• 04 Temmuz 2017, Salı 16:07
Hüseyin VedatAĞLAMAZ

Hüseyin Vedat AĞLAMAZ

Önceliklerin belirlenmesi ve bir çok amaç için yaşamak…!!!

“Her şeyin kaynağı bilgidir. Ve hayatta bir tek sorumluluk biliyorum o da sevgidir” Albert Camus.
Bilmiyorsanız, eksikseniz neyi belirleyeceğinizi de bilemezsiniz. Bir serseri mayın gibi savrulursunuz oradan oraya. Ve bir bakarsınız yaşam denen o muhteşem olgunun sonuna gelmişsiniz. Bir boşunalığın kurbanısınız. Bunun tek sorumlusu da sizsiniz. Genellikle bu tip durumlarda bilmeyen hep başka yerlerde arar boşunalığının nedenini. Öyle ki; yaşam, hem sıradan hem donanım gerektiren meşakkatli bir serüven. Bu serüven her iki durumda da bilgiye ihtiyaç duyar. Bu bilgi, önce sizin kendinizi bilmenizi, öğrenmenizi ve öğrendiklerinizle birlikte varlık nedeninizi doğaya, evrene senkronize etmenizi sağlar. Bununla birlikte anlamsızlık anlam yüklenir. Sizin ve evrenin aslında birlikte var olmanız gerektiği gerçeğiyle yüzleşirsiniz. Yüzleştiğiniz her anlam sizi yeni anlamlara taşır. Bu yaşamın anlam sinerjisidir. Bu sinerji mutluluktur, coşkudur, enerjidir, heyecandır, anlamdır, anlamaktır, güvendir, özgüvendir, sorumluluktur, paylaşmaktır. Bütün bunların ve daha bir sürü kavramın toplamı ilahi sevgidir. Sevgi de her şeydir.
Özellikle bilmeyen insanlar ve tersi insanlar her durumda kendin belli eden yönelimler içindedir. Bunu anlayan da yine bütün bu donanıma sahip insandır. Etrafıma baktığım zaman bu türden insanları ve onların yaşamış olduğu olayları çokça görmekteyim. Özellikle donanımlı insanın tersi insanlarla o kadar çok karşılaşıyorum ki, bazen donanım sahibi insanları da gözden kaçırabiliyorum.
İnsan ne ile yaşar demişti Tolstoy… Ve üç sorunun cevabını arar. 1. İnsan ne ile yaşar? 2. İnsanın ne kadar toprağa ihtiyacı var. 3. Bey ile uşağı. Şüphesiz bu Tolstoy’un belirlediği bir öncelik ve bu yüzden bu soruların cevabını da bulunca buna göre yaşamaya ve hayatını sürdürmeye başlamıştı. Bu noktaya gelene kadar binlerce kitabı okumuş, sürekli yazmış, yaşamı deneyimlemiş ve yaşam serüvenini bir kendini bilme serüvenine adamıştır. Bu yüzden sorularına cevaplar bulabilmiştir. Yoksulluk onun hiçbir şekilde onaylamadığı bir şeydi ve yaşamının son dönemlerinde bütün servetini yoksul köylülere dağıtmıştır. Eserlerin de de sürekli bu konuyu işlemiştir.
Günümüz insanının önceliklerine bir göz atacak olursak, sürekli materyalist eğilimlerin öne çıktığı bir eğilim içindedir. Maddeye ve tüketime dayalı vahşi kapitalizmin bireye yüklemiş oldu algı operasyonları onu bugün bu duruma getirmiştir. Maddenin esiri ve ona sahip olmak için her şeyi yapacak bir insan türü. Özellikle ülkem insanı buna en hızlı evrilen topluluk. Böyle bir topluluğun öncelik belirlemesi tamamen ben egosuna yöneliktir ve de her türlü bilgiden de yoksundur. Öyle ki en yakınındaki insanı dahi yok sayacak duruma gelmiştir. Böyle bir durumda kriminalite batağına gömülmüş bu ülkede ortaya çıkan her duruma da kayıtsız kalıyor.
Eğitim, sağlık, kültür, sanat, üretim, adalet, ahlak, sosyal yaşam, trafik kısaca her türden yaşam argümanından her geçen gün daha da uzaklaşıyor. İktidar ve erk sahibi insanların dayattığı her türden uygulamaya kısa vadeli ama samimiyetsiz yönelimlerle tepki koymaya çalışıyor. Bunun tersinin olmasının mümkünatı da kalmamıştır. Üzgünüm ama bu bizim en büyük gerçeğimiz. Çünkü 43 yıldır altı boşaltılan bir ülke söz konusudur.
Eğitim sistemi cehaleti pompalıyor. Sağlık sektörel eğilimlerle hizmet veriyor. Kültürsüzlük kültürü pompalanıyor. Sanat düşünsel eylemden çok, zanaat eğiliminde bile üretim yapmıyor. Yaşamın olmazsa olmazı olan üretim ilişkilerinin yerini vahşi tüketim almıştır. O kadar ki ülkemin dağı bile tükendi. Adalet, üç maymunu oynuyor. Ölmemiz ve de cebimizdeki birkaç kuruşu da tefeci yöntemlerle almak için tasarlanan bir trafik. (ülkemin trafikle ilgili hiçbir yolu, çemberi, kavşağı ve banketi hiçbir uluslararası kurala uygun yapılmamıştır)
Bu ülke değişmeli…!
Önceliğiniz ne olursa olsun, bilgi ve insan merkezli bir sisteminiz yoksa, bu ülkede yaşamak düşüncesi ve yaşamı oluşturan argümanlarla yaşamınızı sürdürmeniz olsa olsa bir fantastik filimden öteye geçemez.
İşte belirlememiz gereken en büyük öncelik budur. Bunu içselleştirirsek yaşam denen o muhteşem serüvene ilk adımı atmış oluruz.
Unutmayın belirlediklerinizle ancak bilgiye ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız bilgi hem sizi hem de içinde yaşadığınız dünyayı değiştirir. Daha yaşanası bir hale getirir.
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık