• 16 Mart 2017, Perşembe 8:27
EminAKKOR

Emin AKKOR

İlahiyat meselesi

Hükümetlerin siyasi irade göstermemesi sonucu, zıt görüşlerin gerginliği artıracak şekilde karşı karşıya getirilmesinin örneklerinden biri de Hala Sultan İlahiyat Koleji sürecidir.

İlahiyat eğitimi verecek bir orta eğitim kurumuna ihtiyaç var mıydı, böyle bir eğitimin faydası veya zararları olup olmadığıyla ilgili tartışmalara girmeden, okulun yasal statüsüyle ilgili hükümetlerin samimiyetsizlikleri üzerinde durmak istiyorum.

Temeli 2013 yılına dayanan ve mezun da vermeye başlayan Hala Sultan İlahiyat Koleji, hükümetlerin sorumluluk almaktan kaçmaları nedeniyle sürekli huzursuzluk ortamında bırakılıyor.

Mustafa Arabacıoğlu, Kemal Dürüst ve Özdemir Berova, bugüne kadar bakanlık yapıp da görevlerini eksik bırakan bakanlar olarak tarihe not edildi. Umarım bunlara yenileri eklenmeden yasal statü mahkemelik olmayacak şekilde düzeltilir.

Özkan Yorgancıoğlu hükümeti döneminde açılışı yapılan ve geride 3 hükümet bırakmasına rağmen çözülmeyen sorunu, yaşanan deneyimler ışığında özetleyelim.

Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Yasası kapsamında açılışı yapıldığı için okul mahkemelik oldu. Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, ilahiyat kolejinin Eğitim Bakanlığı yasalarına göre açılamayacağı iddiasıyla Yüksek İdare Mahkemesi’ne dava dosyalar.

Yüksek İdare Mahkemesi’nin, 183/2016 kararına göre ilahiyat eğitimi veren bir okulun Mesleki Teknik Öğretim Dairesi kapsamında açılamasının yasaya aykırı olduğu kararını verdi.

Bu kararla gündeme okulun yasadışı olduğuna dair mahkeme kararı dayanaklı tartışmalar başlıyor. Birileri okulun kapatılmasını isterken, birileri de “Okuluma dokunma” eylemleri yapmaya başladı.

Bu tartışma ortamı hükümette başta yapılan yanlıştan dönme, mahkemenin kararına göre pozisyon alma eğilimi getirmez.

Bakanlığın ÖB/1/2016 kararı ve Bakanla Kurulu’nun 28 Temmuz 2016 tarihli onayının ardından Hala Sultan İlahiyat Koleji Mesleki Teknik Öğretim Dairesi kapsamından alınarak Genel Orta Öğretim Dairesi bünyesine devredildi.

Bakanlık ve hükümet Yüksek İdare Mahkemesi kararını bilerek ve isteyerek doğru okumayıp, günü kurtaracak bir karar üretiyor.

Genel Orta Öğretim Dairesi’ne bağlı kuruluşlar arasında da ilahiyat koleji olmaması yeni bir dava sürecini başlattı.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası yine konuyu Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

İlk kararın gerekçelerine baktığımızda yakında yine Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin yasalara aykırı kurulduğu yönünde bir karar çıkabilir. Şahsi kanaatim bu yöndedir.

Bakanlar Kurulu’nun bugünü kurtarma adına aldığı karar önümüzdeki aylarda yine öğrenci velileri ve ilahiyat kolejine gönül bağlayanlar ile öğretmen sendikalarını karşı karşıya getirecek.

Peki, bu kaotik ortam nasıl aşılabilire baktığımızda, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı mesleki teknik ya da genel orta eğitim dairelerinin kuruluş, görev ve çalışma esasları yasalarından birinin bağlı kuruluşlarla ilgili maddesine ilahiyat kolejini eklemek yeterli. Sadece bu.

Yasaya eklenecek bir maddeyle bu sorunu çözmek varken günübirlik çözümler, kendine güvenmemek ve sorumluğu almaktan kaçınmaktır.

Böyle bir yasayı meclisten geçirecek çoğunluğu sağlayamayacağı endişesi mi yoksa, törenlerinde boy gösterme şovundan kaçınmayan ve koleji destekler beyanatlarla boy gösterenler, okulun yasal bir statüye oturmasını mı istemiyorlar.

Sebep hangisi olursa olsun; hükümet, iktidar olamadığını bu süreçte de ispatlamış oldu. Yazık…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık