• 25 Ekim 2017, Çarşamba 8:44
KyriacosDJAMBAZIS

Kyriacos DJAMBAZIS

Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Kıbrıslı Türkler

Kıbrıslı Türk hemşerilerimizin cumhurbaşkanlığı adaylarının seçim programlarını bilmek isteyebileceklerini düşündüm. Kıbrıslı Türklere nasıl bir rol biçtiklerini, nasıl yaklaşacaklarını, birleşik, federal bir Kıbrıs’ta onlara hangi hakları önerebileceklerini bilmek isteyebilecekleri kanısındayım. Aşağıdaki satırlarda Kıbrıs Rum cemaatinin liderliğini talep eden adayların tezlerini ve açıklamalarını kısaca analiz edeceğim.

Sayın Nikos Anastasiadis

Birçok kez Sayın Anastasiadis’in Kıbrıslı Türklere seslendiğini ve onları Türkiye’nin İslamlaştırma politikası ile entegrasyon politikası karşısında durmaya çağırdığını duydum. Ayrıca, Türkiye’yi görkemli camiler inşa etmekle suçladığını da duydum. Hatta görüşlerini yazılı belgeye de döktü ve Kıbrıs’ta görevlerini sürdüren büyükelçilere de iletti. Ama tüm gerçekliği ifşa etmedi: Benzer bir politikayı Ortodoks Kilisesi de yürütüyor ve bu kilisenin liderinin Anastasiadis Hükümeti’nin üzerinde çok büyük bir nüfuzu vardır. Hatta Eğitim Bakanı’nı atama hakkı esasında sadece bu kuruma aittir. Sayın Anastasiadis’in adaylığından bir gün sonra, 15/10/17 tarihinde Kathimerini gazetesinde yayınlanan açıklamasında tek bir “Kıbrıslı Türk” sözcüğü bulamazsınız. Kıbrıs Türk cemaati onun görüş mesafesinin dışındadır. Kıbrıslı Türklere değinmesinin tek sebebi Kıbrıslı Türklere Türkiye ile entegrasyon karşısında direniş çağrısı yapması ve Kıbrıs Türk liderliğine Karpaz ve Maronit köylerinde yaşayan Kıbrıslı Rumlara yapılan yardımı serbest bırakması müdahale etmediği yönünde Sayın Akıncı’yı eleştirmesidir. Devamlı olarak Kıbrıslı Türkleri bir araya gelip liderliklerinden sorunun çözümüne yardımcı olacak politika uygulamayı talep etmeye çağırıyor. Ayrıca, normal bir devletin inşa edilmesi adına Kıbrıs Rum liderliği ile işbirliği yapmaya teşvik etmeye de çağırıyor. Fakat Kıbrıslı Türklerin bu devletteki konumlarının ne olacağı, güvenliklerine ilişkin emniyet sübaplarının neler olacağı, cemaat ve vatandaşlar olarak haklarının anayasal olarak korunup korunmayacağı açıklamalarının aydınlatılmamış tarafları olarak duruyor.

Sayın Stavros Malas

AKEL’in Cumhurbaşkanı adayı Sayın Stavros Malas şu ana kadar Kıbrıs sorunu ile ilgili beyanatlarla yetindi. Her gün açıklamalarını takip ediyorum, ama iktidar koltuğuna oturduğu takdirde Kıbrıslı Türklerle izleyeceği ilişki ve sergileyeceği politikaya ilişkin herhangi bir açıklamasını hatırlamıyorum. Ne de Kıbrıs Türk partileriyle veya sorunun çözümü için mücadele veren örgütleriyle bir araya gelmeyi veya temasa geçmeyi denedi. Belki de ilerde kendisinden bu konu ile ilgili bazı açıklamalar duyacağız. Çünkü şu an için ısrarla sadece cumhurbaşkanı seçilirse BM Genel Sekreteri’nin belirlediği parametreler çerçevesinde görüşmeleri sürdüreceğini söylemekle yetiniyor. Sorunun bütünlüklü olarak çözümünde ısrarcı olduğunu ve daha sonra Kıbrıs Türk toplumuna nasıl yöneleceğine bakacağını varsayalım. Sol cenah da Kıbrıs Türk vatandaşlar toplumunun oynayabileceği rolü tamamen görmezden geliyor.

Sayın N. Papadopulos

Sayın Nikolas Papadopulos kişi ve toplum olarak Kıbrıslı Türklere değinen tek adaydır. Verdiği beyanatlarda, iktidara gelmesi durumunda hem Türkiye’ye hem de Kıbrıslı Türklerin devlet kurumlarındaki üst düzey kişilerine -hem siyasi, hem farklı yönlerden- bedel ödetecek olan bir politika izleyeceğini söylüyor. Kıbrıslı Türk liderlerin ellerinden pasaportlarının alınması ve bu şekilde yurt dışına seyahat edememeleri gibi bir dizi önlemden bahsediyor. Ama bundan bahsederken 1960 Anayasası’nın böyle bir şeyi olanaksız kıldığını unutuyor. Fakat güney Kıbrıs Zorunluluk Hukuku ile yönetiliyor. Bu çerçevede Anayasa tamamıyla çalışmadığı için Sayın Papadopulos Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızın bu haklarını ellerinden almakta çok zorlanmayacaktır. Önlem üzerine önlem açıklıyor. Ercan/Timbu’yu kullanarak seyahat edenlerin hapse atılması da bunlardan biridir. Birçok kez üzerine basa basa Kıbrıslı Türklerle ilişkilerin sınırlandırılması gerektiğini vurgulamıştır. Öte yandan Kıbrıslı Türklerin izole edilmiş konumlarını hafifletecek anlaşmaları imzalayacağını da beyan ediyor. Yeniden birleşmeyi değil, yan yana bir arada yaşamayı tercih ediyor ve pratikte adanın taksimini seçiyor.

Diğer Adaylar

Sayın Lilikas veya ELAM’ın adayı Hristos Hristu ile ilgili analiz yapmayacağım, çünkü iktidara gelme ihtimalleri yoktur. Bunun yanında, kendisinin iktidar perspektifi olmadığını gören adaylar önünü ardını düşünmeden popülizm yoluna gidebilirler ve genelde öyle olmuştur. Bu şekilde oylarını artırmak ve yeni oluşacak hükümette yer almak umudunu taşırlar.

Sonuç olarak, Kıbrıslı Rum politikacıların ve neredeyse tüm partilerin Kıbrıs Türk cemaatini kadraj dışında bıraktıklarını söyleyebilirim. Bunun sebebi, seçim mücadelesinde Kıbrıs Türk toplumunun ileride ülkemizin yeniden birleşmesi durumunda oynayabileceği rolü önemsemiyor ve görmezden geliyorlar. İşte bu yüzden, hiçbir iktidar veya güneyde (pek tabii kuzeyde de) hiçbir siyasi parti Kıbrıslıları yeniden birleştirecek bir program üzerinde çalışmadı ve uygulamaya koymaya yeltenmedi. Son tahlilde oyları ile ülkenin geleceğine karar verecek olan bu Kıbrıslılardır. Unutmayalım ki, BM Genel Sekreteri Crans- Montana’da yapılan konferansta yaptığı son konuşmada iki cemaat liderine dönerek Kuzey ve Güney Kıbrıslıları yakınlaştıracak güven yaratıcı önlemler ile ilgili çalışmaya davet etmişti. Başka bir değişle, iki toplumun, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin sade vatandaşlar olarak yeniden birleşmelerine özel bir önem atfetmişti. Fakat maalesef siyasilerimizin kulakları böyle bir politikaya tamamen kapalıdır. Vatandaşlar kendi siyasi bağımlılıklarından kurtulurlar diye korkuyorlar…

Çeviri: Çağdaş Polili


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık