• 16 Mayıs 2018, Çarşamba 8:54
KyriacosDJAMBAZIS

Kyriacos DJAMBAZIS

DİSİ nereye gidiyor?

Düşünce ve değerlendirme
Geçtiğimiz Cumartesi günü, 11/5/2018 tarihinde Demokratik Seferberlik Partisi’nin Genel Kurulu gerçekleştirildi. Bu Genel Kurul’da seçkin davetliler ve üyeler vardı. Genel Kurul’un açılış seremonisinde Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk siyasi partileri de vardı. Açılış seremonisinde DİSİ Başkanı Sayın Averof Neofitu ve Cumhurbaşkanı Sayın Nikos Anastasiadis birer konuşma yaptılar. Bu konuşmalarla ilgili belli başlı noktaları analiz etmeye ve ortaya çıkan çeşitli sorunlara ilişkin kişisel düşüncelerimi ve değerlendirmelerimi belirtmeye çalışacağım.
  

Sayın Averof Neofitu’nun Konuşması
Sayın A. Neofitu yaptığı konuşmada partisinin ve kendisinin 2030 yılına kadar olan vizyonunu açıkladı. Geliştirilecek politikaların çeşitli boyutlarını ortaya koydu. Kıbrıs sorununa sadece birkaç paragraf ayırdı ve iki temel parametrenin altını çizdi: Partisinin ılımlı özelliği ve sol da dâhil olmak üzere diğer partilerle işbirliği vurguladığı noktalardı. Öte yandan, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini en radikal reform olarak en üst sıraya koydu. Sonuçta Kıbrıs sorununun çözümü büyük olanaklara imkan verecek bir gelişmedir. Bu doğrultuda da Kıbrıs daha güçlü bir çevresel rol kazanacaktır.
Üç yıl önce DİSİ’nin çabalarını takip ediyordum. Yurttaşları Kıbrıs Devleti’nin federatif yapısına ilişkin bilgilendirme çalışmaları yapmaktaydılar. İlginç olan nokta şu ki; ben de –üye olmamama- karşın Lefkoşa’daki bir toplantıda yer almıştım ve sıkı bir çözüm taraftarı olan bir DİSİ lideri görmüştüm. Dinleyenleri ikna etmek üzere tüm mantıklı ve doğru argümanları kullanmış olduğunu belirtmem gerekir.Tüm katılımcılar çözüm yanlısı değildi, ancak bu durum A. Neofitu’nun her türlü ikna edicilikle Kıbrıs sorununun siyasi eşitliği dayalı iki kesimli iki toplumlu federasyon temelinde çözümlenmesi gerektiğini vurgulamasına engel olmamıştı. Maalesef bu adımlar büyümedi, bu çabanın devamı gelmedi. Genel Kurul’da maalesef yurttaşların ve bilhassa DİSİ üyelerinin bilgilendirilmesine ilişkin bir çalışma yapılacağı açıklaması yapılmadı. Federasyon DİSİ’nin üyelerini bilgilendirme kadrajına girmedi. Genel hatlarıyla, belirsiz bir şekilde ve gerekli içeriğini ortaya koymaksızın “vatansever gerçekliğe” değindi.  Sayın Anastasiadis’in politikaları ile karşı karşıya gelmekten mümkün olduğunca kaçınmaya çalıştı. Anastasiadis ise 2023 vizyonunun, yeniden birleşmiş bir Kıbrıs teslim etmek olduğunu ortaya koydu. Tabii o zamana kadar tartışılacak bir konu kalırsa.

 

Dengeler
Sayın Averof Neofitu’nun “gerçek yurtseverlik sorunlara çözüm bulmaktır. Olası çözümlere sorun üretmek değildir” şeklindeki açıklamalarıyla dengeleri korumaya çalıştığı tek kişi Cumhurbaşkanı değildi, bu anlaşılıyor. Çok mantıklı bir düşünce. Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki politikasına ve özellikle Akıncı’nın önerisine yaklaşımına karşı sert bir eleştiri. Ancak bu adım da gerisi gelmeyen bir adım oldu. Sayın A. Neofitu partisinin ve kendisinin geleceğinin sadece ve sadece Sayın N. Anastasiadis’in geliştireceği politikalara bağlı olduğunu biliyor. Yani, Sayın Neofitu Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulmasında ilerlenmesi veya sorunun daha uzun bir süre kökleşmesinin Anastasiadis’in politikalarına bağlı olduğunu biliyor.  Sayın A. Neofitu Sayın Anastasiadis’e karşı bir cephe açmadı çünkü partinin kayda değer bir kısmı Sayın Anastasiadis’in sorunun çözülmemesi konusundaki görüşlerini destekliyor. Diğer bir deyişle Anastasiadis ve onun bildik intikam yöntemiyle, ayrıca parti üyelerinin büyük bir kısmıyla karşı karşıya kalamazdı. Bu noktada, DİSİ içerisinde çözümü destekleyen önemli güçlerin olmadığını savunmuyorum elbette. Çözümü destekleyen parti içi güçlerin esameleri okunmuyor, hareketsiz durumdadırlar. Öte yandan, bazıları partinin üst yönetim kurulunda yer almayı talep etmedi. Anastasiadis’in cumhurbaşkanlığına yerleştirdiği yeni çevresini görüyorlar. Sayın Anastasiadis milliyetçi söylemlere dönüş yapmasaydı şu anda cumhurbaşkanlığına yerleştirdikleri siyasi oyunun dışında olurlardı. Bugünse bu kişiler Anastasiadis’in yakın çevresindedirler ve danışmanıdırlar.
 

Sayın Anastasiadis’in Vizyonu
Sayın Anastasiadis teslim etmek istediği yeniden birleşmiş yurda değinse de toplumların siyasi eşitliğe sahip olduğu iki kesimli iki toplumlu federasyonu desteklemekten kaçınıyor. 2023 yılında yeniden birleşmiş olarak teslim etme vizyonun olması, bizi 1 Mart 2018 tarihinde başlayan beş yıllık dönemde çözüm yönünde parmağını kıpırdatmayacağı sonucuna götürüyor. Öte yandan, yaşamın devam ettiğini siyasilerin karar almasını beklemediğini görmezden geliyor. Kitleleri yönetmek adına demagojiyi kullanıyor ve icraat yerine sözlerle sınırlı kalıyor. Diğer bir deyişle daha en baştan hata yaparak söyledikleriyle diğer tarafla arasına mesafe koyuyor. Çözümler vaktinde sağlanmalıdır, iyi zamanlamayla sağlanmalıdır. Tıpkı kuzey ve güney Korelilerin yaptıkları gibi, tıpkı Amerika Başkanı ve Kuzey Kore Devlet Başkanı’nın yaptıkları gibi… Bizim politikacılarımız, demagoji ve popülizm organları Kıbrıslılara 1964 yılından beridir sorunun halledileceği sözünü veriyorlar. Çözüm daha gelecek… Bu verimsiz zaman sürecine Sayın Anastasiadis bir beş yıl daha ekliyor.
 

Gelecek
Sayın Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda bu politikayı sürdürmesi durumunda, yakın gelecekte DİSİ saflarında zaten bir süredir var olan ve su yüzüne çıkmayan parti içi çatışmanın ortaya çıkacağını öngörüyorum. Bu çatışma, Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulmasının destekçileri ile Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü taraftarları arasında olacaktır. Böyle bir durum da parti içinden kopmalara götürebilir. Daha önce iki kez bu gibi olaylar yaşanmış, partiden kopmalar olmuştu. Sayın Anastasiadis ise her iki durumda da olaydan istifade edip nihai çözüm sözünü vermek suretiyle başkanlık koltuğuna oturmuştu. Tehlikeyi önlemek adına ortaya koyduğu tüm çabaya karşın Sayın Averof Neofitu’nun ne yapacağını kestirmek güçtür. Neofitu’nun karşı karşıya olan iki pozisyonu uzlaştırıp uzlaştıramayacağı kestirilemiyor. Bu karşı karşıya olanlar çatışma haline girerlerse bunun sonucu partinin Kıbrıs Rum toplumundaki oy oranının düşmesi ve gücünün zayıflaması anlamına gelir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 18 13 3 2 29 42
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 18 13 2 3 22 41
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 18 13 0 5 21 39
4 CİHANGİR GSK 18 10 3 5 5 33
5 LEFKE TSK 18 9 4 5 8 31
6 GÖNYELİ SK 18 9 2 7 5 29
7 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 18 9 2 7 -1 29
8 ÇETİNKAYA TSK 18 8 4 6 1 28
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 18 8 3 7 10 27
10 BAF ÜLKÜ YURDU 18 7 5 6 8 26
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 18 5 4 9 -7 19
12 BİNATLI YSK 18 4 3 11 -15 15
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 18 3 5 10 -26 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 18 2 7 9 -25 13
15 GİRNE HALK EVİ 18 3 2 13 -12 11
16 ESENTEPE KKSK 18 3 1 14 -23 10
yukarı çık