• 04 Mayıs 2017, Perşembe 9:17
EminAKKOR

Emin AKKOR

Ne kadar özgürüz?

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününe özel, başlığa taşıdığımız “ne kadar özgürüz?” sorusuna medya, gazeteciler ve yurttaşlar açısından yanıt bulmaya çalışacağım.

Siyasi otoritenin baskı gücünü kullanarak belli konularda haber yapılmasını engelleme şeklinde bir özgürlük kısıtlaması aşılmış gibi görünüyor.

Ancak devlet otoritesini elinde bulunduranların dolaylı girişimleriyle yine basının önünde engel olmaya devam ettiğini söylemek de gerek.

Reklam ve tirajın tek gelir olduğu sektörde, ekonomik durumun her geçen gün daha kötüye gitmesi, medyayı mali açıdan daha bağımlı hale sokuyor. Bu da haber-reklam ilişkisinin iç içe girmesinin yolunu açtığı gibi, hükümetler ve işadamlarının istediği şekilde yayınları şekillendirmesinin önüne geçilemiyor.

Televizyonlar Türksat sistemine sokularak, bugün içinden çıkılmaz bir pozisyona sokuldu. Devlet, başlangıçta uydu ücretlerini tamamen karşılıyordu. Sonrası yıllarda ise dövizdeki yükselişe paralel katkının artırılmaması TV sektörünü daha da zor duruma soktu. Bu da televizyonların haber ve program üretiminin kalitesini zora sokarken, toplumda Türksat’ın alışkanlık haline gelmesinden dolayı içinden çıkılamaz bir boyuta gelindi.

İnternet gazeteciliğinin gelişmesi ve sosyal medya destekli olarak okurun habere ulaşmasındaki kolaylık bu yönde de yeni gelişmeler getirdi. Gazete yayına sokmak çok daha kolay hale gelirken, okura daha hızlı ulaşmanın imkanı da yeni özgürlük sıkıntıları getirdi.

Sunulan haberin niteliği düştü, hızlı olma endişesi daha hatalı haber olasılığını artırırken, haberler, yeniden üretilme yerine kopyalanıp yayılıyor. Tıklanma hassasiyeti, spekülatif ve dedikodu içerikli haberleri “değerli” hale getirdi ve sunulan haber çeşitliliği olumsuz yönüyle arttı.

Gazetecilerin, patronlarının hassasiyetine göre oto kontrolleri daha da yayıldı. Çalıştığınız kurumun politik görüşünü bilir, ona göre hareket ettiğinizde otomatik bir otokontrolün altında kendinizi bularak işe başlardınız.

Bugün reklam verene göre de otokontrol mekanizmasını genişletme zorunluluğu çok belirgin olarak ortaya çıkıyor. Çok sık reklam veren bir şirketin aleyhindeki konular görmezden gelinirken, reklam veren bazı şahsiyetlerin gazetecilere ayar verme hakkını kendinde görebileceği örnekleri daha çok duyar olduk.

Yurttaşlar açısından baktığımızda yukarıda yazılanlar özgür bir ortamda bilgi edinemediğimizi net olarak gösteriyor.

Sosyal medya ile herkesin kendini gazeteci gibi hissetmesi; gözlem, yaşadıkları ve düşüncesi doğrultusunda yayınladığı fotoğraf ve metinlerle kendilerini ifade etme imkanı mevcut.

Bu katılımcılığı ve yurttaşlık bilincini artırdığı kadar, bazen de yanlış veya eksik bilgiler etrafında yapılan değerlendirmelerle bizleri doğru bilgiye ulaşmaktan da engelliyor.

Propagandada, doğru bilginin algılanmasını önleme yöntemlerinden biri, yanlış veya karşı atak haberi daha çok kanaldan daha çok defa yayınlatarak doğru bilginin kaybolmasını sağlamaktır. Politik aktörler sosyal medyada bunu sıkça yaparlarken yurttaş da bolluk arasında doğru olanı seçememektedir. Bazen gazeteciler de bu yanılgıya düşüyor, hatta bazen de bilerek alet olmayı tercih ediyor.

Medyamızın içinde bulunduğu ortamda, en sağlıklı bilgiye erişmenin yollarını her yurttaş kendi bulmak zorunda kalıyor…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık