• 13 Kasım 2017, Pazartesi 10:13
İhsan ErolÖZÇİL

İhsan Erol ÖZÇİL

Gıda ambalajının önemi ve amacı

Ambalaj; gıdanın, fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özelliklerini en iyi şekilde koruyacak ve her bir gıda maddesinin bu özelliklerine göre tasarlanmış olmalıdır. Bunun yanında ambalaj gıdanın nakli, depolanması ve evde muhafazası sırasında gıdanın maruz kalacağı dış etmenlerden de gıdayı koruyabilmelidir ve gıda katkı maddesi, kimyasal gazlar, koruyucular gibi şeylerden çok daha önemli bir gıda koruyucusudur. Gıda Ambalajı, alışverişimiz sırasında aldığımız gıda ürünlerinin ambalajını mutlaka kontrol etmeliyiz. Aldığımız gıda maddesinin ambalajı kesinlikle deforme olmamış olmalıdır. Deforme olmuş ambalajlar, gıdanın taşıması gereken doğal özelliklerinin bozulmuş olabileceğinin ya da çok kısa sürede bozulacağının habercisidir ve fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik bulaşmalara maruz kalmasına, gıdanın koku, renk gibi duyusal özelliklerinin kaybolmasına neden olacaktır. Bu nedenle alışverişimiz sırasında aldığımız gıdaların ambalajlarını incelemeli ve aşağıda belirtilen hususlarda dikkatli ve bilgili olmalıyız.

Konserve gıdaların ambalajı

Konserve ambalajları cam kavanoz ya da metal kutu olabilir. Cam ambalajlı konservelerde iki ambalaj problemi bulunur. Bunların ilki çatlamış cam problemidir. Çatlamış ya da kapağı darbe almış kavanozları kesinlikle almamalıyız. Çatlayan ve kapağı darbe alan cam kavanozlarda mikrobiyolojik ve fiziksel risk üst düzeydedir. Cam kavanozlu konservelerde bir diğer problem, kapaklarını başparmağımız ile bastırdığımızda kapak içeriye doğru bombe yapmıyor olmalıdır. Kapak içeriye doğru bombe yapıyor ise muhtemelen ürün hava almış ve bozulmuştur. Konserve metal kutu içerisindeyse, darbe almış, yamulmuş kutuları kesinlikle almamalıyız. Şişmiş konserve kutuları, mikroorganizmalar tarafından kutu içerisindeki gıdanın bozulduğunun habercisidir.
Pirinçler ve baklagillerin ambalajı

Pirinçler ve baklagiller çoğunlukla plastik poşetler içerisinde satışa sunulmaktadır. Plastik ambalajlar kolaylıkla deforme olabilen malzemelerdir. Deforme olan ambalajlar, ambalajın içerisine çeşitli böceklerin girmesine imkân sağlar. Bu sebeple alışverişimiz sırasında pirinç ve bakliyat ambalajlarının delik olup olmadığını kontrol etmemiz gerekmektedir.

Zeytinyağı ve diğer sıvı yağların ambalajı

Sıvı yağlar genel olarak küçük miktarlarda plastik şişelerde, büyük miktarlarda teneke kutularda satışa sunulmaktadırlar. Tüm yağlar; güneş ışığı, ısı ve oksijene karşı duyarlı ürünlerdir. Isı, ışık ve havaya uzun süre maruz kalan yağlarda ransidite dediğimiz acılaşma meydana gelir. Alışverişimiz sırasında direkt güneş ışığına maruz kalan sıvı yağları kesinlikle almamalıyız. Direkt güneş ışığına maruz kalan yağlar hem ısı hem de ışık aldıkları için çok hızlı bozulurlar. Özellikle zeytinyağı oksijen, ısı ve ışığa karşı daha duyarlı olduğu için zeytinyağı şişeleri ışık geçirgenliğinin azalması için koyu renkli olurlar. Zeytinyağı şişelerinin koyu renkli camdan yapılmış olmasına ve bu şişelerin kapak kısımlarının sağlam olduğundan emin olmalıyız.

Sütün ambalajı

Uzun ömürlü sütler (UHT) yedi kattan oluşan kâğıt kutular içerisinde satışa sunulurlar. Bu kutuların iç kısımları alüminyum folyo ile kaplı oldukları için ısı ve ışık geçirgenliği yoktur. Bu nedenle bu ürünler oda sıcaklığında kolaylıkla satışa sunulabilirler. Cam şişelerde satılan sütlerin (pastörize) kapaklarının sağlam, darbesiz ve tam kapalı olduğundan emin olmalıyız. Süt mikroorganizma gelişmesine en müsait gıda maddelerinin başında gelir. Sütün içerisinde mikroorganizma gelişmesi olmaması için cam şişede satılan sütlerin soğutuculu dolaplarda satışa sunulduğundan ve dolap soğutmasının iyi çalıştığından emin olmalıyız.

Et ve et ürünlerinin ambalajı

Et ve et ürünleri son derece hassas gıdalardır ve kolayca bozulurlar. Gıda ürünlerinin ambalajlanmasında kullanılan malzemeler çok önemlidir. Ancak et ve et ürünleri için ambalajlama ayrıca çok özel bir öneme sahiptir. Et mikroorganizmalar için çok uygun bir gıda maddesidir. Bu sebeple et ve et ürünlerinde kullanılan ambalaj maddesi ve ambalajlama şekli çok önemlidir.  Taze etlerin (kasap ve kasap reyonlarında satılan) ambalajlanması oksijen geçirgenliği yüksek olan streç filmler ile yapılır. Bu streç filmlerin ısı geçirgenlikleri de çok yüksek oldukları için bulundukları ortamın ısısını kolayca ürüne geçirirler. Kasaplarda ve kasap reyonlarında etlerin sarılmasında özellikle kıyma sarılmasında kâğıtlar kullanılmaktadır. Bu kâğıtlar su geçirgenliği olmayan yağlı kâğıtlar olmalıdır. Su geçiren ve su tutan kâğıtlar etin zamanla bozulmasına neden olurken mikrobiyel olarak da riskli bir hale gelmesine neden olur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık