• 10 Mayıs 2018, Perşembe 10:20
KonukYazar

Konuk Yazar

AKM ne iş yapıyor?

Nilay Tunçalp KAYA
Kültür Dairesi Müdürü

“Üç Ritim” başlıklı sergide bir araya gelen ülkemizin önde gelen ressamlarından Emin Çizenel ve Ümit İnatçı ile Türkiye’nin önemli ressamlarından İsmet Değirmenci’nin eserlerine Atatürk Kültür Merkezi (AKM) olarak ev sahipliği yapmaktan ve aslında sanatçılarımızı kendi evlerinde ağırlamaktan onur ve mutluluk duymaktayız.

Açıldığı 1984 yılından beri, Kültür Dairesi bünyesinde, Başkent Lefkoşa’nın merkezindeki tek Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmet vermekte olan Atatürk Kültür Merkezi’nin sergi salonlarına alternatif yaratma çabasıyla, 2009 yılında İsmet Vehit Güney Sergi Salonu açılmış ve AKM’ye 2011 yılında yapılan ek binayla bir küçük sergi salonu ve bir küçük konferans salonu daha kazandırılmıştır.

Ancak Atatürk Kültür Merkezi yıllar içerisinde gelişen kültür ve sanat camiamızın isteklerini karşılamakta gerek hizmet, gerekse fiziksel yapı olarak ne yazık ki yetersiz kalmaktadır.

Bu bağlamda, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nın sahne eksikliğinin giderilmesinde de tek seçenek olan ve ülkemizde faaliyet gösteren tüm sanatçı, kültür ve sanat dernekleri ile resmi kuruluşlarla sivil toplum örgütlerinin toplantı seminer söyleşi konferans ve bunun gibi etkinlikleriyle konser, sahne ve gösteri sanatlarına ücretsiz ve hiçbir katkı talep edilmeden hizmet vermektedir. Yılda yaklaşık 300’ü aşkın etkinliğe ev sahipliği yapmakta olan Atatürk Kültür Merkezi’nin fiziki altyapısının yenilenmesi amacıyla 2017 yılında çalışmalar yapılmış, binanın kütüphane bölümünün zemin katının tüm yer döşemeleri yenilenmiş, tavanın akıtmaması için tadilat yapılmış, tuvaletler yenilenmiş, klimalar alınmış ve ışık sistemi iyileştirilmiştir. Kısıtlı bütçeyle bilgisayarlar alınmış, konferans salonunun koltuk döşemeleri, halıları ve perdeleri yenilenerek, sahne ve sergi salonlarına da bakım onarım yapılmıştır. Elbette bu yapılanların yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle 2018 yılı içerisinde de imkanlar ölçüsünde birtakım yenileme ve iyileştirmeler yapabilmek amacıyla çalışmalar sürdürülmektedir.

Lefkoşa’da kurulan ve Kültür Merkezleri Genel Tüzüğü altında yer alan Atatürk Kültür Merkezi Yönetmeliği ile yönetilen Atatürk Kültür Merkezi, zaman zaman kısıtlı imkanlara sahip toplumumuza hizmet edebilmek hedefiyle, zaman zaman da toplumun tüm kesimlerine aynı imkanları sağlayabilmek amacıyla hedeflenen profesyonel kesimlerin dışında kalan kesimlerin ve kurumların kullanımına da verilmek durumunda kalınmaktadır.

Küçük ölçekli de olsa Atatürk Kültür Merkezi’nin dünyanın gelişmiş ülkelerinde bulunan benzerlerinin birçoğundaki gibi sadece profesyonel“üst düzey” sanatçılara hizmet vermesi arzulanmakta olsa da, ülkemiz koşulları gereği farklı uygulamalar yapılmak zorunda da kalınmaktadır. Bu durumun “…AKM yüksek sanat ve alt sanat kavramlarının bir birinin içine girmiş, adeta sapla samanın bir birine karıştığı bir yer haline gelmiştir” şeklinde nitelendirilmesinin ülkemiz gerçeklerinin tamamen gözardı edilerek, ortaya konan bir görüş olduğu kanaatindeyiz. Yine de bu durumun günümüz koşul ve imkanlarına göre değerlendirilip ona göre yeni uygulamalar yapılması konusunda bir çalışmanın yapılabileceğini düşünmekteyiz. Bu çalışmalar da kuşkusuz başta sanatçı ve sanat çevreleri olmak üzere tüm paydaşların görüşünün alınarak yapılması gerekmektedir.

Ülkemizde Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren ve turistlerin uğrak yerleri olan müzelerimizle, Vakıflar İdaresi uhdesinde bulunan Büyük Han’ın çalışma saatlerinde olduğu gibi Kültür Dairesi bünyesinde faaliyet gösteren kültür ve sanat merkezlerinin de çalışma saatleri bütçemiz doğrultusunda ayarlanabilmektedir.

Ek mesai ve personel sayısı ile ilgili sorunlar nedeniyle tüm bu mekanlarımız kısıtlı imkanlar çerçevesinde ve büyük özverilerle çalıştırılmaktadır. Bu nedenle sergi salonları, mesai saatleri ile sınırlı olmak üzere açık tutulmaktadır.

AKM’de görev yapan yönetici ve çalışanlar halen yürürlükte olan mevzuat çerçevesinde işe alınmışlar ve görevlerini buna göre özveriyle sürdürmektedirler. Yapılacak mevzuat değişiklikleri ile elbette farklı nitelik ve özelliklerde personelin istihdamı da mümkün olabilecek ve bu elbette bu alana büyük katkı sağlayacaktır. Ancak bunun sadece kurumumuzun inisiyatifi ile yapılacak bir değişiklik olmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Sonuç olarak, Atatürk Kültür Merkezi’nde kültür ve sanatın birçok alanında verilen bu hizmetlerle ilgili birtakım eksiklikler ve içinde bulunulan koşullar gereği yeterliliği sorgulanan uygulamalar olabilmektedir. Bu eksikliklerin başta Dairemiz olmak üzere tüm paydaşlarımızın işbirliği ve diyalogla giderilebileceğini, uzun vadede yapılabileceklerin ise yine oluşacak yeni görüşler ışığında adım adım hayata geçirilmesi çalışmalarının da başlatılabileceğini düşünmekteyim.

Bu düşüncelerle hep birlikte, diyalogla daha güzel ortamların yaratılacağı günlerin geleceğine olan inancımızla herkese sanatla iç içe güzel günler dilerim.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık