• 05 Eylül 2016, Pazartesi 9:56
GökselSAYDAM

Göksel SAYDAM

Hükümetin 109 ürüne fon uygulama kararı anayasaya aykırıdır (1)

KKTC son günlerde gündemini oluşturan konulardan biri de Toprak Ürünleri Kurumu’nun zararlarını karşılamak amacıyla Bakanlar Kurulu Tarafından 109 ürüne getirilen fon uygulama kararıdır.  Bu konu ile ilgili eleştirilerime başlamadan önce görüşlerimi destekleyen yasal dayanaklara atıfta bulunup ilgililerive halkımızı “ANAYASA” dediğimiz hukuki düzenlemenin Türk Dil Kurumu Sözlüğündeki aşağıdaki tanımını belirtmeyi uygun gördüm.

ANAYASA - Bir devletin yönetim biçimini belirten, yasama, yürütme,yargılama güçlerinin nasıl kullanılacağını gösteren, yurttaşların kamu haklarını belirten temel yasadır”.

Eski tanımlanması ile “kanunuesasidir”. Diğer bir anlatımla, Anayasa halkın onayı ile kabul edilen ve bir devletin temel, yani esas yasası olup bu yasanın aksine yapılan her türlü işlemler yasal değildir. Bu görüşü Anayasamızın 3(4). Maddesi aşağıdaki şekilde kurala bağlamıştır.

“EGEMENLİK – Hiçbir organ,  makam veya merci, kaynağını bu Anayasa’dan almayan bir yetki kullanamaz”.

Bu kuralı daha da somutlaştıran kural ise Anayasamızın “Yürütme Yetkisi ve Görevi” başlıklı 5’nci maddesi aşağıdaki şekilde belirmiştir.

“YÜRÜTME YETKİSİ ve GÖREVİ – Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından Anayasa ve yasalara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir.

Not: (Fon veya katkı payı tahsili ile ilgili Bakanlar Kurulu’na düzenleme yapma yetkisini hangi yasa vermiştir?)

Bu kuralın en açık anlamı, yürütme yetkisini kullanan Bakanlar Kurulu yasadan almadığı bir yetki alanında yasal düzenleme yapamayacağı ve kurallar üretemeyeceğidir. Yürürlükteki yasalardan hiçbiri Bakanlar Kurulu’na bu konuda yetki vermediği için kötü yönetim ve popülizm nedeniyle iflas aşamasına getirilmiş olan Toprak Ürünleri Kurumu’na (TÜK) kaynak sağlamak amacıyla hangi isim altında olursa olsun halktan dolaylı olarak para tahsil etmek amacıyla Bakanlar Kurulu kararına istinaden 109 üründen ithalat aşamasında %3 katkı payı kesilmesi kararının dayandırıldığı hiçbir yasa yoktur.

Nitekim, halktan fon veya katkı payı ismi altında bir tür dolaylı vergilendirme yöntemiyle tahsil edilecek kaynakla kurtarılmaya çalışılan bahse konu kurumun kuruluş, görev ve çalışma esaslarını düzenleyen 32/1992 sayılı Toprak Ürünleri Kurumu (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) Yasası’nın “Kurumun Sermaye ve Gelirleri” başlıklı 10’uncu maddesi incelendiği zaman, ister “fon” isterse “katkı payı” veya herhangi bir isim altında Kurum adına halktan para toplaması için Bakanlar Kurulu’na bu konuda yetki vermemektedir.

Bu gerekçelere ilaveten bahse konu Yasa’nın “Tüzük Yapma Yetkisi” düzenleyen 23’ncü maddesi kuralları incelendiği zaman Bakanlar Kurulu’na “fon” veya “katkı payı” ile ilgili tüzük yapma yetkisi de verilmemiştir. Nasıl olur da tüzük yapma yetkisi dahi verilmemiş olan Bakanlar Kurulu bu konuda karar üretebilir?

Meslek olarak hukukçu olmamama rağmen mesleğim gereği edinmiş olduğum hukuk bilgime göre Bakanlar Kurulu tarafından alınmış olan 18 Ağustos 2016 tarih ve H-(K-1)695/2016 sayılı karar geçersiz olup hukuk lisanında “yoklukla malul” bir düzenleme olarak tanımlanmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğum yasal dayanaklara ilaveten Bakanlar Kurulunun almış olduğu söz konusu kararın Anayasamızın aşağıdaki maddeleri de dikkate alındığında ne kadar hukuka aykırı ve geçersiz olduğunu aşağıdaki kurallar da vurgulamaktadır.

  • Madde 75(2) “Vergi, resim ve harçlar ve benzeri mali yükümler

ancak yasa ile konulur.”

Not: (Söz konusu karar halka yani nihai tüketiciye mali yük getireceği için yapılan düzenlemenin geçerli olabilmesi için mutlaka yasal düzenleme gerekir).

 

  • Madde  122“Anayasa ve yasa açıkça yetki vermedikçe Devletin

hiçbir organı tüzük yapamaz ve yürürlüğe koyamaz.

Yönetmelikler de ancak tüzüklere uygun olarak yapılır

ve yürürlüğe konur”.

Not: (Böyle bir yasa ve tüzük yapma yetkisi verilmemiş olan bir durumda nasıl Bakanlar Kurulu kararı alınabilir?)

Özellikle de devletin mali yükümlülük altına konması ve fon kurulmasına ilişkin diğer önemli bir kural ise Anayasamızın 135.’inci maddesinde şu şekilde belirtilmiştir.

  • Madde 135 “Yasa açıkça yetki vermedikçe Devlet doğrudan doğruya

veya dolaylı olarak hiçbir mali yükümlülük altına

konamaz ve yasa ile kurulmadıkça hiçbir fon

  • Not: (Mali yükümlülük getiren bahse konu Bakanlar Kurulu kararı hangi yasaya istinaden fon veya katkı payı kaynağı oluşturmuştur?)

Toprak Ürünleri Kurumu’nu iflastan kurtarma gerekçesi ile nihai tüketici konumunda olan halkımızdan ister “fon” isterse “katkı payı” veya başka bir tanımlama altında dolaylı olarak tahsil etmek için Bakanlar Kurulunun almış olduğu karar gayri yasal bir fondur. Türk Dil Kurumu Sözlüğündeki “fon” kelimesi özellikle şu şekilde tanımlanmıştır:

Belirli bir iş veya amaç için harcamak üzere ayrılan veyatahsil edilen parasal kaynaktır”.

 

Yukarıdaki tanımlamaya ve Sayın Tarım Bakanı’nın açıklamaları bahse konu uygulama amacının halktan dolaylı olarak tahsil edilecek söz konusu paranın, gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin yanlış, kötü, kusurlu ve/veya popülist uygulamaları dolayısıyla TÜK’ün zararını tazmin etme amacına yönelik olduğunu açıkça göstermektedir.

Bu zararın oluşumunda halkın hiçbir suçu olmadığına göre halk bu zararın tazmin edilmesinde nasıl sorumlu tutularak para cezasına çarptırılabilir?

Öte yandan, daha geçtiğimiz hafta Meclis’in ilgili alt komitesinde onaylanmış olan 2016 yılı TÜK Bütçesinde fon veya katkı payı gelir kaleminin de olmadığı, dolayısıyla kesinti yöntemiyle tahsil edilecek bu paraların nasıl muhasebeleştirileceği ve hangi amaçlar için harcanacağına ilişkin gerek TÜK Yasası’nda gerekse bütçesinde herhangi yasal bir düzenleme veya yetkide bulunmamaktır.

Kaldı ki, halkın cebinden alınmak istenen bu fon veya katkı payı olarak tanımlanmaya çalışılan kaynağın esas adı “haraçtır”. Herkesin “Haraç” kelimesinin anlamını bilmesine rağmen yine de bu kelimenin sözlükteki bazı tanımlamalarını aşağıda belirtmeyi uygun gördüm.

  • “Bir yerden veya bir kimseden zorbalıkla alınan para”.
  • “Osmanlı Devleti’nde Müslüman olmayanların devlete ödemekle yükümlü oldukları vergi”.
  • “Başkasının sırtından geçinmek”.
  • “Bir kimseyi belli zamanlarda kendisine belli miktarlarda para vermeye zorlamak veya zorbalıkla para koparmak veya çıkar sağlamak”.

Yukarıdaki tanımlamalara göre “bir yerden veya kimseden zor kullanarak para sızdıran kişiye veya haraç toplamakla görevli olan kimseye de halk arasında veya sözlüklerde “haraççı” denir.

Hiçbir yasal dayanağı olamayan ve keyfiliğe dayandırılan bahse konu Bakanlar Kurulu kararının içeriği incelendiği zaman bu konudaki düzenlemenin de çok acemice ve KKTC’nin sosyo-ekonomik gerekçeleri de dikkate alınmadan düzenlendiği açıkça görülmektedir. Şöyle ki;

  • Kararın başlığında yer alan “TÜK’ün Getirildiği Zor Durumdan Kurtarılması” söz dizisi bu kurumu bugüne kadar yönetenlerin kusur, ihmal ve kötü yönetildiğinin açık bir itirafıdır. Pekâlâ, bu durumda halkın ne suçu vardır?
  • Ayrıca, aynı başlıkta yer alan “Piyasa Düzenleyici Bir Kurum Haline Getirilmesi” söz dizisi 32/1992 sayılı TÜK Yasası’nın“kuruluş amacını düzenleyen 3. maddesinde belirtilen görevlerini dikkate alındığında bu kurum demek ki bugüne kadar yasanın ön gördüğü görevler gerektiği gibi yerine getirmemiş olduğunun itirafıdır. Bunun anlamı da çok açık olup kurumun bu duruma gelmesine neden olanlar ile gelmiş geçmiş hükümetler ve onların atamış oldukları yöneticilerdir.

(BU KONUDAKİ GÖRÜŞ VE ELEŞTİRİLERİME GELECEK HAFTA DEVAM EDECEĞİM


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık
Pop Up ek