• 01 Haziran 2018, Cuma 8:55
KIBRISBaşyazı

KIBRIS Başyazı

Sosyal medya ve cep telefonu

Teknolojik aletler ve sosyal medya, hayatımıza gerçekten çok fazla katkı yapıyor ama bizden alıp götürdükleri de var. Tüm dünya bunların faydaları ve zararlarını tartışıyor. Cep telefonları ile sosyal medyayı, birbirlerinden ayıramayız… Onlar birbirini tamamlıyor. Biz de tüm dünyada olduğu gibi hem cep telefonlarının hem de sosyal medyanın zararlarını konuşup duruyoruz.

Elbette bunların çok fazla faydası var, hayatımıza birçok kolaylıklar getirdiler. Bugün insanların gözünün açılmasında, örgütlenmesinde sosyal medyanın çok fazla katkısı vardır. Sosyal medyanın, neredeyse devrim yaptıracak denli etkisi var. Bugün dünyada birçok büyük eylemin, hareketlerin sosyal medyadan aldığı katkı inkâr edilemez. Sosyal medya ile seçimler kazanılıyor.

İyi kullanıldığında sosyal medya büyük bir güce erişiyor. Ancak çok fazla zararları da var… Faydalarını alıp, zararlı yanlarını dizginleyebilsek aslında hayatımız için sosyal medya çok daha anlamlı olacak. Bugün birçok ülkede sosyal medya, aslında tam da insanları sosyallikten uzaklaştırıyor. Cep telefonları, tabletler, sosyal medyayla birleşerek, insanları yaşamdan koparıyor, kişiler arası ilişkiler zayıflıyor.

Herkesin kafası telefonlarda sokulu, insanlar iki çift laf etmez oldu. Hayat sanki sosyal medyadan ibaretmiş gibi bir anlayış gelişti. İnsanlar sosyal medyada boş işlerle uğraşarak, değerli zamanını buralarda harcıyor. Sosyal medya aracılığıyla kişilerin özeli ortaya dökülüyor… İnternet ortamı ve sosyal medya aracılığıyla suçlar işleniyor… Kişilerin bilgilerine buralardan ulaşılarak, suçlar işleniyor. İnternet ortamı ve sosyal medya aracılığıyla insanların kişilik haklarına saldırılıyor, tamiri imkânsız tahribat yapılıyor.

Uzmanlar, internet ortamının ve sosyal medyanın, insanların psikolojisini bozduğunu söylüyor. Bağımlılık yaratan sosyal medyanın birçok kişilik bozukluğuna neden olduğu söyleniyor. Bu arada internetle ve sosyal medya aracılığıyla insanların kumar ve benzeri zararlı oyunlarla iflasa sürüklendiği görülüyor. Birçok ülkede sosyal medyanın yarattığı zararlar tartışılıyor, çareler aranıyor. Bazı ülkeler tedbir alırken temkinli davranıyor, “haberleşme özgürlüğünü engeller miyiz?” diye tereddüde de düşüyor. Tedbir alan ülkeler var… Bazılarında daha itinalı davranılıyor, bazıları direkt yasaklama getiriyor. Bazısı ise veriler, giriş ücretleri alarak, herkesin buralara girmesini engelliyor. En azından bazı prosedürler getirdikleri için çocukların kullanmasını engelliyorlar. Tabii zararları bahane ederek, antidemokratik engellemeler yapanlar da var…

Cep telefonlarının tüm dünyada çok sayıda trafik kazasına neden olduğu da tespit edildi. Trafikte cep telefonu kullanmaya ağır cezalar getirildi. “Selfie” çekecek diye yüksekten düşenler, otomobillerin altında kalanlar, ölenler oluyor… Bu nedenle cep telefonuna da savaş açan ülkeler var… Örneğin, Fransız Parlamentosu ilkokul, ortaokul ve liselerde cep telefonu kullanımının yasaklanmasını içeren yeni bir düzenlemeyi kabul etti. Bağımlılığı azaltmayı, derse odaklanmayı ve öğrencilerin birbirleriyle temasını artırmayı hedefleyen uygulama ülke genelindeki tüm okullarda gelecek yıl başlayacak.

Uygulama, yalnızca “sınıfta cep telefonu kullanılmayacak” demiyor. Bu uygulamayla öğrenciler telefonu okuldan içeriye sokmayacak. Yani teneffüs saatinde de öğrencinin elinde cep telefonu olmayacak. Çocuklar eskiden olduğu gibi teneffüs saatlerinde, koşacak, oynayacak ya da arkadaşıyla sohbet edecek. Bunlar; “kafası telefonda sokulu çocuklar” olmasın diye yapılıyor. Örneğin Fransa’da, 12 ila 17 yaşındaki çocukların yaklaşık yüzde 93’ü cep telefonuna sahipmiş. Yasaya Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da destek verdi. Fransa gibi bir ülke böyle bir yasak getirebiliyorsa, KKTC okullarında da cep telefonu yasaklanmalıdır. Sınıfta yasak değil, okulda yasak olmalı, çocuklar cep telefonu ile okula gitmemelidir.

Dünyadaki iyi örnekleri biz de uygulamalıyız. Sosyal medyanın ve cep telefonlarının zararlarından kurtulmak için bir dizi çalışma yapmak zorundayız. Gerçi yıllardır bir Bilişim Yasası’nı bile geçiremedik ama yeni hükümetin bu konuda istekli olduğunu biliyoruz, umarız seçim sonrası bu konuyu da gündemlerine alıp, sonuçlandırırlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık