• 31 Ocak 2018, Çarşamba 8:54
KyriacosDJAMBAZIS

Kyriacos DJAMBAZIS

Seçim dönemi şişinmelerini bırakın ve geleceği gösterin

Bu satırlar yazılırken Kıbrıs Rum cemaatindeki seçimlerin sonucu ve ikinci turda cumhurbaşkanlığı makamını kimlerin talep edeceği henüz belli değildi. Sonuçtan bağımsız olarak, ortaya konulan sorunsal ne seçimler ne de seçimlerle uğraşan partilere ilişkindir. Geleceğe ilişkindir. Gerek Kıbrıs Türk gerekse Kıbrıs Rum cemaatlerinde seçimler yapıldı. Partiler vatandaşların değerlendirmesine tabii tutuldular ve şimdi bu değerlendirmeyi vatandaşları ve vatandaşların geleceği için ne şekilde kullanabileceklerine odaklanmalıdırlar.

Yine bu satırlar kaleme alınırken Kıbrıs Türk cemaatinde demokratik kesimden partiler, ileriki yılarda iktidarı yürütebilecek bir hükümeti kurabilmek adına ortak noktayı bulmaya çalışıyorlardı. Böyle bir büyük koalisyonun kurulması için çok büyük çabaların harcanması lazımdır. Öte yandan, kurulması durumunda mevcut hareketler yoğun bir şekilde uzlaşı, karşılıklı anlayış, şeffaflık ve samimiyet depolarından kullanmalıdırlar. Halka yönelik açık bir politika belirlemek durumundadırlar. Ayrıca, halka kritik konulara ilişkin kendini ifade etme şansı tanımalı, bu meseleleri kapalı kapılar ardında çözmeye çalışmamalıdırlar. Açık politika derken belirtmek istediğim husus, halkın kendisini ilgilendiren önemli konularda hakikatten kendisinin alınacak kararlara katkı koyduğunu hissetmesidir. Bu yolla, oyunun bir işe yaradığını da düşünecektir. Aksi takdirde bu büyük koalisyon eleştiri odağı olacak, saldırıların ve milliyetçi söylemlerin hedefi olacaktır. Ayrıca, ortaya konulan çaba toplumun yenilenme çabasından ziyade ilke ve değerlerin çökmesine götürecektir.

Kıbrıs Rum cemaatinde başkanlık sistemi ile iktidarın sorumluluğu tek kişiye verildiğinden belki de yukarıda ortaya koyduğum özellikler doğrultusundaki büyük bir koalisyonda altın kesiti bulmak daha kolay olur. Önümüzdeki Pazar günü Kıbrıs Rum cemaatinin lideri ile tanışacağız. Bu lider çok zor sorunları ele alarak göreve başlayacak. Esasında Kıbrıs Devleti’nin temsilcisidir ve uluslararası olarak tanınmışlığı vardır; ancak paralel olarak ortaya koyduğu tezlerle ilgili yapması gerekenler vardır. BM Genel Kurulu önünde ve Avrupa Birliği organlarında seçim kampanyasında kullandığı argümanları kullanamaz. Dikkatini sadece içteki muhataplarını memnun etmeye odaklayarak sadece o doğrultuda politika yapması mümkün değildir. Öyle yaparsa zaten hep seçim kampanyasında kalmış olur. Bu durum sadece devletin Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs Rum cemaati liderini ilgilendiren bir konu değildir. Aynı zamanda kim olursa olsun muhalefeti de ilgilendiren bir meseledir. Muhalefet derken, milliyetçi popülizme ve retçiliğe, iki cemaatin bir arada yaşamasının olanaksızlığına dayanan milliyetçi güçlerden bahsetmiyorum. Bu sebeplerden bu kesim herhangi bir hal çaresini kabul etmez.

Değindiğim partiler DİSİ ve AKEL’dir. Bu iki parti Kıbrıslıları yeniden birleşme yoksunluğu kaygısından kurtarabilecek güçlerdir. AKEL, Tasos Papadopulos ile birlikte hükümet ettiği zaman ürkek bir duruş sergilemiş ve Papadopulos ile dayanışıp büyük bir “hayır” çıkmasını sağlamıştı. D. Hristofyas Hükümeti döneminde de ürkek göründü ve oldukça talihsiz açıklamasında kararını ortaya koymuştu zaten. Hristofyas, “yapacak başka işlerimiz var” demiş ve Kıbrıs sorununu öylece bırakmıştı. Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununu nihai çözüm kapısına kadar getirmiş ama maalesef ne cesaret ne de irade sergilemişti.

Kıbrıslıların bugünkü mücadelelere katılması ve yanıt vermesi gereklidir, çünkü başka bir geciktirme veya başarısızlık şansları yoktur. Barikatın her iki tarafında da büyük koalisyon Kıbrıs toplumuna çözüm perspektifi sunacak olan durumdur. Tüm toplumu kucaklayacak olan büyük bir koalisyon lazımdır. Sol BrestLitovsk, sağ ise 1959 antlaşmasından ilham alsın. 1959 Antlaşması Kıbrıslıları sömürgeci bağlardan kurtarmıştı. Kıbrıslıları kendi devletini kurmaya götürmüştü. Her iki tarafta da mutlak tezler ile ilgili görüngüsel şişinmelerle çok vakit kaybedildi. En kısa sürede bu konular çözüme kavuşturulmalıdır, aksi takdirde solcu olsun, ortanın sağında olsun, milliyetçi olsun bunun bedelini vatandaşlar ödeyecektir. Sorumluluk yükleme dönemi geçmişte kalmıştır. Söylenen söylendi. Yerleşen kriz vatandaşları ideolojik veya siyasi konumlarına göre ayırmayacak. İşte bu yüzden, herkesin yanılsamaları bırakması ve ülkenin yeniden birleşmesi için birlikte çalışması hayati bir gerekliliktir. Ulusal bir konsensüse ihtiyaç vardır. “Ulusal konsensüs” derken cemaatlerin ayrı ayrı “anavatanları” ile ayrı ayrı “konsensüslerinden” değil, Kıbrıslılar arasındaki bütünlüklü bir “konsensüsten” bahsediyorum. Geciktirme ve başarısızlık marjı kalmamıştır. Uzlaşma yolunu bulmalıyız. Aksi takdirde iki cemaat ayrı ayrı değil, tüm Kıbrıs boğulacak. Hiçbir cemaat kendi başına yaşayamaz. Kendi kendini mahvetme hayaletini çabucak savuşturmalıyız. Hepimiz acil olarak çalışmalıyız. Liderler, siyasi gruplar, tüm toplum olarak acilen bir araya gelip bir bütün olarak çalışmalıyız. Ülkemizin bağımsızlığının ortadan kaldırılmasına hep birlikte karşı durmalıyız. Yeni açmazların çıkmazları karşısında kuşatılmış durmamalıyız. Yeni bir yol açmalıyız. 1963 yılında tecrübe ettiklerimiz bize çok ağır geldi ve bugün bile bize işkence ediyor. Bu durumu pahalıya ödedik. Dünü değil, yarını düşünmeliyiz. Bunu, bizim neslin “ihtiyar” kanatlarını açması ve çocuklarımızın kaderlerini Kıbrıs’ımızın parlak güneş ışığında bulmaları için yapmalıyız.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık