• 22 Mayıs 2018, Salı 11:18
EminAKKOR

Emin AKKOR

Kalifiye eleman neden bulunamıyor?

Son yıllarda hepimizin başına gelmiştir.

Bir tesisatçı, mobilyacı ve başka alanlarda iş yapan birine ulaşıp, işimizi zamanında yaptırmayı başaramadığımız örnekler çoktur.

Ya iyi iş yapan biri kalmamıştır etrafımızdakilerin bildiği; ya da müşterisi, kapasitesini aşacak sayıda olduğundan dolayı söz verdiği zamanda işini bitiremeyenlerin çoğaldığına tanık oluyoruz.

Kendi adına iş yapanlarda bile açık olmasına rağmen doğru işi yaptıracağı elemanı bulamazken, doğal olarak işletmeler de kalifiye elemen sıkıntısı çekiyor.

Kalifiye elemanı, esnaf ve zanaatkârlık mesleklerini tercih, aile ve çocuğun bu mesleklere bakışı, eğitim, devletin misyonu ve kendi işimiz olarak hor görülen bu mesleklerdekilerin üniversite mezunlarından fazla para kazanması ve bu gerçeğe rağmen halen neden tercih edilmediğine odaklanmak gerek.

Ceren Özbil imzasıyla dün KIBRIS Gazetesi manşetinde yer alan “Kalifiye elemen sıkıntısı çekiliyor” haberinde, uzmanların çok değerli tespitleri bulunmaktadır.

Kıbrıslı Türklerin, çocuklarını mesleki eğitimden mümkün olduğunca uzak tutuğu, meslek liselerinin başarısız öğrencilerin eğitim aldığı yerler olarak oluşturulan algının yıkılamamış bulunması nedeniyle ihtiyaç duyulan bu yöndeki kalifiye eleman ne eğitim ne de çıraklık yoluyla yetiştirilemiyor.

Esnaf ve Zanaatkârlar Odası devletin görevini üstlendi ve üyelerinin talepleri doğrultusunda oluşan bölümlerde hem çırak yetiştiriyor, hem de talep doğan alanlara göre yetişkinlere meslek kazandıracak eğitimlere imza atıyor.

Devletin yetersiz mali desteği, odanın birçok kanaldan destek temin etmesiyle bir gurur tablosu olarak yaratılan okuldaki eğitimi mevcut halinden daha ileri götürmek başarılırsa hedefe ulaşılacak, yani uygun eleman yetiştirilebilecek.

Bunun için Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’nın adımlarına hem devlet hem de kalifiye eleman ihtiyacı hisseden ama bunu da dert eden sektörlerin destek vermesi gerekir.

Ülkemiz insanının neden kalifiye eleman olma noktasında geri kaldığına bakıp, buna çare üretemeden yapılacak çalışmalar başarıya ulaşamaz.

Bir kişinin kalifiye olabilmesi için zor şartlarda bir çıraklık geçirmesi gerekiyor. Bahsettiğim zorluk, iş yükünden öte bir zorluktur.

Ülkemiz koşullarına baktığımızda, verilen düşük maaşlar ve sosyal güvenceden yoksun iş yaşamına yeni gireni barındıramıyoruz ki, gençler girdikleri işlerde dayanabilip, çıraklıktan kalfalığa oradan da ustalığa yükselebilsin. Asgari ücretin bile verilmediği uzun çalışma koşullarının bulunduğu ortamda bir kişinin kalifiye eleman olacak kadar katlanmasını beklemek zor.

Kalifiye eleman sıkıntısı çekilen birçok sektörün yurtdışından çalışan getirmesiyle ülkedeki kaynağın da yurtdışına çıktığına dikkat çeken ekonomist Göksel Saydam, olayın çift boyutlu kaybına dikkat çekiyor.

Birinci boyut, gençlerimizin tümü üniversiteye yönelip birçoğu “ellerin kirleneceği” iş olarak gördüğü alanlara yönelmeyerek işsiz kısımda yer alıyor.

İkinci boyut ise yurtdışından getirilenlere daha çok ücret ödeyerek, onların da kazandıkları parayı ülkelerine taşımasının yolu açılmış oluyor.

Genellikle küçümsenen işlerde yaşadığımız kalifiye eleman sıkıntısıyla ilgili tartışmalara farklı bir boyut getiren Sıhhi Tesisatçılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Ardıç, teknik işlerde çalışanların maaşlarının daha yüksek olduğuna vurgu yaparak, “Aileler bu meslekleri hor görmemeli. Ülkede bu mesleklere ihtiyaç var, bu mesleklerden kazanılan paralar düşük değil” dedi.

Gelinen noktada eğitimin planlanması, okul çağındaki gençlerin yeteneklerinin ne yönde olduğunun tespiti ve ailelerin de bilinçlendirilmesiyle, bekli de zaman ve para kaybetmeden gençler arasında mutlu olanların sayısını çoğaltılabileceğimiz gibi ekonomimizin kayıpları da minimize edilebilir.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık