• 07 Şubat 2018, Çarşamba 8:45
KyriacosDJAMBAZIS

Kyriacos DJAMBAZIS

Peki ya şimdi?

Seçimler geride kaldı. Sonuçların analiz edilmesi ve bundan sonuç çıkarılması siyasi analizciler ve tarihçilerin işidir. Seçimlerin iki turundan çıkan esas sonuç, Kıbrıs Rum milliyetçiliğini ve geriye dönüşü temsil eden güçlerin, siyasi etki kadrajından çıkmış olmalarıdır. Bu kesimdekiler artık halkın uzlaşı ve yeniden birleşmeyi desteklemediğini iddia edemezler. Bilakis, halk açık ve net bir biçimde ülkemizin yeniden birleşmesi yönündeki iradesini ortaya koydu. Nikolas Papadopulos ve müttefiklerinin “yeni stratejisini” reddetmek suretiyle sorunun çözüm sürecine olumsuz yaklaşanları siyasi olarak dışlamakla birlikte 2004 yılı referandumundaki v’lık oranı da sahipsiz kıldı.

Her iki cemaatte de vatandaşlar haklı olarak diyaloğun yeniden başlamasını ve mümkün olan en hızlı biçimde bir sonuca varılmasını arzuluyorlar. Tüm bekleme ve uzun istişare stokları tükenmiş vaziyettedir. Olayların bu yönde şekillendiği bugünkü koşullarda liderler bir sonuca varmayı başaramazlarsa veya toplumu bu yönde etkileyemezlerse bunu yapanlar bu ülkenin yeni nesillerinin akıbetinden sorumlu olacaklardır. Nikos Anastasiadis, iktidarın en yüksek makamına seçilmesinin hemen ardından yaptığı konuşmada, ülkenin yeniden birleşmesi, ekonomik kalkınma ve vatandaşların yaşam düzeylerinin gelişmesi için çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

Kabul edelim, ülkenin yeniden birleşmesi çok zor bir meseledir. Yurdumuzun liderleri arasında, köprü kurulması çok güç olan bir uçurum oluşmuştur. Etkin güven en alt seviyededir. Pek tabii etkin güven kişisel meseledir ve çoğunlukla öznel değerlendirmelerle bağıntılıdır. Bundan ötürü, bu durum sorunların halledilmesinin reddi düzeyine çıkarılmamalıdır. İngiliz siyasi araştırmacı Giddens (1994) “etkin güven” meselesinin yükselen önemine dikkat çekmişti. “Post geleneksel toplumsal ilişkiler” düzeyinde güvenin oluşturulması gerektiğine değinmiş, güven ilişkilerinin modernlikle ilişkilendirilen yayılmış uzam-zaman uzaklaşmasına temel oluşturduğunu belirtmişti.

Liderlerimizin karşı karşıya oldukları sorunlara karşın, siyasi veya kişisel “karşıtlıklar”, inatlaşmalar ve anlaşmazlıklar bir tarafa bırakılıp herkes tarafından liderlerin aynı masaya gelmeleri için elden gelen çaba harcanmalıdır. Bu küçük adamızda yaşayanların çıkarları her şeyin üzerindedir. Bu noktada siyasi ve ekonomik alanda söz sahibi kişiler, entelektüeller ve sanatçılar, sivil toplum kuruluşları hep birlikte katkı koyabilirler ve liderlerin görüşüp olumlu bir sonuca gitmelerine yardımcı olacak bir hava oluşmasında pay sahibi olabilirler.

Seçimlerin olduğu dönem müzakerelerin ve müzakerelerin yeniden başlamasının aleyhine işledi. Zaman hızla ilerliyor ve sorunun çözülmesini isteyenlerin mücadele dışına itileceği an gelmeden hepimizin koşup bu zamana yetişmesi elzemdir. Muhalefetin başlıca gücü ve ülkemizin yeniden birleşmesine inanan partinin Genel Sekreteri olan Andros Kiprianu bu doğrultuda öncü rol oynayabilir. Sayın Anastasiadis’e seçim döneminde yaptığı “güvenilmez” ve “yalancı” yakıştırmalarını unutup iki liderin tekrar bir araya gelmeleri için yaratıcı bir şekilde katkı koysun. Mesele kışkırtıcı olan nitelendirmelerde bulunmak değil, uzlaşmaktır. Uzlaşı, diğer tarafı da kendisi ile diyalog kurması yönünde masaya oturmaya ikna eder. Öte yandan, Sayın Anastasiadis yeniden seçilmenin ağırlığını ve stresini üzerinden atmış olarak beyan ettiklerini uygulamaya geçirmeye başlasın: Toplumun modern taleplerine cevap verecek ve onun vizyonunu gerçekleştirmesine yardımcı olacak geniş bir hükümetin kurulması şu anda toplumun vizyonu ve rüyası Kıbrıs sorununun çözümüdür.

Sayın Guterres şu noktayı açıkça ortaya koymuştu: Yalnızca iki lider ortak bir ağızdan beni çağırırlarsa geri geleceğim. Her iki cemaatte de iç koşullar olumludur: Kuzey Kıbrıs’ta demokratik kesimdeki partiler iktidardadırlar ve olumlu bir havanın oluşmasına katkı koyabilirler. Sayın Anastasiadis bugünkü siyasi çevreyi objektif olarak değerlendirmeli ve uygun bir karşılık vermelidir. Çağrıyı yalnızca Sayın Anastasiadis’e yapmıyorum. Aynı zamanda Sayın Akıncı’ya da yapıyorum. O da gerekli adımları atsın ve buluşsunlar. Müzakerelerde de tıpkı dansta olduğu gibi iki kişi gerekir. Mütekabiliyet sağlıklı yaklaşımın önemli bir özelliği ve yaratıcı diyalog açısından olmazsa olmaz bir unsurdur. Faaliyetler hemen şimdi başlamalıdır. İvedidir, zaman kalmamıştır.

Çeviri: Çağdaş POLİLİ


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık