• 03 Temmuz 2017, Pazartesi 12:08
İhsan ErolÖZÇİL

İhsan Erol ÖZÇİL

Gıda güvenliği ve hukuku

Gıda güvenliği, gıda üretim ve tüketiminde insan sağlığını tehdit edebilecek etmenleri ortadan kaldırmaya yönelik her türlü uygulamayı içinde barındıran aynı zamanda da yasal yönü olan geniş kapsamlı bir konudur.

Gıda güvenliğini sağlayarak tüketicinin sağlığını korumak, üreticinin ve ürün satıcısının sorumluluğundadır. Üreticinin sorumluluğunu kuşkusuz tedarikçi ile de paylaşması ve gıda güvenliği zincirinin bozulmaması için zincirdeki tüm halkaların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekmektedir.

Sosyal yaşamımızı düzenleyen kurallardan biri olan hukuk denildiğinde literatürde birçok tanımla karşı karşıya kalıyoruz. Hukukun bu kadar fazla tanımının olmasında hukukçuların aynı olaya farklı bakış açıları oluşturmaları yatmaktadır.

Gıda hukukunun geçmişinin, insanların toplu yaşama kültürü oluşturdukları şehirleşme dönemlerine kadar uzandığını söylemek mümkündür. Bu dönemlerde oluşturulan kurallar gıda ihtiyacının sağlanması, ticaretinin yapılanması, sağlığa uygun olması ve alıcının aldatılmadan korunmasını içeren bir kapsama sahipti.

Gıda hukukunun bilinen en eski kaynaklarından belki de en fazla önem taşıyanı Babil Kralı Hammurabi'nin kanunlarıdır. Söz konusu kanunlar M.Ö. 1760 yılı civarında Mezopotamya’da günlük yaşama geçirilmiş en eski yazılı kanunlardan birisi olarak kabul edilmektedir.

Bunun dışında geriye doğru gidildiğinde, Eski Mısır ve Roma'da gıda hukukuna yönelik uygulamalar yapıldığını görmekteyiz. Bu tür standartların kuşkusuz toplumların gelişmişliklerinin göstergelerinden birisi olduğunu vurgulayabiliriz.

Gıda hukukunun halkın sağlığını korumayı hedeflemesi temel prensiptir. Hukuki güvenlik ilkesi temel hak olarak ortak bir değer iken, hukuk devletinin ortaya koyduğu güvenin korunması ilkesi her konuda olduğu gibi gıda endüstrisi için de geçerli bir kavramdır.

Gıda hukuku ve güvenliği açısından kayıt dışı üretimlerin en önemli sorunların başında geldiğini söylemek mümkündür. Bu yüzden gıdanın üretim ve tüketimi arasındaki tüm basamakların gıda güvenliği açısından taşıdığı önem, mevzuatı da doğal olarak karmaşık hale getirmektedir.

AB’de Gıda Yasası’nın genel ilkelerini barındıran Yeşil Kitap'ın yayınlanması (1997) Avrupa Gıda Mevzuatı’nın geliştirilmesine ilişkin önemli bir adım olmuştur. Bu doğrultuda tüketici sağlığının daha yüksek standartlarda korunması ve azalan tüketici güveninin tekrar kazanılabilmesi için yeni bir düzenleme ihtiyacı doğmuştur.

Dolayısıyla AB’nin yeni gıda politikalarında birleştirilmiş ve basitleştirilmiş bir gıda mevzuatı ile uygulamada kolaylık getirecek homojen bir mevzuatın oluşturulması hedeflenmiştir. Bu mevzuatla Avrupalı tüketiciyi korumada daha etkili olunması planlanmıştır.

AB ülkeleri etiketleme konusuna da detay getirmiş ve etiketlerde açık bilgi verme zorunluluğu kabul edilmiştir. Söz konusu kanun gıda güvenliği sistemini baştan sona değiştirmektedir. Sonuç olarak gıda güvenliği sisteminin temel amacı güvenli gıdanın üretilmesi ve tüketime sunulmasıdır.

Bu zincirin sağlanabilmesi için hammadde aşamasından başlayarak üretim, işleme, ambalajlama, depolama, nakliye, pazarlama, satış ve tüketim gibi tüm aşamalarda izlenebilirliğin ve gıda güvenliğinin sağlanabilmesi yönünden gıda mevzuatına uygun çalışma kültürünün tüm gıda işletmelerine yerleşmesi gerekmektedir.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık