• 06 Mayıs 2018, Pazar 10:29
KonukYazar

Konuk Yazar

Fransa’da 70 adet nükleer santral vardır

Fransa’da elektrik enerjisi üreten 70 adet nükleer, yani atom santrali vardır ve yenileri de inşa ediliyor. Çünkü Fransa zengin bir sanayi ülkesidir. Bu zenginliğini de devam ettirmek istiyor. Avrupa’da ve Dünya’nın birçok ülkesinde de onlarca nükleer santral vardır ve yanlarına da yenileri yapılıyor.

Çünkü yoğun elektrik üretebilen nükleer santraller olmaz ise bu ülkeler enerjisiz kalırlar ve bol bol pahalı mallar üretip Türkiye gibi gelişmeye çalışan ülkeleri sömüremezler. Ayrıca Suriye, Libya, Irak, Afganistan, Yemen gibi fakir, Müslüman ülkeleri acımasızca bombalayacak silahları üretemezler.

Çernobil ve Japonya’daki kazalardan sonra nükleer santrallerin tehlikeli olduğu anlaşıldı ama zengin ve sömürücü ülkeler yine de bu santrallerden vazgeçemiyorlar. Hidroelektrik veya termik santraller ile yeni moda olan rüzgâr ve güneş panellerinin de bu işe yetmeyeceği anlaşılmıştır.

Kalkınma trenini kaçırmama derdinde olan Anavatan’ımız Türkiye, cari açık, yani ihracatın ithalatı karşılayamama açısının genişliği konusunda oldukça rahatsız, çünkü ithalat giderlerinin önemli bir bölümü petrol ve benzeri enerji üretimi hammaddelerine harcanmaktadır.

Türkiye hidroelektrik ve termik santraller yönden yapabileceğini yapmış ve yapmaktadır. Elektrik üreten rüzgâr değirmenleri ve diğer güneş panelleri konusunda da büyük yatırımlar yapmaktadır. Fakat tüm bunların Türkiye’nin son yıllardaki kalkınma hızı için yeterli olmayacağı kesindir.

Dünya ülkelerinin ekonomik durumları dikkatlice incelenirse nükleer enerji kullanmayan ve kalkınmış olan tek bir ülke bile yoktur. Konvansiyonel enerji üretim şekillerinin hiçbirinin sanayileşmiş bir ülkenin ihtiyacını karşılayamayacağı anlaşılmıştır. Nükleer santraller aleyhine geniş çaplı yorumlar yapan ülkelerin bile bunlardan vazgeçemeyecekleri görülmüştür.

Anavatan’ımızın ve dolayısı ile bizim kalkınma hızımızın yavaşlamaması için tek çare nükleer santral inşa etmektir ve birincisinin temeli de bugünlerde atılmıştır. Bu başlangıç bile geç kalmış bir girişimdir çünkü Türkiye’nin kalkınma emellerine ulaşabilmesi için önümüzdeki on yıl içerisinde en az 10 adet nükleer santrale ihtiyacı vardır.

Bugün, Anavatan’ımızın kalkınmasını istemeyen birçok ülke vardır ama onlar pek konuşamıyorlar. Bu konuda en çok konuşan Bizden Çalınmış Rum Devleti’nin yetkilileridir. Çünkü komşularımız Türkiye’yi kıskanıyorlar ve Türkiye’nin büyümesi, zenginleşmesi, kalkınması onlara göre önemli tehdittir. İlerideki yıllarda nükleer teknolojiye aşina olan düşman bir komşunun, onların başlarının belası olacağından da korkuyorlar. O nedenledir ki Rumlar bu konuda umutsuzca çeşitli protestolar düzenlemektedirler.

Türkiye’ye karşı yapılan bu cılız anti-nükleer protestolara ne yazık ki bizim toplumuzdan bazı kişilerin de alet olduklarını gözlemliyoruz. Kendi bindikleri dalı keser durumda olan bu kişilerin bence Fransa’ya veya başka bir Avrupa ülkesine gidip bu eylemleri yapmaları daha anlamlı olacaktır. Oralarda bulunan eskimiş yüzlerce nükleer santrali istemediklerini haykırsınlar bakalım onları kimler takacak.

Tamamlandığında bize da elektrik akımı sağlayacak olan santral ülkemizin can damarı olacağını iyi biliyoruz. Yakın zamanda ciddi enerji açığı yaşama olasılığı olan KKTC’de sudan sonra önemli bir nimet olacak olan da bu girişimdir.

Özetle: Türkiye’mizin de, bizim de bu santrallere acilen gereksinimimiz vardır ve kim ne derse desin bunlar yapılacaktır. Türklük düşmanları ve onlara yama olanlar da hava alacaklardır…

Ahmet SANVER


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık