• 12 Haziran 2018, Salı 9:14
HasanHASTÜRER

Hasan HASTÜRER

Üniversitelerimiz nereye uçuyor? (3)

YÖK: ‘KKTC'deki üniversitelerin çoğunluğu şirket üniversitesidir.’

Üniversitelerimizle ilgili bir birini tamamlayan yazılarımın ilk ikisine yoğun görüş aktarımı yaşadım.

Sanırım hafta sonuna kadar devam edecek konuyla ilgili yazılarım.

Dün ARUCAD Rektörü Prof. Dr. Turan Aksoy’la konuştum... Ötekilerden farklı, sanat ve tasarım ağırlıklı bir üniversite... Bırakın kısa vadeyi, orta vadede de para kazandırması zor. Evrensel düzeyde, sanat iddiası da var...  Görüşmemi yarın sizlere aktaracağım.

***

Kuzey Kıbrıs’ta yükseköğretiminin en üst kurumsal yapısı YÖDAK. YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke, telefonla aradı. Yazdıklarımızı takip ettiklerini belirtip, ‘ Herkes konuşuyorsa, bizim de konuşmamız gerekir’ dedi. Anlaştık bugün YÖDAK Başkan ve üyeleriyle bir araya geliyoruz.

***

Geçtiğimiz hafta YÖK Heyeti KKTC’deydi.

YÖK’ün resmi internet sitesinde, ‘ KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'NDEKİ ÜNİVERSİTELERE YÖK DEĞERLENDİRMESİ’ başlığıyla ziyaretin sonuçları paylaşıldı.

Belgesel nitelikle değerlendirme, aynen sizlere aktarıyorum

 ‘ Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan Milletlerarası Anlaşma hükümleri kapsamında YÖK ve YÖDAK Üyelerinden oluşan Müşterek Komisyon Lefkoşa'da toplandı.

YÖK Heyetini, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Şişman ve Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan temsil etti.

Toplantıda Türkiye'den merkezi sınavlarla öğrenci yerleştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinde yakın zamanda YÖK uzmanları ve YÖDAK işbirliğiyle yapılan değerlendirme raporları görüşüldü.

Ayrıca T.C. uyruklu öğrencilerin eğitim-öğretim ve barınma süreçlerinde yaşamış olduğu problemler, bazı programlarda öğretim üyelerinin yeterlilik durumu, atama-yükseltmelerinde ilgili mevzuata uyulması, program akreditasyonları, yatay geçişler, denklik işlemleri vs. konularla ilgili mevcut durum ve sorunlar ele alındı.

YÖK üyeleri, özellikle üniversitelerin, öğrenci ve öğretim üyelerinin kütüphane, sosyokültürel faaliyetleri gerçekleştirebileceği sosyal alanları ayrıca spor alanları da bulunan kampüslerinin bulunması gerektiğini dile getirdi. ÖSYM kılavuzuna girme taleplerinin değerlendirmeye alınması için bunun bir ön koşul olduğunun altı çizilerek, mevcut kılavuzda yer alan programların eğitim-öğretim süreçleri ile ilgili tespit edilen sorunlara yönelik iyileştirme faaliyetlerinin de yakından takip edileceği belirtildi.

Ayrıca son dönemlerde KKTC'deki üniversitelere yerleşen öğrencilerin derslerine devam durumlarıyla alakalı ciddi şikâyetler olduğu, bu durumun her yıl yapılacak olağan dışı denetlemelerle kontrol edileceği de iletildi.

Toplantı sonrası YÖK Üyeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinin rektörleri ile bir araya geldi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversite rektörleri, YÖK tarafından yapılan çalışmanın çok önemli olduğunu, kendilerinin eksikliklerinin dışarıdan bir gözle değerlendirilmesinin iyileştirme süreçlerine ciddi katkı sağlayacağını belirtirken bir araya gelmekten ve sorunları görüşmekten duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Bilindiği üzere KKTC'deki üniversitelerin çoğunluğu şirket üniversitesidir.

YÖK heyeti, K.K.T.C. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Sayın Cemal Gürsel Özyiğit'i ziyaret ettikten sonra Kıbrıs'taki temaslarını tamamladı.’

***

YÖK’ün değerlendirmesinde dikkat çekici çok konu olduğu ilk okuyuştan anlaşılıyor.

Aslında yazılanların arasında yazılmamış, çok ciddi saptama ve uyarılar olduğu ortada.

 ‘ ...bazı programlarda öğretim üyelerinin yeterlilik durumu, atama-yükseltmelerinde ilgili mevzuata uyulması’ denilirken, ÖĞRETİM ÜYELERİNİZ YETERLİ DEĞİL, ATAMA VE YÜKSELMELERİNDE MEVZUATA UYMUYORSUNUZ, mesajı verildi. Daha açıkçası YÖK, ‘ Akademik sıfatları golifa gibi dağıtıyorsunuz’ dedi.

***

Ve belki de en çarpıcı ifade: ‘ Bilindiği üzere KKTC'deki üniversitelerin çoğunluğu şirket üniversitesidir.’

‘Şirket üniversitesi’ tanımlaması, ne yenilir ne yutulur... Bu nitelemeye Eğitim Bakanı, dahil kim ne diyecek, merak ediyorum...
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık