• 14 Nisan 2018, Cumartesi 10:03
HasanHASTÜRER

Hasan HASTÜRER

Yargısız infaz bu kadar kolay mı? ... Ve, ne olacak şimdi?

Hukukun üstünlüğü, laf sınırları içinde kalırsa anlamsızdır. Hukukun üstünlüğünü, insan haklarıyla birlikte okumak gerekir. İkisi, ikiz kardeş gibidir. Hatta insan haklarını bir adım önde görmek olasıdır.
   Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Bir gazeteci olarak, İNSAN HAKKINI, HABER HAKKININ ÖNÜNDE GÖRÜRÜM. Yazılarımı yazarken, bu ilkeden asla geri adım atmam.
   Her insan hatta canlıların önemli bir kısmında tepki koyma özelliği var. Bütün mesele tepkinin, kontrolsüz olmaması.
   Duygusallık güzeldir. Ancak, duygusal hareket, genel geçer doğruları ayaklar altına almamalı.

 

***

Mart ayı başında YÖDAK’tan Başkan Prof. Dr. Akile Büke, üye Prof. Dr. Mehmet Hasgüler ve üye Prof. Dr. Hülya Harutoğlu, Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne (DAÜ) yeni açılacak bölümlerle ilgili denetime gittiler.
   Rektör Prof. Dr. Necdet Osam’ın talimatıyla, Prof. Hülya Harutoğlu’nun denetim amaçlı DAÜ’ye girişi engellendi.
   Doğal, olarak YÖDAK heyeti DAÜ’den ayrıldı.
   Olay basına taşınca da DAÜ rektörlüğü, Prof. Dr. Hülya Harutoğlu’nu suçlamadan öte kamuoyu önünde yargısız infaz eden açıklamalarda bulundu. Tam da o günlerde görüşümü ortaya koyarken şunları belirttim.

 

***

‘ ... YÖDAK heyeti yeni açılacak bölüm için DAÜ’ye gitti.
   DAÜ heyetindeki bir isme DAÜ rektörünün itirazı varmış. Talimat verdi. O YÖDAK üyesi DAÜ’ye sokulmak istenmedi.
   Doğal olarak Prof. Dr. Mehmet Hasgüler ve Prof. Dr. Hülya Harutoğlu ile denetim amaçlı DAÜ’ye giden YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke, üniversite kapısından geri döndü.
   Prof. Dr. Hülya Harutoğlu ile ilgili bilmem ne soruşturması varmış...
   O konuda hiç yorum yapmayıp beklemeyi tercih edeceğim...
   DAÜ rektörlük açıklamasında,‘ “... Gelinen noktada üniversitenin kaynaklarını şahsi zimmetine geçirmekle suçlanan ve/veya bu yönde aleyhine Polis Müdürlüğü’nce soruşturma yürütülen bir kişinin, üniversiteyi denetlemesi ve herhangi bir izin konusunda kanaatte bulunmasının kabul edilebilir olmadığı, vereceği kararların ve denetimlerin tarafsız olamayacağı’ ifadesine yer verildi.
   DAÜ Rektörlüğü yaptığı açıklama ile kendi kendini bağladı.
   Polis soruşturmasının hangi aşamada olduğu bilinerek mi suçlama tekrarlı bu açıklama yapıldı?
   Açıklamanın gerçeği yansıtmadığı, polis tarafından ortaya konulursa en baştan DAÜ rektörü ve yakın çalışma arkadaşları istifa edecek mi?’

 

***

Polis Genel Müdürlüğü, 5 Nisan 2018 tarihli yazıyla konuya açıklık getirdi. Polis Genel Müdürü namına, PGM Adli Polis Müdür Vekili, Polis Müdür Muavini Zafer Zaifer imzasıyla, Prof. Dr. Hülya Harutoğlu’na gönderilen yazı aynen şöyle:
   ‘ İlgi dilekçenize atfen, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin şikayeti ışığında başlatılan bir soruşturma ile ilgili olarak tanzim edilen Gazimağusa Kaza CTK C/184/2016 sayılı dosya kapsamında, şikayet konu tarihte Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Hülya Harutoğlu’ndan tanık olarak ifadesi alınmıştır.
   Konu dosya ile ilgili tahkikat tamamlandığında KKTC Başsavcılığının görüşüne sunulacaktır.’

 

***

Konu gayet açık... Prof. Dr. Hülya Harutoğlu, hakkında bir soruşturma yok... DAÜ’nün şikâyet ettiği konuyla ilgili Prof. Dr. Hülya Harutoğlu’nun sadece TANIK.
   Harutoğlu, gelinen noktada yaptığı açıklamayı tamamlarken, ‘ ... Adımı lekelemek, şeref, onur, akademik ve mesleki itibarımı zedelemek için yapılan bu harekete yönelik olarak başta DAÜ Yönetimini ve devlet yetkililerini gereğini yapmaya davet ederim’ derken haksız mı?


   ***

DAÜ itibarlı bir üniversitemiz. Nitelikli insan kaynağı zengin. Rektörlük, böylesi hassas bir konuda tavır koyup, açıklamalar yapıp, mektuplar yazarken, neden hukuk fakültesi hocaları başta, bilgi ve görüşe baş vurmadı?
   Hakkında soruşturma var denilen Prof. Dr. Hülya Harutoğlu’nun tanık olduğu en yetkili kurum tarafından açıklıkla ifade edildi.
   ‘ ...Açıklamanın gerçeği yansıtmadığı, polis tarafından ortaya konulursa en baştan DAÜ rektörü ve yakın çalışma arkadaşları istifa edecek mi?’ diye sormuştum.
   O soruyu hatırlatmıyorum... Ancak DAÜ akademik yönetiminin nasıl bir değerlendirme içinde olduğunu merak ediyorum...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık