek’te Dal 2 sorumlusu olarak görev yapan Vural Türkmen, 24 Aralık gecesi rastlantısal olarak kendini bir görevin içinde bulur. O gece şimdiki meclis binasının yerinde bulunan bölük olarak kullanılan sigara fabrikasına gelen bir araçtakilerin aradığı kişi nöbette olduğu için Petek Beyi Yılmaz Bora, Vural Türkmen’i çağırır ve birlikte içinde öğretmen Tuncer, dökmeci Muhip ve Kemal Uysal’ın damadı Aziz Güner’in bulunduğu araca binerler.

Oluşan beşli, şimdiki Golden Tulip Hotel’in bulunduğu yerdeki un fabrikasında konuşlanan Rum mevzisini etkisiz hale dönüştürmek için görevlendirilmişlerdi.

Araçla Sancaktar’a gidip gerekli talimat alındıktan sonra beşli o dönemin Köşklüçiftlik İlkokulu olan şimdiki Şehit Tuncer İlkokulu’nun orda araçtan inerek, boş olan arazide tek sıra halinde hedefe ulaşmak için yavaş yavaş yürüyüşe geçerler.

İnfilak eğitimi alan Vural Türkmen’in de dahil olduğu beşli görev olarak, etrafı 2 metrelik duvar ve kepenkle kapalı olan un fabrikasındaki silahlı Rumları sökmek için hazırlanan bombaları kullanacaktı.

Çatışmaların en yoğun olduğu gecelerden biri yaşanıyordu, her taraftan silah seslerinin yükseldiği ortamda beşli yavaş yavaş ilerliyordu. Bölgeye hakim olduğu için Rüstem önden giderken, infilak maddelerini taşıyan Vural Türkmen en arkada ilerliyordu.

Efruz’un evlerinin oradan ilerlerken, beşli otomatik silahların hedefi olur ve hepsi vurularak yere yığılır. Kurşunlar taşıdığı otomatik silah sehpasına isabet eden Yılmaz Bora ile arka sırada yer alan Vural Türkmen de ağzından vurularak yaralanırken diğer üç isim olay yerinde hayatını kaybeder. Yaralı ikili kendilerinin dışındakilerin öldüğünü teşhis ettikten sonra yavaş yavaş Köşklüçiftlik İlkokulu’nun bulunduğu bölgeye kadar ulaştıktan sonra soluğu hastanede alırlar. Dr Naim Adiloğlu’nun hastane olarak kullanılan kliniğine vardıklarında yatacak yer olmadığı için bir yere uzanırlar ve tedavileri yapılır.

Ağzına giren ve dört dişini kıran kurşun bir öksürme anında ağzından düşen Vural Türkmen yavaş yavaş toparlanırken, 28 Aralık gecesi yanına gelen dayısı, birilerinin kendisinden bir şey isteyeceğini işittirip bu talebi reddetmemesi uyarısında bulunur.

Bir süre sonra Dr. Vedat Keus, Dr Kaya Bekiroğlu ve Dr Necdet Ünel, Türkmen’e görev gereği tedavi için uçakla Türkiye’ye gideceğini söylerler.

Ağzından vurulan Vural Türkmen’in belinden yaralandığı formülü yaratılarak, Milliyet Kıbrıs muhabiri olarak adada görevde bulunan MİT Görevlisi Ahmet Sami Coşar tarafından derlenen MİT için hazırlanan belgeler ve Türkiye’deki gazeteler için de haber ve fotoğraflardan oluşan zarflar alçı altında vücuduna kamufle edilir.

Başta Banyo katliamı olmak üzere 21 Aralık sonrası yaşanan gelişmelerin Türkiye kamuoyuna duyurulması için hazırlanan haberler ile MİT’e yaşananların ulaştırılacağı raporlar beline sarılı Vural Türkmen, İngiliz ambulansıyla havalimanına ulaştırılır.

Sedye ile yaralıların Türkiye’ye sevk edildiği Kızılhaç uçağına Rumların şüphesini çekmeden taşınan Vural Türkmen, verilen talimat gereği uçakta görevli bir binbaşı olmasına rağmen Ankara’ya inene kadar kimseye bir şey bahsetmez.

Uçak, Ankara’ya indiğinde belindeki ince alçıyı söküp belgeleri yetkililere teslim eden Vural Türkmen, bugün dahi verilen görevi yerine getirmenin huzuru ve gururunu yaşıyor ve “Kim olsa riskli bu görevi yerine getirmek teklifini kabul ederdi. Hatta bugün de mecbur kalınsa herkes bu görevi yerine getirmekte tereddüt etmezdi” diye ekliyor.

Ertesi sabah kendisi diş tedavisine diğer adaylar da gerekli müdahalelere tabi tutulurlar. İnönü ve dönemin Genel Kurmay Başkanı Semih Sancar’ın kendisini ziyaret ettiğini söyleyen Vural Türkmen, bu süreçte yaşadığı en büyük hayal kırklığının o güne kadar MİT’in Kıbrıs ile ilgili istihbaratının bulunmamasına tanık olmak olduğunu söyledi. Kendisine, biri Ortaköy’deki köprü olmak üzere 2 yerin neresi olduğu ve stratejik öneminin olup olmadığı sorusunun yöneltildiğinde ne kadar zayıf bir istihbarat bilgisi olduğunu gözlemlemenin üzüntüsü içinde olmuştu.

TMT’nin istihbarat yönetimleri olarak ne kadar ince ayrıntılar düşündüğü ve adada yaşananların dünya kamuoyuna duyurularak Türkiye’nin Kıbrıs’a ilgisini artırmak amacıyla propaganda malzemelerinin Türkiye’ye ulaştırılması süreci önemli bir ayrıntıdır. Bu süreci ayrıntılarıyla anlatarak fotoğrafları bizlerle paylaşan Vural Türkmen’in anlatımıyla o dönemin bir ayrıntısını kaleme dökmüş olduk…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık