• 31 Ağustos 2016, Çarşamba 21:23
KIBRISBaşyazı

KIBRIS Başyazı

İyi bir hükümet nedir, nasıl olmalıdır?

Dünyada sosyal medyada, her türlü gayrı resmi toplantıda ve ülkemizde mesela kahvehanelerde ya da her türlü ortamlarda belki de en çok tartışılan konuların başında siyaset ve hükümetler gelir.

Bu tartışmalarda, farklı ülkelerle kıyaslamaların yapılması da çok sık başvurulan bir yöntemdir.

Birçok uzman, ülkelerin veya ülkeleri yöneten hükümetlerin kıyaslanmasını sağlayan çeşitli veriler ortaya koyar...

Birleşik Krallık merkezli Legatum Enstitüsü, "en iyi yönetilen ülkeler" sıralamasını yapan saygın kurumlardan biridir.

Bu kuruma göre Dünya'da en iyi hükümet İsviçre'de görevdedir.

Legatum Enstitüsü'nün 2015 yılı sıralamasına göre, Avrupa ülkeleri 25 kişilik en iyi hükümetler listesinin en başlarındadır ve büyük çoğunluğu Avrupa Birliği (AB) üyesidir.

"Legatum Index Government Ranking" diye duyurulan en iyi hükümetler sıralamasında İsviçre'yi, Yeni Zelanda, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Lüksemburg, Kanada, Norveç, Birleşik Krallık ve Avustralya takip eder.

İsviçre'de halkın birçok kararda doğrudan oy hakkı vardır ve bu da kendilerine büyük güç verir.

İlk ondaki ülkelerin tümünde demokrasi kuralları sonuna kadar çalışır, insan haklarına saygı had safhadadır...

Vatandaşlar, bazılarında monarşi de bulunan bu ülkelerde her türlü hakka sahiptir. Önce insan, önce vatandaş gelir... Sosyal güvenlikte, adalette, vergilendirmede sıkı disiplin söz konusudur.

Çok iyi yönetilen ülkeler sıralaması, aynı zamanda "Dünya'nın en refah içerisindeki toplumları", "Dünya'nın en rekabet edebilir ülkeleri" ve "Dünya'nın en fazla tatmin olmuş halkları" sıralamalarında da üç aşağı beş yukarı aynıdır.

Bu da "iyi yönetimin", insanların mutluluğu, başarısı, refahı ve yaşamdan tatmin olmaları için çok çok önemli olduğunu gösterir.

Ekonomik büyüklüğün, "iyi yönetimle" ilgisi yoktur. Bunu da belirtelim. Çünkü Dünya'nın en büyük üçüncü ekonomisine sahip olan Çin, iyi yönetilen ilk 50 ülke arasında yoktur.

İlk 25 en iyi ülke arasında, Güney Kıbrıs'ın olduğunu da belirtmeden geçmeyelim... Amerika 11'inci, Almanya 15'inci, Fransa 20'nci, Şili 24'üncü ve Güney Kıbrıs 25'inci en iyi yönetilen ülke kabul edilmektedir.

Türkiye,  "Legatum Index Government Ranking"de, yani dünyanın en iyi yönetilen ülkeleri sıralamasında 51'incidir. Bu değerlendirme 2015 yılı için geçerlidir. 141 ülke listede yer almıştır.

KKTC veya Kuzey Kıbrıs, bahsedilen enstitünün hazırladığı hiç bir listede yer almamaktadır.

Bu listede yer alsak da almasak da; küçücük bir ada ülkesinin çok iyi yönetilmesi halinde, insanlarını mutlu etmesi hiçtendir.

Kabul etmek zorundayız ki; özellikle "devlet" adıyla ortaya çıktığımız 1974 yılı sonrasında, hükümetlerin halkı mutlu edebilmek adına elle tutulur bir program dahilinde yapılmış projesi yoktur. Proje yapılsa da yaşama geçirilememiştir.

Var olanı veya daha doğru ifadeyle savaş sonrası hazır bulunanı dağıtmak dışında, ekonomik veya sosyal anlamda yaşama geçirilen birçok şey, başarısızlıktır, hatta fiyaskodur.

Devlet yönetimindeki onlarca kurum iflas etmiştir.

Devletçilik başarılamadığı gibi, özel sektör yatırımları da yeterli istihdamı sağlayamamış, sağladığı noktalarda ise devletle özel sektör çalışanları arasındaki sosyal güvenlik uçurumu çok açık kalmıştır.

Ülkenin 1974 öncesini yaşamış ve acıları çekmiş binlerce insanı, 1974 sonrası başarısızlığın kurbanı olmuş, göçe zorlanmıştır.

Hiçbir hükümet, ne yazık ki bunu çok ciddi bir başarısızlık kabul etmemiştir.

Şu anda da, hemen tüm sektörlerde, çok önemli hükümet başarısızlığı söz konusudur.

Sağlıkta, vergi adaletinde, eğitimde, sosyal güvenlikte, sporda, gençlikte, vatandaşlıkta, tarımda, hayvancılıkta, su yönetiminde, yerel yönetimlerde, çevre yönetiminde, turizmde, balıkçılıkta ya karmaşa vardır, ya çökme söz konusudur...

Uluslararası hukuk dışında kalınmış olunması, adalet konusunda en temel sıkıntı olarak karşımızda olmakla birlikte, ülkede hapishane yönetimi, uyuşturucuyla mücadele, kadın başta olmak üzere insan ticareti, kumar gibi utanç verici noktalarda da zaafiyet söz konusudur.

Yukarıda isimlerini saydığımız ülkelerde, bu zaafiyetler, kaoslar, çökmeler, kokuşmuşluklar sıfır noktasına yakındır...

Gönül arzu eder ki, büyük bir uluslararası şirket kadar nüfusu olduğu söylenen küçük ülkemizde de; siyasi çözüm olsun veya olmasın, çok iyi hükümetler görevde bulunsun.

Eğer ülkenizde yaşam süren insanlar, hangi nedenle ve gerekçeyle olursa olsun mutsuzsa, aldığı hizmetlerden tatmin olmuyorsa, geleceğini bilmiyorsa, o ülkede "iyi bir hükümet vardır" diyemezsiniz...

Bu yüzden, hükümete düşen en önemli görev, mutlaka çok iyi işlere imza atmaktır. Halkı mutlu etmek, yüzünü güldürebilmektir. Bu kaçınılmazdır...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık