• 20 Kasım 2017, Pazartesi 8:28
KIBRISBaşyazı

KIBRIS Başyazı

Fuhuşu önleyecek vizyon sahibi siyasi

Ülkemizde çok fazla sorun olduğu için “fuhuşu” ve “insan ticaretini” çok fazla önemsemiyoruz.

Fuhuş ve insan ticareti çok önemli sorunlardır. Fuhuş ve insan ticareti, insan hakkı ihlali ile ilgili olduğundan aslında ülkemizin en büyük sorunlarıdır. Her yıl Amerikalıların yayınladığı İnsan Hakları Raporu’nda ülkemiz, fuhuş ve insan hakları bakımından eksi puanla yer alıyor.

Para karşılığı kadınların fuhuş yaptırılması, neresinden bakarsanız bakın insanlık ayıbıdır. Bu kadınların uğradığı kötü muameleler yanında, bu yolla çok sayıda hastalık yayılıyor ve birçok aile dağılıyor. Ülkemizde gece kulüplerinde fuhuş yapıldığı herkes tarafından biliniyor ama hiçbir şey yapılmıyor. Bu gece kulüplerinde çok sayıda dram yaşandı, bu dramlar gazetelere konu oldu, bu konuda kitaplar yazıldı ama hiçbir önlem alınmadı.

Üstelik fuhuş konusunda çok daha vahim şeyler de yaşanıyor ülkemizde. Ne yazık ki ülkemize eğitim görmeye ve çalışmaya gelen üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarının fuhuş kurbanı olduğu biliniyor. Bu konuda yetkililer pek konuşmak istemiyor, bu konuların konuşulmasından rahatsız oluyor ama maalesef çok sayıda fuhuş vakası var.

Çalışmak için işyerlerinde görev alan birçok kişiye zorla fuhuş yaptırıldığı iddia ediliyor. Pasaportlarına el konulan, konumundan dolayı zorla fuhuş yaptırılan, köle gibi çalıştırılan insanlar için yetkililerin ciddi tedbirler alması gerekiyor.

Ülkemize konferans vermek için gelen İsveç Polis Teşkilatı’ndan İnsan Ticaretiyle Mücadele Ulusal Raportörü Kajsa Wahlberg fuhuşu önlemenin vizyon sahibi siyasilerle mümkün olduğunu söyledi. “Vizyon sahibi siyasi”, kulağa ne kadar da hoş geliyor. Bu ülkenin zaten en büyük sıkıntılarından birisi, “vizyon sahibi siyasilerin” çok az olmasıdır. Evet fuhuş ile mücadele etmek gerçekten de vizyon, niyet ve cesaret ister. Maalesef ülkemizde siyasiler popülist yaklaşımları benimsiyor, ateşten gömleği giymek istemiyor, elini arı kovanına sokmuyor, “ne şiş yansın ne kebap” anlayışıyla hareket ediyor. Fuhuşla, insan ticaretiyle mücadele etmek cesaret istiyor, kararlılık istiyor, vizyon istiyor.

Yani İsveçli Kajsa Wahlberg çok haklı. AB Destek Ofisi’nin ülkemize davet ettiği Wahlberg, Kıbrıs’taki durumla ilgili oldukça bilgili. Kajsa Wahlberg, Kıbrıs’a farklı iş kollarında çalışmak üzere gelen yabancı uyruklu kadınların fuhuşa çekilerek istimara uğradıklarını söyledi. İsveçli Wahlberg, ‘İsveç modeli’ olarak bilinen ve bugün birçok ülkede de uygulanan ‘Kvinnofrid Yasası’nın Kuzey Kıbrıs’ta uygulanabilmesi için vizyonu olan politikacılara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

İsveç’te yasadan önce 30 yıl boyunca fuhuşun ne olduğu, fuhuştan kimin zarar gördüğü ve kimin fuhuştan fayda sağladığı konularında tartışmalar sürdürülmüş. O tartışmaların sürdüğü dönemde fuhuşa karışan iki tarafın da cezalandırılması gerektiğine dair görüşler ortaya çıkmış. Ancak İsveçliler, konuyu biraz daha derinlemesine inceleyip nedenlerini irdelediğinde kimin istismar edildiğini, kimin sosyal servise ihtiyacı olduğunu ve fuhuşun asıl nedeninin ‘arz’ değil, ‘talep’ olduğunu kolaylıkla görmüşler.

Wahlberg’in verdiği bilgiye göre, İsveç modeli “arza değil, talebe ceza” uygulaması öngörüyor. Yani yasa, fuhuş yaparak vücudunu satan kadınlara (veya erkeklere) herhangi bir ceza getirmemekle birlikte, alıcı kimselere ise 6 ay hapis cezası getiriyor. Wahlberg’in verdiği bilgiye göre yasa vücudunu satan kişilerin asıl ‘sömürülen’ olduğunu, vücudunu satanın sömürülmesi dolayısıyla cezalandırılan kişi müşteri oluyor.

İsveç modelinin fuhuşu önlemedeki işlevselliği, sadece ceza kaynaklı değilmiş.  “1999’da başlanan uygulama ile fuhuşa talep azalmış. Müşteriler sadece verilen cezadan dolayı değil aynı zamanda, toplum içerisinde küçük düşeceklerini, işlerini kaybetme riskiyle karşılaşabileceklerini ve sosyal statülerini kaybedeceklerini düşünüp, para karşılığı seks konusuna daha uzak bir noktada durmaya başlamışlar. Para karşılığı seks suçunun müşterilerin sabıka kaydına da işlenmesi ile birlikte, müşteriler için caydırıcı önlemler etkisini göstermeye başlamış. İfşa ile birlikte, ceza dışında, sosyal statü kaybetme ve küçük düşme bu caydırıcılığı sağlamış...

İsveçli uzmanın anlattıkları oldukça önemli ve ülkemizde de uygulanabilir. Seçime hazırlanan siyasi partilere İsveçli Kajsa Wahlberg’ın anlattıklarını dikkate almalarını öneririz. Bu uzmana ulaşmak zor değil, AB Destek Ofisi, onu bulmanızı sağlar. Tabii ki bu sorunu çözmeye niyetiniz, cesaretiniz ve vizyonunuz varsa…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık
Pop Up ek