• 30 Nisan 2018, Pazartesi 9:05
HasanHASTÜRER

Hasan HASTÜRER

Tek millet, iki devlet, Kuzey ve Güney Kore...

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Panmunjom Ateşkes Köyü'nde görüştü.

Kim Jong  -un, 1950-1953 yıllarındaki Kore Savaşı'ndan bu yana Güney Kore topraklarına ayak basan ilk Kuzey Kore lideri oldu.

Kim ve Moon’un buluşması, görüşmesi ve verdikleri mesajlar önemli mi?

Bölge ve dünya barışı için çok önemli.

***

Kuzey Kore ve Güney Kore, tek milletin, kendi istençleri dışında vatanlarının bölünmesi sonrası ortaya çıkan iki devlettir.

Tıpkı bir zamanların Batı ve Doğu Almanya’sı gibi.

Almanya’da da Alman milletinin tek devleti, kendi istençleri dışında bölünmüştü. 1990 yılında duvar yıkıldı, Demokratik Almanya diye bilinen Doğu Almanya, Almanya Federal Cumhuriyeti’ne, Batı Almanya’ya katıldı.

***

Kore’deki liderler buluşması yolun başındaki ilk adım. Bizde 1968’de Beyrut’ta başlayan görüşmeler gibi. Ya da 1977 Denktaş - Makarios buluşmasının benzeri diyebiliriz.

Mesele, arkasının gelmesi.

Bölünmüşlük tek milletin, toprak üzerinde de bölünmesiyse, birleşme Almanya örneğinde olduğu gibi hızla sonuçlanma olasılığı var.

Kore’de Almanya örneği gibi bir sonuç ortaya çıkar mı?

1990’nın koşullarında iki Almanya’nın birleşmesi neredeyse engelsiz oldu.

1990’nın üzerinden 28 yıl geçti. Kuzey Kore’nin varlığı, bir süper güce dayalı değil. Demokratik Almanya, yıkılan Sovyetleri Birliği’ne dayalıydı.

Kuzey Kore, nükleer güce sahip.

Ancak, sıcak savaşta kullanabileceği nükleer silahlarını ekonomik yaptırımlarda kullanamadı... Çin ve Rusya’nın daha yakın duruşuna rağmen, Kuzey Kore için ‘yalnız’ demek mümkün.

***

Kuzey ve Güney Kore liderleri, dünyada bölünmelerin, birleşmeye dönüşmesi yönünde bir esinti yaratmıştır.

O esinti Kıbrıs’ta çözüm yönünde işimize yarar mı?

Keşke yarasa.

Çözümsüzlüğün ağır bedelini en çok KIBRISLI TÜRKLER ÖDÜYOR.

Çözümsüzlük eşittir, belirsizlik... Belirsizlik eşittir, gelecek kaygısı... Gelecek kaygısı eşittir, psikolojik yorgunluk...

***

Ancak Kim ve Moon becerdi, ama Akıncı ile Anastasiadis beceremiyor, demek de gerçekçi değil.

Kore’deki bölünme ile Kıbrıs’taki bölünme benzemiyor.

Benzer sayılacak tek EMPERYALİST ETKİDİR.

Kore’yi 38. paralelden ikiye bölen neredeyse tek başına Amerika Birleşik Devletleri’dir. Öncelikle Kuzey Kore’yi Japon işgalinden kurtaran Sovyetler Birliği, tek Kore cumhuriyetinden yanaydı.

ABD, Kore’ye asker çıkarıp, Kore’de varlığını temsil edecek yapı için savaşı tetikledi. Kore savaşlarında Türkiye’den 700 asker dahil 3 milyon insan hayatını kaybetti.

38. paralel bölünmüş Kore’nin sınırı oldu.

***

Kıbrıs’ta sömürge döneminin biteceği belli olurken İngiliz adada yaşayan Türkler ve Rumları düşmanlaştırdı.

Fizik bölünmeden önce psikolojik olarak bölündü adada yaşayanlar... Lefkoşa’yı fiilen bölen yine İngilizler oldu. Lokmacı barikatının oralardaki Ermu sokağına ilk tel örgüler yerleştirildi 1958’de.

***

Kıbrıslı Türkler , ‘ YA TAKSİM YA ÖLÜM’ diyerek ortak cumhuriyetten önce bölünmeyi talep etti. İngiltere, iki anavatan Türkiye ve Yunanistan’la birleşik ortak vatanlı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasına zemin hazırladı.

Cumhuriyetin iki kurucu toplumu Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar, cumhuriyeti anayasal kimliğiyle üç yıl yaşatabildi.

Belki vatandaş Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar, birlikte yaşamı istiyordu ama önce toplumların, ardından Kıbrıs adasının ikiye bölünmesine karşı ortak mücadele vermediler...

***

Kıbrıs’ta biri tanınan, öteki tanınmayan iki devletin vatandaş yapısı TEK MİLLET DEĞİL. Tek millet olmadığı için, Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasında olduğu gibi bulunacak çözümde siyasi eşitlik ve benzeri çetin pazarlıklar sonuçsuz sürüyor.

Adanın bölünmüşlüğüne karşı, birleşik Kıbrıs’tan anladıkları aynı olmadı.

Olmadığı için de 50 yıldır devam eden görüşmelerden bir sonuç alınmadı. Çünkü, boş verin yabancıları, adanın iki tarafında, sokaktan liderlere çözüm için baskı yok. 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık