• 18 Ağustos 2017, Cuma 10:41
Hüseyin VedatAĞLAMAZ

Hüseyin Vedat AĞLAMAZ

Bir değişim ve gelişim aracı olarak, okumak!

Okuma dendiği zaman hem aklımıza pek tabi “KİTAP” geliyor. Halbuki okumayı salt kitaba endekslemek bana göre kişiye büyük haksızlık olur diye düşünüyorum.

Değişen ve gelişen dünyamızda okuma biçimleri o kadar çoğaldı ki, beynimiz her an her yerde bir okuma biçimiyle karşı karşıya kalabiliyor.

Görselden işitmeye, hissetmeden tatmaya ve tabii ki görmeye kadar günümüz dünyası önümüze birçok alternatif koymaktadır. Özellikle görsel medyanın son yüz yılda aldı mesafe okuma biçimimize inanılmaz ivme katmıştır. O kadar ki adeta bir bombardıman haliyle karşı karşıyayız. Bu noktada gelişimin ve değişimin en önemli aracı olan okumaya sırası ile bakmak gerekmektedir.
İnsanoğlunun vazgeçilmez araçlarından bir tanesi de değişimdir. Değişim her zaman gelişimi tetikleyen bir kavramdır da aynı zamanda. Bu iki kavramı içselleştirmiş her birey hem bireysel varlığının farkındalığındadır, hem de toplumsal varlığının farkındalığındadır. Onu sarmalayan aile ve sosyal çevrede bunda nasibini alması kaçınılmazdır. Özellikle ebeveyn konumunda olan bu bireyler kendilerinden sonra bayrağı devralacak sorumluluk sahibi bireylerin yetişmesine ve toplumsal gelişime inanılmaz bir katkı sağlarlar. İşte bu yüzdendir ki gelişmiş toplumlar okuma bilincini hem küçük yaşlarda hem de mevcut eğitim sistemleri içerisinde bireylerine yüklemektedir.
İnsan aç kalabilir mi? Susuz kalabilir mi? Oksijensiz kalabilir mi? Hayır. Bu imkansız bir durumdur. Ve bu saydıklarımı yapamayan her insan ölümle, yok oluşla yüzleşir.
İşte birçok insanın farkında olmadığı ve okumadığından dolayı her gün binlerce nöronunun yok olduğunun, köreldiğinin farkında bile değildir. Okumamak var olmamakla alakalıdır aslında. Tek düze ve farkında olmayan bir yaşam içgüdüsel yönelimle yaşamadan başka bir şey değildir. Çünkü okudukça farkına varıyoruz. Okudukça kendimizi fark ederiz. Okudukça varlık nedenlerimize cevap bulabiliriz. Okudukça insanın bu günün dünyasındaki vahşetinin farkına varabiliriz. Yaşamın anlamının ne olduğunun farkında olmayan bir birey aslında yaşamda hep tırnak içinde vardır. Bu yüzden hep şunu dillendirir birçok insan. Okuma alışkanlığı küçük yaşlarda başlar biz treni çoktan kaçırdık diyen binlerce yetişkin vardır. Halbuki okuma alışkanlığının yaşı yoktur. Yeter ki ihtiyacınıza yönelik tavsiyeler alıp okumaya başlayın. Bilmemiz ve üzerinde durmamız gereken okumayla ilgili faydalar en öncelikli argümanımızdır. Bu alışkanlığı edinmede en etkili yollardan bir tanesi de budur.
Peki nedir bu faydalar…?
1. Kendimize olan inancın ve güvenin pekişmesi
2. Olaylara farklı pencerelerden objektif bakabilmek
3. Bireyin kapsamlı bir bakış açısına sahip olması
4. Olayları analitik bir gözle değerlendirebilir olması
5. Daha hızlı ve daha etkili okuyarak, daha iyi öğrenmesi
6. Kelime dağarcığını maksimum düzeye çekerek daha etkin bir konuşmacı olması
7. Yazım dilinin daha etkin ve daha geniş olması
8. Kendini rahat hissetmesi
9. Farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olarak bir dünyalı olması
10. Kültür düzeyinin artmasıyla zamanının kaliteli kullanması
11. Sürekli düşünme kapasitesini artırarak düşünmenin bir kültüre dönüşmesini sağlaması.
Bütün bu veriler ortada dururken okumamak kişinin kendisine yaşam boyu yapacağı en büyük kötülük olur. Unutmayın öğrendiklerimizle değişiriz ve gelişiriz. Bu her bireyin yaşamında mutluluğunu da kaçınılmaz kılar…
Asla geç kaldım demeyin. Yaşınız kaç olursa olsun her birey ihtiyaçları çerçevesinde iyi birer okuyucu olabilir.
Unutmayın okuduklarınız ve okuduklarınızdan öğrendikleriniz kadar varsınız.
Herkese iyi okumalar dilerim…
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık