• 25 Mart 2018, Pazar 11:35
KonukYazar

Konuk Yazar

Tatlısu ve Terazi

Ahmet SANVER

Tatlısu güneyde kalan kasaba ölçüsünde büyük bir Türk köyü idi. 1974 de Rumlar tarafından işgal edildi ve katliama uğradı. Geriye kalan sakinleri kuzeye, özgürlüğe göç etti.

Tatlısu’nun geniş ve mümbit toprakları vardı. Güneydeki diğer Türk köylerindeki veya karma köylerdeki Türk mallarının başına geldiği gibi, Tatlısu’nun menkul ve gayrı menkul varlıkları Rumlar tarafından yağma ve talan edildiler.

Tatlısu’nun verimli tarlalarına askeri kamplar, büyük kamu yapıları, kirli sanayi tesisleri, iletişim antenleri, denizine de askeri liman yaparak zay-zuy ettiler.

Fransa gibi yabancı ülkelere peşkeş çektikleri deniz üssü işte bu Tatlısu sularına, yani Türk Malı olan kıyılara yapıldı. Rumların bu gasp girişimleri mülk sahibi olan Türklere haber vermeden ve onlardan izin alınmadan yapılmıştır.

Biliyorsunuz, bundan 10 yıldan fazla önce güneyde Mari denen yerde büyük bir patlama olmuştu. Bu patlamada siviller ve askerler ölmüştü, Rumların elektrik santralleri de büyük hasar görmüştü. Bizden Çalınmış Rum Devleti’nin ekonomisi de bu yüzden sarsılmıştı.

İşte bu patlamanın gerçekleştiği bölge bizim Tatlısu bölgesidir. Tuhaftır, bizim iletişimciler bu patlama haberini ve sonuçlarını anlatırken hep bir ağızdan olay yeri adına asıl ismi olan Tatlısu yerine Rumların dediği gibi Mari dediler ve hala daha öyle diyorlar.

Tatlısu’ya komşu, karma bir köy olan Terazi’nin de 1974’deki kaderi tıpkı Tatlısu gibi olmuştu. İnsanları katliama uğramış, kaçırılmış, kayıp edilmişlerdi. Taşınır ve taşınmaz mülkleri de talan edilmişti. Örneğin Terazi’nin deniz sahilindeki ünlü balık lokantalarının pek çoğu Türk malıdır.

Ne yazık ki o patlama olayından sonra Terazi’nin adı Rumca anlamı olan Ziği sözcüğü ile anıldı ve bize de öyle öğretilmeye çalışıldı. Bizden bir Allahın kulu çıkıp da “Yahu bu isimler yanlıştır” diyemedi.

Neyse, gelelim bu köy isimlerinin tarihçesine. Tatlısu da, Terazi de Osmanlı döneminden bize ulaşan isimlerdir. 19. yüzyılın sonlarında İngiltere Kıbrıs’a el koyunca Rumlar bu isimleri çekemediler ve Yunanca anlamları ile değiştirdiler.

Şimdi gelelim bu anlatımlarımın nedenine. Bu konuya değinmemin 3 nedeni vardır:

Birincisi, biz Türklerin de Rum tarafında, Rumların bizim tarafımızda bıraktıkları kadar değerli mallarımız olduğunu vurgulamak. 

İkincisi, bizim Kuzey’deki Rum mallarını ihya ettiğimizi, Rumların ise Güney’deki Türk mallarını zay-zuy ettiklerini belirtmek.

Bir de Kıbrıs’taki köy isimlerini hep bizim değiştirdiğimiz söyleniyor. Oysa Rumlar bu işi 100 yıldan bu yanadır yapmaktadırlar. Zaten onlar ezelden beri Türklerden ve Türkçeden nefret ediyorlar. Bunu da anlatmak istedim.

Yalnız benim şaştığım, 400 yıldan fazla zamandır birer Osmanlı Türk köyü olan Tatlısu ve Terazi’nin isimlerine Rumlar Mari ve Ziği dedikleri için anında bizim de benimseyip bu Rumca isimleri kullanmaya başlamamızdır.

Hiçbir vatandaş veya haberci de çıkıp “Yahu, açayım bilgisayarı da bakayım bu Mari ile Ziği nedir, ne idi, nerededir.” demedi. Oysa Rumlar bizim Türkçeleştirdiğimiz köy isimlerini hiç kullanmadılar.

Tekrar ediyorum: Rumların Mari dedikleri köyün ismi ezelden beri Tatlısu’dur.

Aynı şekilde Ziği köyünün ismi de Terazi’dir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık