• 13 Haziran 2018, Çarşamba 8:56
EminAKKOR

Emin AKKOR

Türkiye’nin çıkarları, Töre ve yaşananlar

Kendisini Türkiye’nin Kıbrıs’taki çıkarlarının koruyucusu ve Kıbrıslı Türklerinin güvenliğinin savunucusu ilan eden Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre’nin Taşınmaz Mal Komisyonu’na yönelik açıklamaları nezdinde kendi bireysel ideolojik duruşu dışında hiçbir şeye saygı göstermeyecek kadar dar görüşlü olduğu ve söylemleri, savunduğunun tersi Türkiye’nin aleyhine politika yürüttüğünü gösteriyor.

Loizidu davasıyla birlikte binlerce Kıbrıslı Rum uluslararası hukuka göre kendilerinin olan KKTC dahilindeki mal varlıklarıyla ilgili AİHM’de davalar açmıştı.

Kıbrıs’ın kuzeyinde haklarını arayacakları bir mekanizma olmadığı için AHİM davalarının önkoşulu olan “iç hukuk yollarının tüketilmesi” es geçiliyordu.

Art arda gelen davalar, ilk sonuçlananların emsal gösterilmesiyle daha hızlı sonuçlanacağı gün gibi ortadaydı. Türkiye’nin de sürekli tazminat ödeyecek gücü ve niyeti de olmayacağını öngören AİHM, Türkiye’nin nefes almasının yolu olarak ortaya bir öneri atmıştı.

Taşınmaz Mal Komisyonu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Xenides-Arestis v. Turkey davasında vermiş olduğu hükümler uyarınca, Taşınmaz Mal Yasası (67/2005 sayılı Yasa) tahtında kurulmuştur. Alınan bu tedbirin amacı, Kuzey Kıbrıs'ta bulunan mallarla ilgili talepler için etkin bir iç hukuk yolu oluşturmaktır.

Komisyonun kurulmasıyla birlikte ne olduğunu anımsayacak olursak, ekonomik krize giren binlerce Rum başvuruda bulunarak, tazminat, iade veya takas yöntemiyle taleplerinin yerine getirilmesiyle KIBRIS’TAKİ ULUSLARARASI HUKUKUN KABUL ETTİĞİ TÜRK TOPRAĞI ORANI ARTMAYA BAŞLADI.

Türkiye’nin verdiği maddi katkıyla başvurular hızlıca değerlendirilirken, Zorlu Töre’nin bugün yaşadığı tedirginliğin benzeri Rum liderliği ve kiliseyi de sarmıştı. “Komisyona başvurmayın” çağrıları sonuç vermedi.

Türkiye’nin verdiği desteğin yanında ülkemizden de kaynak yaratılmasıyla ilgili ısrarı karşısında bunu umursamayan yönetimlerin sayesinde kaynak bulunmadığı için süreç yavaşlamıştı. Bunu fırsat bilen Rum liderliği, komisyonu bloke etmek ve yine AHİM yollarının açılmasıyla ilgili politikasına hız vermişti. Ve bugün gelinen noktada komisyonun resmi verilerine göre, 11 Haziran 2018 itibariyle, Komisyon’a toplam 6,440 adet başvuru yapılmış ve bunlardan 907 tanesi dostane çözüm yoluyla ve 32 tanesi de duruşma yoluyla sonuçlandırılmıştır. Komisyon, şu ana kadar başvuranlara mallarının bedeli olarak 277,556,266.- sterlin tazminat ödemiştir. Ayrıca, üç başvuru için iade, iki başvuru için takas ve tazminat, altı başvuru için de iade ve tazminat kararı verilmiştir. Bir başvuru için çözümden sonra iade ve bir başvuruda da kısmi iade doğrultusunda karar verilmiştir.

Taşınmaz Mal Komisyonu’nu 78 yaşındaki Nikolas Skuridis’e Kozanköy’deki arsasını iade edince, bunu kışkırtma malzemesi görenler ortaya çıktılar. 78 yaşında bir Rum’un yüzlerce Kıbrıslı Türkün yaşadığı köye gelip yaşama cesareti göstermesi, kilisenin “Türkler barbardır” söylemini Kıbrıslı Rumlar nezdinde de çürütecek bir örnek olabilir.

Yaşlı adam bizden korkmuyor da bizler onun zarar vereceği korkusuna mı sarıldık. Elbette böyle bir şey yok, sadece birileri bireysel varoluş gerekçeleri için bunu manipüle ediyor.

Toplumu, dayanaksız gerçek dışı söylemleri etkilemese de bu konunun üzerine gitmek gerekir diye düşünüyorum.

Komisyonun bin civarındaki dosyadan sadece birini meskûn mahaldeki toprağın iadesini vermesi büyük bir başarıdır. Bu orandan yola çıkarsak, yüz bin tane dosya sonuçlanırsa, aramıza 100 Rum gelecek ve Kıbrıs sorunundaki toprak tartışması son bulacak. Kıbrıs sorununda Türk tezleri için ideal bir tablo değil mi bu. O zaman nedendir bu huzur bozuculuk?

Yukarıdaki özetlediğim gerekçelerden dolayı Türkiye’nin çıkarlarını koruduğu söylemiyle yıllardır toplumu kandıranları uluslararası hukuk önünde Türkiye’nin çıkarları için kurulan bir yapıyı bloke etmesiyle açıkça görebiliyoruz. Tamamen Rum liderliğine hizmet eden bu tavırlarla kendileri dışında kimsenin ülke çıkarlarını düşünmediği suçlamalarını da çürütecek son örnek olarak önümüzde duruyor.

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun kararlarının uluslararası hukuk nezdinde kabul görmesi gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda, bundan rahatsız olacak tek kesimin Rum liderliği olması gerekirken ülkemizden birlerinin de bundan aynı derecede rahatsız olması manidardır.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 13 10 2 1 22 32
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 13 10 2 1 17 32
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 ÇETİNKAYA TSK 13 6 3 4 1 21
6 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
7 GÖNYELİ SK 13 6 2 5 4 20
8 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 13 6 2 5 -3 20
9 LEFKE TSK 13 5 4 4 0 19
10 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 13 1 5 7 -16 8
15 GİRNE HALK EVİ 13 2 1 10 -10 7
16 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
yukarı çık