• 26 Mart 2018, Pazartesi 8:59
KonukYazar

Konuk Yazar

Kısa vadeli ama kârlı yatırımlar: Stant Kiralama

Engin YILDIRIM

Alışveriş merkezlerinde kiralanan kiosklar içinde bir nevi modern işporta denebilir. Bu kiosklarda genelde mağazalarda satılamayan ( m2 büyüklüğü, ürün gamı vs.), satış için stant teşhiri daha verimli olan veya mağazalardaki ürünleri tamamlayıcı ürünler satılmaktadır. Kiralamada dikkat edilecek en önemli hususlardan biri kioska kiraya verdiğinizde mağaza ile haksız rekabet oluşmasına sebebiyet verilmemeli. Kiosk için belirlenen yerler ortak alanda müşterilerin yürüyüş alanını engellememeli. Kioskların birbirine çok yakın konması ya da elverişli olmayan noktalarda bulunması, yürüyüş trafiğinin sıkışmasına, kargaşaya neden olur.

Kalabalık içinde cebelleşen müşterileri gördüğünüz zaman yolunuzu değiştiriyorsanız o koridorda bulunan mağazaları baypas etmiş oluyorsunuz. Kiosk imal edilmeden önce mimari çizimi AVM yönetiminin onayına sunulmalıdır. Kiosk'un AVM mimarisi ile uyumlu olması, estetik açıdan güzelliğinin yanı sıra, mağazanın görünürlüğü engellenmemiş olur. Kiosk yetkililerine kiralama esnasında 'stant standartları' adı altında uyması gereken kuralların listesini veririz. Eğer bir alışveriş merkezini küçük gayrimenkul parsellerine bölerseniz, bu alanlardan daha fazla gelir sağlayabileceğiniz açıktır. Günümüzde, alışveriş merkezlerinin açık alanlarının önemli bir bölümünü kiosklara ayırmaktadır. Alışveriş merkezlerindeki görkemli mağazaları kanıksayan müşteriler, minik ve sevimli stantlara, otomatlara ilgi gösteriyor.

 

Stantlar ‘tanıtım ve satış’ olmak üzere iki amaçlıdır. Satış stantları AVM’lerdeki mağazalara göre daha küçük alanlara sahip. En küçüğü 1-2, en büyüğü ise 12-15 metrekare alana sahip. Orta ve uzun vadeli kullanılan stantlara kiosk da deniyor. Kısa dönemli olanlar, genelde tanıtım amaçlı kullanılıyor. Ancak işin içine satış da girebiliyor. Bunlar da kısaca 'stant' diye adlandırılıyor. Tabii girişimciler istediği standı istediği AVM'de kafasına göre açamıyor. Stant kiralamanın da birtakım kuralları var. En önemli kural, stantlarda satılacak ürünlerin AVM'de yer alan mağazalara rakip olmaması gerekiyor. Mağazalarda satılanları tamamlayıcı ürün ve hizmetlerin şansı daha fazla. Kurulacak standın merkezdeki perakende karmasına göre yerleştirileceği uygun yer saptanmalı. Stantlar, yürüyen merdivenlere yakın veya çekim gücü yüksek mağazaların yakınında sabit kiosklarla karmaşa yaratmayacak biçimde yer almalı. Stant başvurusu yazılı olarak yapılmalıdır. Başvuruda, firma adı, stant içeriği, stant süresi ve ürün (ler) adı yer almalıdır.Stant çalışmasına başlamadan önce firma detaylı bilgileri, uygulanacak standın projesi, ölçüleri, tasarımı alınmalıdır. Stantlarda mağazalar gibi AVM açık olduğu sürece açık bulunmalıdır.

AVM’lerde stant kiralamaları AVM’nin açılışına yakın, mağazalar kiralandığında yapılır. Bunun nedeni de mağaza karmasının netleşmesi ve öncelikli olarak dükkânların kiralanması gerekliliğinden ötürüdür.     AVM’lerde stant yerlerini doğru noktalarda tespit etmek lazım. Ziyaretçi trafiğinin yoğun olduğu alanlarda kurulması lazım. Sıkışık bir düzende oluşturulan, belirli yüksekliği aşan stantlar, mağazaların vitrininin kapanmasına neden olabilir. Ziyaretçinin de bu rekabet ortamında rahat bir ortam bulamama riski artacaktır.

Stant alanlarında rastlanan sorunlardan biri de kimi AVM’lerde o alanın ticari alan olarak inşaat safhasında düşünülmediği için elektrik, su gideri gibi alt yapının oluşturulmamış olmasıdır. Diğer önemli konu ise standın mimarisi. Malum stantlar müşteri yürüyüş alanları üzerinde kurulu olduğu için sivri, kesici tarafı olan bir stant özellikle yaşlı ve çocuklara zarar verebilir. AVM mimarisi ile uyumlu değil ise estetik açıdan görsel bir kirlilik oluşabilir. Bazı markalar AVM’de dükkanda kiracı iken başka bir katta stant alanı ile de satış veya tanıtım yapabiliyorlar. Örneğin çocuk giyim konseptinin satıldığı katta yer alan bir çocuk giyim markası, food court katında çocuk maması satan stant alanı kiralayabiliyor.

AVM müşterilerinin yarısından fazlası bir kiosk'a en azından bir kez göz atıyor ve % 6’sı da onlardan alışveriş yapıyor. Bu tezgahlar özellikle, yeniliğe ve özgünlüğe ilgi gösteren kadınlar tarafından beğeniliyor. Alışveriş merkezinin orta yerinde konuşlanan tek şey kiosklar değil. Otomobil satıcıları da yeni modellerini alışveriş merkezinin ortak alanlarında sergilemeyi tercih ediyorlar. Bu iyi fikir, özellikle alışveriş merkezlerinde yetişkin erkekler ve genç erkeklere yönelik çok az şey olduğu düşünülürse. X veya Y marka otomobillerin son modellerine bakmak için AVM'de vakit geçirebiliyorsunuz. Satıcıyla konuşmak veya bir galeriye girmek zorunda kalmadan bir arabayı deneyebilme olanağı da veriyor ki satışları olumlu etkileyen unsurdur. Kimi kioskların da bir parçası oluyorsunuz. Bir masaj koltuğuna oturduğunuz anda, sergilemenin bir parçası oluyorsunuz. İnsanlar yürürken, vitrin seyrederken bir şeyleri tüketmeye alıştılar. Sadece birkaç metre karelik alanlarda faaliyet gösteren bu sempatik işyerleri, alışveriş merkezlerinin vazgeçilmezleri arasına girmeyi başardı


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık