• 22 Mart 2018, Perşembe 8:00
EminAKKOR

Emin AKKOR

Bu yasa müşavirliği çözemeyecek

Görevden alınacak mevcut bürokratların eski görevlerine dönmelerini sağlayarak bundan sonra müşavir yaratmamanın yolunu arayan hükümetin hazırladığı yasa tasarısının mahkemelik olacağını ve amacına ulaşamayacağını düşünüyorum.

Müdürlüklerin Kamu Hizmet Komisyonu’nda açılacak münhallerle belirleneceği bir yasa düzenlemesinin yapılması beklentisi içinde olan biri olarak; sadece mevcut bürokratları ilgilendiren, soruna bütünlüklü çözüm üretmeyecek bir adımın yararı olmayacağına inanıyorum.

Bu düzenleme ortaya hem karmaşık bir tablo çıkaracak hem de cevapsız sorular getireceğinden daha tartışmaya ihtiyacı olduğu kanısındayım.

Dün itibarıyla 5. versiyonu hazırlanan Üst Kademe Yöneticiliği Yapan Kamu Görevlilerinin Atanması Hakkındaki Yasa Tasarısı’nın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında onaylanarak meclis alt komitesine havale edilmesi bekleniyor.

Sayılarının 69 olduğunu bildiğim yasadan etkilenecek üçlü kararnameyle atananlarla görüştüğümüzde ortaya koydukları bazı argümanlara ben cevap veremedim ve bazı konularda onlara haklılık vermeye başladım.

Görevden alınanların, atanmadan önceki kadrolarına dönecek olmalarıyla ilgili aklımı kurcalayan 2 noktaya dikkat çekmek isterim.

Bu kişilerin atanmadan önceki kadroları duruyor mu? Onların alt baremlerindeki kişiler bugün onların üstünde bir bareme yerleştiyse ne olacak?

Okul müdürlüğünden üst kademe yöneticiliğine atanan biri görevden alındığında müdür olarak kendi okuluna dönebilecek mi? Hayır. O kadro doldurulmuş olduğu hatta diğer okullarda da müdür kadrosu boş olmadığı için nerede göreve başlayacaklar?

Bir dairenin şube amiri, atandıktan sonra belki de müdür yardımcısı olma şansını yitirdiği gibi, şube amirliğine onun yardımcıları geldi. Şimdi kendisi dairesine döndüğünde nerede nasıl görev yapacak?

Göreve atanırken, bugünkü ortamda olabileceğini hesap edebilselerdi eminim büyük çoğunluğu görevi kabul etmezlerdi.

Ki tepkilerinin odağı burada, göreve atandıkları dönemin koşullarının görevden alınması sırasında da geçerli olması gerektiği yönündedir. Zannederim iş yargıya taşındığında, en fazla bu nokta tartışılacak.

5. versiyonuna gelene kadar hem sendikalar hem de yasadan etkilenecek olanların görüşünü alan hükümetin, içine sindirmediği bir yasayı gündeme getiriyor izlenimi ediniyorum.

Halkın Partisi’nin ısrarı, koalisyonda bir sorun olmaması için ilerletiliyor.

Ancak hükümet ortaklarının kendi aralarında bir çatışmaya dönüşmemesi için anayasaya takılacak ya da idare mahkemesinden ara emri alınarak süreci tıkayacak bir yola girdi gibi.

Başsavcılıktan görüşler alınarak ilerletilen süreçte, umarım yargıya takınmayacak şekilde yasa formülize edilir.

Seçim öncesi müşavir sorunu son bulacak söylemlerinden geri adım atmama uğruna bir kaos yaratılmasın, hatta sorun kökten çözülsün.

Önerim, geçici yasayla uğraşma yerine atamaların liyakat göre Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yapacağı sınavla olacağı bir düzenlemenin hızlıca hayat bulması. Mevcut ve eğer görevden alınırlarsa müşavir olacakların TC Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi ve AB projeleriyle ilgili görevlendirilerek danışmanlık yapmaları talep edilebilir. Böylelikle kamudaki eksik olan bir alandaki açık da deneyimli bürokratlarla kapatılarak yenilerin yetiştirilmesi de sağlanabilir. Eğer görev kabul etmeyen ya da görevi suiistimal edenler olursa onlar da kamu görevinden uzaklaştırılmalarını getirecek bir soruşturmaya tabi tutulsunlar.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek