• 26 Ağustos 2017, Cumartesi 11:47
EminAKKOR

Emin AKKOR

Ekonomik kalkınmanın yolu: Kümelenme

Kıbrıslı Türkler, tohumları daha önceden de atılan kümelenme ve bölgesel kalkınmayı somut olarak tartışıp görüşleriyle katkı sağladıkları bir zirvede buluştu.

Kalkınma Bankası’nın organize ettiği, Bölgesel Kalkınma ve Kümelenme Zirvesi’nde öncelikle Türkiye’den gelen uzmanların akademik ve pratikle ilgili sunumlarının yer aldığı ve ardından oluşturulan 5 masada kümelenme ve bölgesel kalkınma örneklerinin neler olabileceği, nasıl bir yapılanmaya ihtiyaç durulduğu ve böyle projeler için finansal kaynağa erişimin nasıl sağlanabileceği tartışıldı.

Ülkemizin toplumsal ve ekonomik geleceğiyle ilgili hassasiyet duyan 50 civarında kişi çalıştay masalarında farklı perspektifler sundular.

Benim de yakınen takip ettiğim panel ve çalıştaydan elde ettiğim izlenimler, ekonomik kalkınmanın iyi organize edilmiş kümelenme projeleriyle olabileceği yönündedir.

Kümelenmenin ne olduğu ve nasıl işbirlikleri kurulabilirse, ne tür kazanımlar elde edilebileceğinin anlatılması yanında bu sürecin bir liderine ihtiyaç duyulduğunu izlenimi edindim.

Bu KOBİGEM mi olur ya da bu amaçla başka bir yapı mı kurulur bilemem. Ama, bu konunun üstesinden sivil toplum örgütleriyle işbirliğinde sadece Ekonomik ve Enerji Bakanlığı kalkabilir.

Bulunduğumuz noktada Bakan Sunat Atun’un bu yönde bir sorumluluk yüklenmesi gerekir kanısındayım.

Rekabet gücünü artırmak isteyenler bir araya geldiği oluşumlar olan kümelenme, bölgesel olarak ele alınabileceği gibi sektörel bazda da işbirliği fırsatlarını sunabilir.

Tanıtım, pazarlama, ortak kullanılan atölye, ortak hammadde ve/veya ara mal temini, taşımacılık, bilişim faaliyetleri gibi çoğaltılabilecek birçok ortak paydada kurulacak işbirliği hem giderleri düşürür, hem de karlılıkta artışın yolunu açar.

Kooperatifçilik ruhunu henüz daha kaybetmemiş olduğuna inandığım Kıbrıslı Türkler için kümelenme iyi organize edilirse adaptasyonun rahat olabileceği kansını taşıyorum.

Panelde verilen çok sayıdaki kümelenme örneğinden ikisini sizlerle paylaşmak isterim.

Birincisi beni en fazla heyecanlandıran, Türkiye’nin ilk kümelenme çalışması olan İstanbul Sultanahmet bölgesi için oluşan birliktelik.

İstanbul’un en önemli tarihi ve kültürel noktası olan Sultanahmet’in yönetimi için eksiklerin giderilmesi ve oranın sürdürülebilir bir yönetim yapısına kavuşması amacıyla bölgedeki konaklama tesisleri, restoran işletmecileri, esnaf ve seyahat acenteleri bir kümelenme örneğinde bir araya geldiler. Mağusa Suriçi ve Girne Antik Liman bölgesinde de böyle bir yapılanmaya muhtaç. Yetki karmaşalarının icraat yapmamaya yöneldiği bu noktalarda böyle bir örneklemeye hızlıca girilebilecek bir yapı mevcuttur.

İkinci örnek, kümelenmenin üretim ve pazarlamada çekilen sıkıntıyı aşmak için kurulacak bir işbirliklerinin dışında daha büyük oluşumlarda da olmayabileceğine dair bir örnektir. Bursa’da dünyaya ihracat yapan 55 otomotiv şirketi kümelenmeyle faaliyetlerini daha bir işlevsel hale getirmişlerdir.

Ülkemizde kümelenmeye karar vermiş bölgeler ya da sektörler bir araya gelip proje üretebildikleri durumda Kalkınma Bankası’nın desteğe hazır olduğu mesajları da çalıştayda verildi.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası bir AB projesi kapsamında kümelenmeyle ilgili iki projeyi hayata koydu. Karpaz bölgesindeki zeytin ve üzüm üreticilerinin ürünlerinin tek bir marka altında pazarlanabileceği yapı kuruldu, adımlar atılıyor. Umarım bu pilot uygulama olumlu sonuçlar verir ve yeni cesaretleri doğurur.

Kümelenme amacı gütmeden yapılan ilk örnek ise mobilyacılarımızın Türkiye pazarına girmek için oluşturdukları birlikteliği gösterebiliriz.

İhracatın en önemli kalemi olan süt ünlerinde eğer bir kümelenme birlikteliği oluşturulabilirse, ileride oluşabilecek sıkıntılar hem önlenmiş olur hem de pazarlamadaki girdi ve tanıtım giderleri düşeceğinden kâr marjları da yükselebilir.

Bana göre kümelenmenin tek bir ön şartı vardır. Kavga etmemeyi becerebilecek ve şahsi menfaatini ön plana çıkartamamayı başarabileceklerin, yani egonun geride bırakılabildiği hallerde kümelenme başarıya uğrar.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık