• 30 Mayıs 2017, Salı 9:27
Hüseyin VedatAĞLAMAZ

Hüseyin Vedat AĞLAMAZ

Dengelenemeyen Denge Ve Sanat(Çı)…!

“Hayat dengeye kavuştukça sanat ortadan kalkacaktır” diyor ressam Mondrian. O halde önce genel hatlarıyla denge nedir ile bir zihinsel eksersiz yapalım ve sözlük anlamından yola çıkarak bireysel ve toplumsal denge üzerinde duralım.

“Bir cisme etki eden kuvvetlerin bileşkesinin ve herhangi bir noktaya göre momentlerinin toplamının sıfır olması hali. Denge halinde bulunan bir cismin ivmesi de sıfırdır. Dışarıdan herhangi bir kuvvet etki etmediği sürece cisim denge halini bozmaz. Bir cismin denge halini bozmaya çalışan kuvvetlere karşı koyan kuvvetler varsa, yani hariçten bir kuvvetin etkisiyle dengesi bozulan cisim, bu kuvvet kaybolduktan sonra tekrar denge haline gelebiliyorsa, bu cismin dengesine “kararlı denge” denir. (Bu aynı zamanda içinde farkındalık barındıran bir eğilimdir)Denge durumu bozulan cisim, tekrar ilk denge durumuna gelmiyorsa, bu cismin dengesine de “kararsız denge” denir.( Bu da içinde eksikliği barındırır”).

Birey için denge ne kadar önemliyse, toplum içinde o kadar önemlidir.

Kararsızlığın kararlılığı ve dengede olma hali paradoksal eğilimin en güzel örneklerinden biridir. Öyle ki; bir süre sonra dengesizliğin dengesini yaşama yalanını bir kültüre dönüştürürsünüz ve dönüştürme sizi kronik yok oluşun pençesine bırakır. Ve asla bu yok oluştan kurtulamazsınız.

Yok olan ve tarih sayfalarından bilgisine ulaştığımız bir çok halk, ve devlet bu kronik yok oluşun pençesine düşmüş varlıklardır. Bunun en büyük sorumlularından bir tanesi de bilim ve sanat ürettiğini iddia eden kesimlerin kayıtsızlığıdır. Buna en güzel örnekse şu an Türkiye cumhuriyeti ve içinde bulunduğu durumdur. (istisnaların kaideleri bozmayacağını düşünerek, gerçekten hayatını ve tüm geleceğini bu uğurda ortaya koyan ve iki elin parmaklarını geçmeyen gerçek sanatçıları bunun dışında tutmalıyız.)

Niye bizi örnek vermedi? Diye bir soru kurcalıyorsa düşüncelerinizi, bu olmayan şeyin varmış gibi düşünme temennisinden başka bir şey değildir. (yine bu noktada, her şeye ve her koşula rağmen tavrını ortaya koymaktan

imtina etmeyen ve bir elin parmaklarını geçmeyen sanatçılarımızı da ayrı bir yere koymak ve istisnaların kaideleri bozmayacağını yine belirtmek isterim.) ve olmayan bir halkın olmayan devletinde, olmayan sanat(çı) sından, karşı durma, direnme ve tavır koyma beklentisi de abesle iştikaldir.

Kısaca bu ülkenin sanat(çı)sından bir şey beklemek, Nazım Hikmetin, “Türkiye’de adalet aramak, kerhanede namuslu insan aramaya benzer” dediği gibidir.

Modrian’nın sözü bizim için ne kadar eğreti duruyor değil mi…!?

Son dönemlerde, devlet eliyle vuku bulan ve adeta kaynayan bir kazana dönen ülkemde her şeye rağmen nitelik üreten o bir elin parmakları kadar kalan sanatçıları da coşkuyla selamlıyorum.

Sanat’ı yaşam biçimine dönüştürmeyen her halk ve devlet yok olmaya mahkumdur…!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık