• 20 Eylül 2017, Çarşamba 8:39
EminAKKOR

Emin AKKOR

Torpil, beğenmeme, önünü görememe

Okulların açılma süreciyle ilgili bir terslik yaşadık.

Sendikalar okullardaki eksikliklere dikkat çekerlerken Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, okulların sorunsuz açılacağını vurguladığında çok iddialı ifadeler kullanmıştır.

Gerçekten her şeyin hazır olması gerekirdi ki, sorunlar yumağı olan eğitimin sorunsuz başlayabileceği vurgulansın. Ki 3 gün sonra sizi yalanlayan haberler ve fotoğraflar gazetelerin sayfalarında yer alıp zor durumda kalmayasın.

Bir bakanın bile bile lades olacağına inanmıyorum. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nı bürokrasisi bakanı doğru yönlendirmiyor gibi görünüyor. Okulların hazır olacağını yanıltısına düşürülen Berova, dünkü haberler karşısında zor durumda bırakıldı.

Biraz geriye döndüğümüzde müdür ve muavin atamalarıyla ilgili gerekli prosedürü yaklaşık bir yıl sonra tamamlayan, öğretmen münhalleriyle ilgili yasanın verdiği tarih aralığında hazırlığını tamamlamayan bir bakanlık olunca, doğal olarak okullar müdürsüz ve öğretmensiz açılacaktır.

Bu tablo, görünen ve beklenen bir sonuçtu, ama buna rağmen “sorunsuz” ifadesi nasıl dile getirilebilirdi.

Altyapısı tamamlanamayan okullardan dolayı öğrenciler eve gönderildi, okulda öğretmen olmadığı için ders zili çalmayan Kumyalı İlkokulu gibi.

Mağusa’da inşaat içinde eğitim başlarken, ikinci katta camları olmayıp hayati tehlike arz eden yerlerde öğrenciler geziniyordu, sınıflarda, masa sandalyeler dağınık bir ambar görüntüsü verecek kadar eğitime başlamaya uzaktı sınıflar… Bunlara eklenecek daha birçok örnek, bakanlığın önünü görememesinin bir sonucudur.

Mevcut müdürleriyle bu süreci kazasız atlatamayan bakanın yara almasına yol açacak yanıltılara girmesinin altında, etrafında az sayıda yetkilinin bulunmasını da görüyorum. Her ne kadar vekiller olsa bile ilk ve orta eğitim daire müdürlerinin aylardır atanmamasının sıkıntılar doğuracağı geçmişte uyarılmasına rağmen bugün tüm açıklığıyla bu net olarak görüldü.

Güzelyurt ve Dörtyol’da yaşanan iki ilginçliğe de dikkat çekmek isterim. KIBRIS’ın dünkü eğitim haberleri arasında yer alan Dörtyol İlkokulu’ndaki eyleme baktığımızda veliler çocuklarını arzu ettikleri öğretmen okutmayacak diye eylem yaptı.

Öğrencileri 5 yıl aynı öğretmenin okutmasını doğru bulmadığını ve okulunda öğretmenler arasında eşit ve adil olmak durumunda olduğu cevabını veren ve eylem tehdidi karşısında boyun eğmeyen Dörtyol İlkokulu Müdürü Cemal Gamar’ı takdir ederim.

Aslında ailelerin talebi okullarda öğrenciye ilgi açısında öğretmenler arasında fark olmasını da ortaya koyuyor ve ailelerin iyi gördükleri öğretmeni kendi çocukları için talep etmeleri doğal, ama iyi öğretmen varsa, tüm çocuklar bundan yararlanmalı. Velilerin tepki gerekçelerini, verilen eğitimin düzeyinin sorgulanması açısından değerlendirmeye değer görüyorum.

Bana göre en ayıp tablo Güzelyurt’ta yaşandı. Öğretmenlere öğrenci seçme kontenjanının verilmesi, öğretmen sendikalarının savunduğu eğitim politikalarına zıt durumda. Adaletsizlik, ahbap çavuş ilişkisine açık bu yöntemle ilgili KIBRIS’a konuşan İlköğretim Daire Müdür Vekili Hakkı Başarı’nın konuya bakışı ise tamamen trajikomik.

Bu uygulamanın uzun zamandır sürdüğünü ve altında art niyet olmadığı yönünde bilgi aldığını ifade eden Hakkı Başarı, bakanlık ve okullar olarak eşit şartlarda eğitime devam etme koşullarını sağlamaya devam edeceklerini belirtiyor.

İlgili müdür, yapılan uygulamayı eşit şartlar olarak değerlendiriyor. Böyle bir bakış açısının varlığında, eğitimde eşitliği beklemek hayal görünüyor. Tabii sendikalar da buna tepki gösterip, savlarını üyelerini kırmamak adına çiğnerlerse onlara da diyecek bir şey bulamayacağım.

Öğretmenler tarafından tercih edilmediğini bilen öğrencilerin psikolojisini hiç düşündünüz mü bu ayrıcalık yaratan uygulamayla.

Öğretmen torpiline göre sınıf oluşturulması, manavda iyi portakalları seçmekten farkı değildir. Yazık demekten başka bir şey gelmiyor içimden…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık