• 20 Mart 2018, Salı 9:38
Hüseyin VedatAĞLAMAZ

Hüseyin Vedat AĞLAMAZ

Farkında(mıyız)? Neyin?

Çoğu zaman etrafımızda neler olduğunu, dibimizde olduğu halde görmezden geliyoruz.

O kadar ki, bu kendimizi de yok saymayla alakalı bir durumdur. Farkında oldukça, farklı olmanın ve farklılıkların yarattığı güzelliklerin de ne muhteşem bir zenginlik olduğunun farkına varıyoruz. Bu farkına varma ve farkında olma durumu bir taraftan sorumluluğumuzu yerine getirmemize etken olurken, farklılıklarımızı da sahiplenmemizi sağlıyor.

Bir kere, önce kendimize şunu sormamız ve cevabını vermemiz gerekmektedir. Ben kimim, ben neyim, ben neye sahibim, sahip olduklarımla ne kadar mutluyum ve bunlarla kendimi ne kadar yansıtmaktayım, sahip olduklarım bana nasıl bir değer katmaktadır ve bu değerle aidiyet duygumu ne kadar geliştirmekteyim.

Her daim insanoğlunun içinde bulunması gerek en önemli eylem sormaktır, sorgulamaktır. Çünkü sorgulanmayan bir yaşamın içinde farkındalık yoktur. Farklılık hiç yoktur. İşte bu yüzden sorgulanmayan bir yaşam yaşamaya değer değildir. Ve de asla olamaz.

Küçücük ama kocaman şeylerin yaşandığı bir ülkede ömür tüketiyoruz. Her türden kriminaliteyle. Her türden ahlaki olmayan ilişkilerle. Her türden adalet yoksunu olaylarla. Neden… Neden… Niye… Biz bu şekilde organize edilmiş bir ülkede bütün bunlarla yaşamak zorundayız. Bu bir toplum mühendisliği midir?. Dayatmak istenen nedir? Niye fırsat eşitliğinin olmadığı bir ortamda yaşayıp gidiyoruz? Niye insanlarımız birbirlerine hep şüpheyle bakıyor? En küçük bir sorunumuzu dahi kısa zaman dilimleri içerisinde çözecekken çok uzun zamana yayılabiliyoruz.

İnsan olmanın en temel argümanı olan sevgiden ve saygıdan yoksun dayatma ve zoraki ilişkiler yaşıyoruz. Bizim de samimi ve içten ilişkiler yaşama hakkımız yok mu? Niye bütün bunlar ortada dururken, sürekli bunlarla yüzleşmekten kaçıyoruz. Bakın tarihimiz bir sürü kanlı çatışmalarla dolu. (Savaş halinde olmanın ve olağanüstü koşullarda yaşamanın bir gereği olan mevcut durumdan ve geçmişten bahsediyorum.) Hâlâ bir şeylere nokta koyup çağdaş toplumların rotasına giremiyoruz. Çünkü sorgulamaktan ve yüzleşmekten korkuyoruz. Korktukça da korkularımız bizi hapsediyor. Fakat hapsolan sadece bizim olmadığımız, bizden sonra gelecek nesilleri de hapsettiğimizin farkına varmamız lazım. Bizden ve sizden sonraki nesiller, ancak ve ancak bizlerin, bu nesillerin geleceği teslim alacağını ve bir yerler taşıyacağı gerçeğiyle yüzleşmemizle mümkün olacağını anlamamız lazım.

Ülkemiz de dahil olmak üzere doğu ve güney Akdeniz resmen kan gölüne dönmüştür.

Tehlike dibimizde ve biz hala daha sorgulamaktan ve yüzleşmekten kaçıyoruz. Kan gölünü bir kenara koyacak olursak, ülkesindeki olaylardan kaçmak ve daha iyi bir yaşama adım atmak için Akdeniz’e açılan binlerce insana mezar olmuştur efsaneler ve mitlere konu olmuş deniziniz Akdeniz. Tıpkı sizlerin dağları taşları aşıp özgür bölgeler göç ettiğiniz gibi.

O kıyıya vuran cesetlerden biri de siz olabilirsiniz. Kaldı ki daha 44 yıl önce bu olaylara maruz kalmış insanlardık bizler. Ne zaman ve nasıl unuttuk yaşananları, yaşadıklarımızı. Ki o yıllarda inanılmaz da bir toplumsal dayanışma söz konusuydu.

Vasatlığın ve asalak bir yaşamın kurbanları haline getirildiğimiz son 15-20 yıllık sürece baktığımızda yaşananların da bir rastlantı olmadığını rahatlıkla görebiliriz. Zararın neresinden dönersek dönelim kardır felsefesini düşünecek olursak, yitirdiğimiz değerlerden çok, farkında oldukça ve yüzleştikçe, kazanacaklarımızın ne kadar muhteşem değerler olduğunu göreceğiz. Hele bir de bizden sonraki nesillerin kazanacaklarını da düşünürsek.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık