• 14 Mart 2018, Çarşamba 10:35
Hüseyin VedatAĞLAMAZ

Hüseyin Vedat AĞLAMAZ

Bütün sanatların anası da babası da tiyatrodur

Tiyatrocuk grubunun “Bizim Evin Halleri” oyunu üzerine birkaç söz…

İnsanlığın varoluşundan günümüze geçirdiği varoluş serüveninin en önemli disiplinidir tiyatro. On binlerce yıllık bu serüvenin her aşamasında hep yerini almıştır tiyatro. Ses dayalı iletişimin olduğu ilk dönemlerde bile ses, bütünleşmiştir beden diliyle. Yani dramla. Sesin, beden ve konuşmayla senkronize olmuş her şey veya her birinin tek başına ortaya koyduğu ifade dramayla yani tiyatroyla alakalıdır. İşte insanoğlunun varoluşundan günümüze aralıksız her sanat dalını içine aldığı bu anlayış tiyatroyu sanatın hem anası hem babası yapmaktadır.

Bu anlayışa paralel de tiyatronun üstlenmiş olduğu ilahi belli başlı olmazsa olmazları vardır. Doğru olanı, güzel olanı, ahlaklı olanı, adaletli olanı, estetik olanı, bilimsel olanı ve daha birçok şeyi olması gerektiği gibi gösterme zorunluluğu ve sorumluluğu var. Her aklınıza geleni tiyatroyu araç olarak kullanıp yapamazsınız. Yaparsanız zaten sizi yargılar. Ve yine doğru olanı yaparak sizi ve yaptığınız yanlışı deşifre eder.

İşte bu yüzden ister tam profesyonel, ister yarı profesyonel, ister amatör olsun tiyatroya soyunan herkes bu anlayışla tiyatroyu icra etmeli. Tiyatro hiçbir şekilde araç olarak kullanılmamalıdır. İyilikleriniz için bile kullanacaksanız iyiliklerinizin selameti için bilirkişilerle çalışmak gibi bir zorunluluk vardır. Yani İngilizceyi, İngiliz dilini bilen birinden öğrenmeniz mümkün değildir. Öğrenmek isterseniz bir İngilizce öğretmeninden öğrenebilirsiniz. İşte bu yüzden bu alandaki girişimlerin bilirkişilerce desteklemesi hem icra edenlerin icra ettikleri şeyi doğru öğrenmesi hem de izleyenlerin doğru mesajları alması bakımından çok önemlidir.

Kanser hastaları derneklerinden, onkoloji çocuk servisine kadar birçok kuruluşa yardım için yola çıkan bir grup gönüllü arkadaşımız işte bu anlayışla yola çıkarak, hem sosyal sorumluluklarını yerine getiriyor, hem öğreniyor hem de kanayan yara haline gelmiş sosyal birçok meselemize de tema olarak katkı yapıyor. Tam bir sosyal sorumluluk anlayışı. Herkesi yürekten kutlamak ve çalışmalarının devamını dilemek isterim. Teker teker bu çalışmaya gönül vermiş her bireyi ele alacak olursa herkesin bu anlamda kendini nasıl geliştirdiğini ve bu sorumluluğu nasıl yerine getirdiğini de ayan beyan görebiliriz. Bu, son dönemlerde birçok bölgemizde ortaya çıkan eğilimlerden bir tanesi. İnsanın kendini ülkesine ve çevresine ait hissetmesin de en önemli argümanı.

Bizim evin halleri oyununda işlenen temaya bakacak olursak, gerçekten ülkemizin içinde bulunduğu ve kırk dört yıldır bu ülkeye dayatılan yeni kültürel algının bir tezahürü olan boşanmalarla ilgili kaleme alın oyun, abartıya kaçmadan ve genel geçer gerçekler ışığında insanımıza ayna tutmuştur. Fakat teknik olarak çözmeye çalıştıkları yöntemler ise zaman zaman seyircinin konudan uzaklaşmasına da etken olmuştur.

Deneysel çözümlemeler ve epik unsurların ön planda olduğu dekor ise işlevden çok birer biblo vazifesi görmüştür. Ve biliyorum ki spektrumda oynana oyunda arkadaşlarımın elinde olmaya daha birçok sorunun yaşandığıdır. Özellikle ışık konusunda. Bu eleştirileri de yaparken, biliyorum ki bu ekipte bulunan her arkadaşımın olgunluğu bundan sonra gerçekleştirecekleri çalışmalarına bu eleştirileri rehber olarak taşıyacaktır.

Bu ülkenin, yüreği üretme coşkusuyla dolu sizin gibi insanlara ihtiyacı vardır. Ve bu ülke sizin gibi üreten insanların ellerinde yeniden ayakları üzerinde duracaktır.

Hepinizi yürekten kutluyorum ve coşkunuzu tüm kalbimle kucaklıyorum. İyi ki sizler gibi insanlar hala bu memlekette var.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık