• 11 Eylül 2017, Pazartesi 8:50
İhsan ErolÖZÇİL

İhsan Erol ÖZÇİL

Gıda atıklarına karşı mücadele

Nüfustaki artış, yaşam stilindeki değişiklikler ve artan kişisel tüketim nedeniyle doğal kaynakları giderek daha fazla kullanıyoruz. Sürdürülebilir olmayan tüketimimizle mücadele etmek için, üretim yöntemleri, talep modelleri ve tedarik zincirlerini içeren kaynak sisteminin tamamını ele almalıyız.

Gıda kaybının dünya üzerinde hem finansal hem de çevresel etkileri var. Soruna her ulusun katkıda bulunduğu ortada ve yüksek gelirli ülkelerde gıda atıkları büyük ölçüde önlenebilir. Birleşmiş Milletler diyor ki, “Gıda israfı ve kaybı ağırlıklı olarak tedarik zincirinin ileriki aşamalarındadır.” Gıda atıklarının getirdiği çevresel ve finansal yansımalara katkı veren tüketici ve süper market davranışlarıdır.

Birleşmiş Milletler; sektörler, perakendeciler ve müşteriler arasında bilincin yükseltilmesi, bunun yanı sıra gıdayı korumak için yararlı kullanımlar bulmayı, halen atılan kayıp ve atık miktarını azaltmak için yararlı önlemler olduğuna inanıyor.

Fransa, süpermarketlerde son kullanma tarihi yaklaşan kaliteli gıdaların atılmasını yasaklayan ilk ülke oldu. Bu yemek bulmakta zorluk çekenleri beslemeye çalışan hayır kurumlarına yarar sağlar.

2012 yılında yapılan bir çalışmaya göre; gıda atıklarının küresel ölçekte % 50 oranında azaltılması, 1 milyar kişinin beslenmesine yardımcı olabilir. Dünya genelinde üretilen gıda maddelerinin yaklaşık üçte biri ziyan oluyor veya çöpe gidiyor. Gıda atıkları yalnızca açlığın yok edilmesi için kaçırılan bir fırsat değil. Aynı zamanda, toprak, su, enerji ve işçilik gibi diğer kaynakların da büyük ölçüde kaybedilmesi anlamına geliyor. Özellikle de gelişmiş ülkelerde, gıda maddelerinin önemli bir bölümü çöpe gidiyor. Bu durum ayrıca gıda maddelerinin üretiminde kullanılan kaynakların da boşa harcanması anlamına geliyor.

Gıda sektörü ve gıda atıkları Avrupa Komisyonu’nun Eylül, 2011 tarihli ‘Kaynak verimli bir Avrupa için yol haritası’ belgesinde vurgulanan önemli konular arasındadır. Atılan bu gıda maddelerinin birçoğu hala insanlar tarafından tüketim için uygundur. Yapılacak araştırmalar ve çalışmalar ile yeni yöntemler geliştirmek hem gıda endüstrisine hem de çevreye yararlı olacaktır.

Dünya üzerinde, tüketimin hızla artması ile gıda üretimi de aynı oranda artış göstermeye devam etmektedir. Üretim ile birlikte atık miktarı da hızla artmakta ve geri kazanımı sağlanmadığı takdirde çevre için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Gıda atıklarının alternatif değerlendirme yolları ile hem çevre kirliliğin önüne geçilebilir, hem ekonomik kazanç, hem de değerli gıdaların eldesi ile insan sağlına ve beslenmesine ilave bir fayda sağlanabilir.

Hiçbir atık değersiz olarak görülmemelidir. Atıkların geri kazanım yolları araştırılmalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık