• 14 Haziran 2018, Perşembe 8:58
HasanHASTÜRER

Hasan HASTÜRER

YÖDAK için ne ekildi?

Ne ekersen onu biçersin... Kuzey Kıbrıs’ta üniversiteler, üniversite ötesinde beklenti odağıdır. Üniversiteler, hedefsiz var oldu... Kimsenin öngörmediği bir büyümeyle buralara geldi.
Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK), 1993’te yasal kimliğe sahip oldu.
YÖDAK var oldu ama işlevselliği için alt yapı ve kadro bakımından neredeyse ilk günkü eksikleriyle bugünlere ulaştı. YÖDAK için hiç bir şey ekilmedi, neredeyse...


   ***


Önceki gün YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke’nin davetiyle YÖDAK’a gittim.
Yenişehir bölgesinin, ana yol üzerindeki en gariban binaları sıralansa YÖDAK binası kesin ilk üçe girer.
Kapıdan içeri girdim. Danışma işlevi gördüklerini tahmin ettiğim iki masada boştu. Oturup bir süre bekledim. Sonunda kapılardan birini çaldım.
İki çalışanın olduğu bir odaydı. Onlar yönlendirdi, Başkana ulaştım.
Başkan Prof. Dr. Akile Büke, üç üye Prof. Dr. Hasan Kömürcügil, Prof. Dr.Hülya Harutoğlu ve Prof. Dr. Mehmet Hasgüler ile yaklaşık bir buçuk saat çok samimi bir sohbet yaptık.


   ***


YÖDAK Başkan ve üyeleri, imkansızlıklar için imkanın en büyüğü anlayışıyla görev yapıyor.
Bir tarafta yüz bin dolayında öğrenciye kucak açan üniversiteler öte yanda yükseköğretimi planlama, denetleme, akreditasyon işleri ve koordinasyonunu yapma görevi verilen kurula yıllardır layık görülen fizik alt yapı.
YÖK veya uluslararası bir başka kuruluştan gelenlerin o binada YÖDAK’ı ciddiye alması mümkün değil.


   ***


Çalışan yetersiz...
YÖDAK başkan ve üyeleri her derde deva olmak durumunda.
Baş edemeyince, kendi taleplerine yanıt olarak gelecek yazıların dışında yazı kabul etmedikleri günlerden geçtiklerini gizlemediler.
Prof. Dr. Akile Büke, 127 program başvurusunu değerlendirip karar ürettiklerini belirtip, ‘ YÖDAK’tan beklenti doğal olarak yüksek. Arkadaşlarımla birlikte saat mevhumu olmaksızın çalışıp talepleri karşılamaya çalışıyoruz’ dedi.


   ***


‘ YÖDAK, YÖK’ün Kuzey Kıbrıs Ofisi, sizler de YÖK’ün buradaki memurları mısınız?’ içerikli bir soru sordum... Başkan, elbette reddetti. Devamından şunları söyledi: ‘ YÖDAK kuruldu ancak işlevi için gerekli kadroya sahip olmadı. Biz bu süreçte YÖK’le iyi ilişkiler içinde olduk. Bu iyi ilişkiler kurumsal yapımızı koruyarak oldu. Üniversitelerimizi YÖK’ün uzun yıllardan sonra mali disiplini da kapsayacak şekilde denetlemesi gerçekleşti. Bizim kadromuzun bunu yapmaya imkan vermiyor. Dahası YÖK’ten denetim için gelenlerle birlikte görev yapacak insan kaynağımızın olmadığı gerçeğiyle de yüzleştik. YÖDAK gücümüz oranında her yerde olmaya çalışıyoruz.’


   ***


YÖDAK Başkan Üyeleriyle yaptığım görüşmede yazıp, seslendirdiğim soruların neredeyse tümünü sordum, seslendirdim. Prof. Dr. Akile Büke, devletin bütünlüğünde kişi ve kurumsal yapıları incitmemeye özen göstererek yanıt verdi.


   ***


YÖDAK’ın stratejik planını olmamasını sordum.
Eksikliğinin önemi kabul edildi... Çalışma başlatıldığı ancak sonuçlandırılmadığı anlatıldı.
YÖDAK yasasının yeniden şekillenmesi için taslak çalışmayla ilgili YÖK dahil çeşitli yerlere görüş için iletildiği söylendi.
Akademik yükselmelerin doğru temelde olmasında hemfikir olduklarını gözledim.
YÖDAK’ın daha güçlü bir yapıyla özerkliğine sıcak bakıldığını söylenilenlerden anladım.
Yükseköğretim Bakanlığı, YÖDAK çatısı altında sesli olarak düşünülüyor ama görüş birliği yok.


   ***


Üniversiteleri daha günlerce yazabilirim. Şimdilik, noktayı koymadan kısa bir süre önce merkezi İstanbul’da bulunan Kıbrıslı İş Adamları ve Profesyoneller Derneği’nin daveti üzerine bir konuşma yapan LAÜ rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen’in, oradaki konuşmasındaki son cümlesini aktarmak istiyorum: ‘ Üniversitelerimizin, alt ve üst yapılarını geliştirerek dünya kalite normlarında eğitim vermekten başka yürüyecek yolu yoktur.’


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık