• 31 Mayıs 2018, Perşembe 9:17
HasanHASTÜRER

Hasan HASTÜRER

Anastasiadis, ‘Baklayı ağzından çıkarırken’...

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rum Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’a en büyük ihaneti yapan birkaç isim arasında yer almak için çabalarını sürdürüyor.

Crans Montana’da çözüme en yakın noktaya gelindiğinde fırsatın kaçırılmasına neden olan Anastasiadis’tir.

Kıbrıs’ta kalıcı barışı, yaşamsal bir gereksimin olarak gören bir Kıbrıslı, Kıbrıslı Türk olarak Anastasiadis’le ilgili yargım, yargısız infaz değil, gerçeklerin bizlere yazdırıp, söylettiğidir.

***

Pazartesi, Rum basınında yer alan açıklamalarında Guterres çerçevesini bütün olarak kabul etmediğini, o çerçevede müzakere yapmayacağını, baklayı ağzından çıkarcasına kabul etmiştir.

Ne dedi Anastasiadis...

“AKEL, Sayın Akıncı’nın önerdiği belgeyi stratejik anlaşma olarak imzalamayı kabul eder mi? Onlar kabul ederlerse, kesin dille söylüyorum; böyle bir şeyi kabul etmem söz konusu değil. Çünkü artık Kıbrıs Helenizmi’nin katı görüşleri yoğun endişeleri olan bir şeyi, yani güvenlik konularını müzakere etme olanağım olmayacak.”

Yine aynı açıklamada Anastasiadis’in Federasyonu reddeden bir anlayışta olduğunu da gözler önüne serildi.

Bu noktada da Anastasiadis, öncelikle Kıbrıs Türk tarafının federasyondaki konumuyla ilgili saptırmadan, yanlıştan yola çıkıp, şu sözleriyle federasyonun ruhunu reddettiğini gözler önüne serdi:

‘Kıbrıs Türk tarafının revize söylemleri aracılığıyla bizleri, nüfusu daha küçük olan toplumun imtiyazlı toplum haline geleceği ve nüfusu fazla toplumu kontrol edeceği bir rejime doğru sürükleme eğilimi gelişti. Özde ‘çoğunluk yönetir azınlık garanti edilir’i çoğunluk yönetir’e dönüştürecektik.”

Bir de Guterres çerçevesini çoğaltmaya, saptırmaya çalıştı Anastasiadis. AKEL Genel Sekreteri Anros Kiprianu da o iddiasını reddetti, son açıklamasında…

Kiprianu, açıklamasında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in adıyla anılan çerçevenin bir tane olduğunu ve 30 Haziran tarihini taşıdığını belirterek bunun, hem Guterres’in Crans Montana zirvesi sonrasındaki raporunda, hem de bizzat Anastasiadis’in Genel Sekretere gönderdiği 17 Temmuz tarihli mektubunda dile getirildiğini vurguladı.

***

Bilgi olmadan, fikir sahibi olunmaz... Sorgulamak için de fikir sahibi olunmalı.

BM Genel Sekreteri Guterres’in 28 Eylül 2017 tarihinde BMGK’ne Crans-Montana için sunduğu rapordan bazı alıntıları, bilgi olarak yorumsuz paylaşmak istiyorum:

19. Paragraftan... ‘ ... 30 Haziran'da taraflara, kanaatimce kapsamlı bir çözüme yol açacak nihai paketin unsurlarını içeren her iki masadaki açıkta kalan altı önemli konunun aynı anda çözülmesi için bir çerçeve sundum. Bu unsurlar; toprak, siyasi eşitlik, mülkiyet, eşdeğer muamele ve güvenlik ve garantilerle ilgiliydi.’

25. Paragraftan... ‘ ...30 Haziran’da belirlemiş olduğum altı unsurun stratejik bir anlayışa ulaşması için taraflara yardımcı olmak amacıyla, 6 Temmuz'da Crans-Montana'ya döndüm. En elzem unsurların bazıları ancak benim geri gelmemle ele alınabildi.’

48. Paragraftan... ‘ ... Gelecekte, kapsamlı bir çözümün temelini oluşturacak açıkta kalan kilit ana konularda stratejik düzeyde anlaşma aranmalı ve stratejik bir anlaşmanın sonuçlanmasını takiben, ayrıntıların teknik seviyede çözülmesi gerekecektir. Stratejik düzeyde elde edilecek bir ilk anlaşma, genel anlaşmanın her toplum için kilit öneme sahip olan unsurlarını içereceğinden, geriye kalan teknik ayrıntıların tamamlanması için ihtiyaç olan güvenceyi de verecektir.’

***

Fazla söze hiç gerek yok...

Bir... Guterres Çerçevesi tektir ve 30 Haziran tarihlidir.

İki... KKTC, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 30 Nisan 2018’de önerdiği Guterres Çerçevesi’nde stratejik anlaşma, BM Genel Sekreteri’nin Crans Montana raporunda da önerdiğidir.

***

Akıncı’yı Anastasiadis’le aynı kefeye koymak Akıncı’ya haksızlıktan öte Barış Sürecine saygısızlıktır.

Anastasiadis, ayak sürümeden öte, en başta Birleşmiş Milletlerin ortaya koyduğu ilkelerde, Federal çözüme karşıdır. Son açıklamalarıyla bunu netleştirmiştir.
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık