• 08 Kasım 2017, Çarşamba 9:13
KyriacosDJAMBAZIS

Kyriacos DJAMBAZIS

Kıbrıs sorunu nasıl çözülebilir?

Ocak ayı her iki cemaat için de seçim ayıdır. Kıbrıslılar kendilerine hükümet edecek olan yöneticilerini seçecekler. Kıbrıs sorunu seçimlerde tartışılıyor ama kimse çıkmazı kıracak ve çözüm yolunu açacak faaliyetlere ilişkin öneride bulunmuyor. Hiçbir Kıbrıslı Türk lider Dayanışma Evi’ni kullanmadı. Kıbrıslı Rumları çağırıp Kıbrıs sorunu ve başka ilgi çekici konulara dair görüşlerini ortaya koymak adına orası kullanılabilirdi. Kıbrıslı Rum liderler de böyle bir şeyi gerekli görmediler. Başka bir deyişle, birlikte yaşamak istediğini iddia eden iki cemaat var, fakat birbiri ile ilgili olarak ne olup bittiğini bilmiyorlar. Mutlak bir siyasi ayrılık… Sorun nasıl çözülecek peki?

Bu makalede ortaya birkaç düşünce koyacağım. Bu düşünceler, Kıbrıs sorununu çözüme sürükleyebilecek konumda olanları üzerinde kafa yormaya sevk edebilir:

1. Garantör Güçlerin 1959 yılında yapılan görüşmelerdeki tecrübelerinden faydalanmalarını öneriyorum. Bu görüşmeler Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşuna götürmüştü. Şu anda elbette bir devlet kuracak halleri yok, fakat kendilerini doğrudan ilgilendiren konulara ilişkin karalarını ortak bir deklarasyonla ilan edebilirler. Bu konular, 1960 Anayasası’nın hükümlerinden doğan pratiklerdir. Garantör Güçlere gizli diplomasi kullanıp şu sonuca varma çağrısını yapıyorum: Üç garantör güç, garantiler ile askeri birliklerin varlığı konularında müzakere edip bu konularda ile bir anlaşmaya varmak suretiyle anlaşmaları olup bitmiş bir husus olarak iki cemaat liderlerine sunsunlar. İki cemaatin liderlerini bu perde gerisi faaliyetlerinin içerisine sokarlarsa asla bir sonuca varamazlar. Bir elli yıl daha müzakere edip dururlar.

2. İki cemaatli görüşmelere makul bir zaman sınırlandırması koysunlar. Bu süre içerisinde Kıbrıs devletinin içyapısına ilişkin meseleler çözüme kavuşturulsun. Eğer bu kısa zaman diliminde iki cemaat lideri bir uzlaşmaya varamazlarsa doğrudan garantör güçler BM Genel Sekreteri’nin yardımıyla içyapı, yani her federal devletçiğin topraklarındaki egemenlikleri gibi konularla ilgili çalışma yapsınlar. Bunların yanı sıra federal hükümet ile kurumsal organlarının yetki ve görevlerine ilişkin konular gibi konularda da çalışma yapsınlar.

3. Referandum yapılmasın, tıpkı 1959 yılında olduğu gibi anlaşılanları doğrudan uygulamaya koysunlar. Seçimler önceden yapılsın ve Kıbrıs Federal Hükümeti ile kurumsal organlarının işleyişi ile ilgili gerekli düzenlemeler yapılsın. Referandumlar halkın bir anlaşmayı kabul etmesine ilişkin siyasi iradesini ortaya koyacağı tek yol değildir.

Garantör güçlerin inisiyatif üstlenmelerini öneriyorum; bunun sebepleri vardır: a) Kıbrıslılar artık statükoya uyum sağladıklarını ve herhangi bir şekilde çözüme yaklaşmadıklarını kanıtlamış durumdadırlar. Bunun sebebi, çözümün her iki cemaatin yetkilerini alıp merkezi hükümete verecek olmasıdır. Böyle bir durum her iki cemaatte de yerleşik düzen kuran milliyetçilerin işine gelmez. b) BM “Kıbrıs sorunu” olarak adlandırılan meseleden diplomatik bir şekilde çekildi. Bu durum, Guiterrez’in Crans Montana’daki son sözlerinden anlaşılıyor. Guiterrez, Kıbrıslıların hazır oldukları zaman ortak bir şekilde kendisini yeni bir girişim üstlenmeye çağırmasını söylemişti. Maalesef liderler böyle bir öneriyi uygulamaya geçirmeye niyetli değildirler. Sayın Anastasiadis, bir yandan görüşmelere yeniden başlamaya hazır olduğunu beyan ederken, öte yandan sırf görüşmelere başlamamak adına bir yığın ön şart sıralıyor. Kıbrıs Türk liderliği de aynı şeyi yapıyor.      İşte bu yüzden, üzere garantör güçlere Kıbrıs sorununu çözüme götürmek inisiyatif üstlenmeleri yönünde çağrı yapıyorum. Bu Kıbrıslılar için oldukça yerinde bir yardım olacaktır. Öte yandan Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinde yeni perspektifler açacaktır. Şu anda Kıbrıs sorunundan ötürü bu iki ülke sürekli sürtüşmeden ötürü zarar görüyor. Erdoğan’ın Atina’ya yapacağı ziyaret iki hükümet için de sorunu çözüme götürme iradelerini göstermek adına önemli bir fırsattır. İki ülkenin hükümetinin de halklarına karşı sorumlulukları vardır. Yarım asırdan uzun bir süredir bu halklar zorluk yaşıyorlar. Ayrıca ülkemizdeki cemaatlere karşı da sorumlulukları vardır. Adamızda hâkim olan bu karşıtlık saçmalığına bir son versinler. Böyle yaparlarsa gelecekte biz Kıbrıslılar bu yaptıkları için kendilerine şükranlarımızı sunacağız.

Çeviri: Çağdaş Polili


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık