• 02 Ekim 2017, Pazartesi 8:31
EminAKKOR

Emin AKKOR

Kamu sınavlarında artık adalet var

Kıbrıs Türk kurumlarına karşı genelde bir güvensizliğimiz var.

Deneyimlerimiz, hepimizde böyle bir algının yerleşmesini sağlamıştır.

Kamuya istihdamlarda yıllarca torpil mekanizmasının etkin olması, Kamu Hizmeti Komisyonu’nu da vukuatlı halde bırakmıştı yıllardır.

Kamu münhallerinde yapılan sınavlarda torpil mekanizması geride kaldı.

Şeffaflık ve adaletli sınavlar yapıldığı algısı, son yıllarda bir şekilde kamu münhalleriyle ilgilenenler tarafından görülmeye başlandı. Mevcut yönetim döneminde komisyonun kredisi yükseldi, güvenilir bir kurum halini aldı. Bu sınavlarla ilgilenmeyenlerde ise eski algı yerini koruyordur.

Bende ise yeni yönetimin göreve gelmesiyle komisyona karşı yeşeren güvenim, Türk Ajansı Kıbrıs’ın terfi sınavlarında edindiğim deneyimle sağlamlaştı

Türk Ajansı Kıbrıs yönetim kurulu, herhangi bir şaibeye maruz kalmadan terfi sınavlarıyla ilgili yazılı sınavın Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılmasını kararlaştırdığında, oluşturulan sınav komisyonu adına onlarca kez Komisyon Başkanı Kamil Kayral ve Sınav İşleri Müdürü Mehmet Öznacar ile görüşmelerimiz olmuştu. Hassasiyetleri, titizlikleri beni oldukça etkiledi, hatta bazen “bu kadarı da pes” dedirtti.

Konu başlıklarını verdiğimiz komisyon, hizmet aldığı uzmanlarla soru bankasında olmayan alanlarda bile (Yunanca) soru temin ederek Cuma günkü sınav vakti geldiğimizde TAK’tan da iki gözlemci talep etti.

Uzun yıllar ajansın müdürlüğünü yapan, benden önceki TAK Yönetim Kurulu Başkanı Emir Ersoy abim ile Kamu Hizmeti Komisyonu’nun soru hazırlama, sonuçları değerlendirme bölümünün yer aldığı 25 kamerayla donatılan katına vardık.

Sadece az sayıdaki görevlinin parmak iziyle çalışan kapıdan sabah bizi aldıklarında, gece saat 22.00’ye kadar dünyayla iletişimimiz kopmuştu. Telefonlar dışarıda bırakılarak bekleme odasına alındık ve farklı bölümlerin her biri için ayrı ayrı hazırlanacak soru kitapçıklarını beklemeye başladık.

Emir Ersoy ile ajansın dünü ve bugününü bol bol konuşup ileriye dönük düşüncelerimizi paylaşacak uzun bir zaman birimimiz vardı ve soru kitapçıklarını beklerken bu zamanı iyice değerlendirdik.

Sınav işleri Müdürü Mehmet Öznacar ara ara gelip süreçle ilgili bize bilgi veriyordu. Komisyona gelen soruların şifresini sınav ekibi sabahın erken saatlerinde çözüp, soruları ağırlıklarıyla dağıtacak olan sisteme yüklüyorlardı.

Bana enteresan gelen bu işlemleri yerinde görmek istediğimi defalarca söylememe rağmen, sınav bitene kadar dünyayla iletişimi kesilen biri olsam bile soru hazırlama odasına girmeme izin vermediler.

50 sorudan oluşan 8 sınav kitapçığı hazırlandıkça, kapsam dışı soru olma olasılığına karşı gözden geçirme görevimizi yerine getiriyorduk. Yunanca sorular dışındakilerin hepsini gözden geçirip, bizlerin verdiği onay sonrası sınav başlatılmıştı.

Bizim oradaki görevimizin bitmesine rağmen sınavlar bitene kadar Kamu Hizmeti Komisyonu sınav merkezinden ayrılmamız, hatta telefonlarımıza ulaşmamız imkansızdı. Yasak devam ediyordu.

Güneşli bir sabah girdiğimiz komisyonda yağmurlu bir öğleden sonra sınavların sonuçlarını beklerken Komisyon Başkanı Kamil Kayral ve Genel Sekreter Metin Gültekin bize arkadaşlık ettiler. Emir Ersoy ile Kamil Kayral’ın geçmiş tecrübeleri ışığında Kıbrıs Türk siyaseti ve bürokrasisiyle ilgili birçok yeni bilgiler edindiğim sohbet sınav ekibinin gelmesiyle sona erdi.

Sınavda bazı soruların doğruluğuyla ilgili şüphelerin yarattığı itirazlar vardı. Komisyon ekibi ve bizler itiraz edilen Türkçe sorularda bir sıkıntı olmadığını kesin olarak ifade etmemize rağmen bununla yetinmeyip, soruları hazırlayan akademisyenlere ulaşılarak itirazlar iletildi.

Türkçe, İngilizce ve Yunanca itirazların değerlendirilmesinin ardından sınav kağıtlarını okuma sürecine bizler de tanık olduk. Her bölümün cevap kağıtları optik okuyucuya girerek, sonuçlar bilgisayar ekranına yansıyordu. 8 sınavın sonucunu 10 dakikada alıp, adaletli bir sınav yapmanın huzuruyla Kamu Hizmeti Komisyonu’ndan ayrıldık.

Öğretmen sınavlarında 3 gün eve gidemeyen TAK sınavında da sabahtan gece 22.00’ye kadar cefakarca çalışan ve her ihtimali gözeterek görevini layıkıyla yapan bir ekibi görmek ve kamuda böyle güven veren mekanizmaların varlığına tanık olmak insanın kendisini iyi hissetmesini sağlıyor.

Ombudsman’dan sonra Kamu Hizmeti Komisyonu’na da güvenmek, bende bir umut pompalarken, ülkemde güzelliklerin artmasını dileyerek, iyilere taktiri sürdüreceğiz ki çoğalsınlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık