• 08 Eylül 2017, Cuma 8:57
KyriacosDJAMBAZIS

Kyriacos DJAMBAZIS

Sevgili Espen Eide’yı uğurlarken

Büyük Han’a geldin ve cumartesi buluşmalarımızda buldun bizi Sevgili Espen Eide.

Kollarımızı açtık ve seni aramıza aldık. Bizden biri oldun. Biz derken; biz kendimize ne Kıbrıslı Rum diyoruz ne Kıbrıslı Türk. Kendimizi Kıbrıslılar olarak tanıtıyoruz. Ortak vatanını seven Kıbrıslılarız.

İşte bu yüzden bu kişiler Kıbrıs’ın yeniden birleşme düşünü beraber görmek konusunda hiç tereddüt etmediler. Seni bir kardeş gibi aramıza aldık. Öyle yaptık çünkü ülkemizin bölünmüş olması ile ilgili acımızı bizimle paylaştın. Acımıza ortak oldun. Ortak buluşmalarımızdan sonra Güney’e ve Kuzey’e dönmemiz gerektiğinde bizimle birlikte üzüldün. Bu iki taraftan biri Kıbrıs Rum cemaati, diğeri ise Kıbrıs Türk cemaatinin kontrolü altındadır.
   Liderlerin onlarca yıldır işlenmiş ve kolektif toplumsal belleğe kazınmış olan stereotiplerden kurtulmaları için mücadele verdiğini hep gördük. Bu sterotipler dokunulmaz ve ihlal edilemez olarak görülüyordu. Liderlerimiz Kıbrıs Devleti’nin vatandaşlarının geleceğini hayal edecekleri ve planlayacakları yerde geçmişi haklı çıkarmaya, “ötekini” etkisiz hale getirmek için çeşitli argümanlar bulmaya çalıştıklarında çok üzülüyordun. Zamanın önüne geçmek ve bir biri ardına zor problemlerin üzerine atılmak ve liderleri sona götürmek yönündeki şevkini hissediyorduk. Ama dikkat etmediğin bir şey vardı. Cumhurbaşkanımız arkasına taşlar atıyordu. Tıpkı antik çağda Defkalionas’ın yaptığı gibi…

Defkalionas’ın attığı taşlar yeni Helen yurttaşlarına dönüşüyordu. Cumhurbaşkanımızın attığı taşlar ise Başpiskopos’un da hayırduasıyla bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde kesin oylara dönüşecek. Yanımıza gelirdin, sade vatandaşların arasına karışırdın, yeniden birleşme isteyen gruplar ve hareketlerin arasına karışırdın. Yaptığın işe inancını hep yinelerdin bu kişilerle.

Senin bu tutumundan ötürü seninle alay etseler de, sen her gün yaptığın açıklamalarla Kıbrıslıların ülkelerinin yeniden birleşmesini arzu ettiklerini ve bu yönde mücadele verdiklerini teyit ediyordun. Uyguladığın politikalarla ne Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye ile entegrasyonunu, ne mevcut statükonun devamını, ne Yunanistan ile ENOSİS Plebisiti kutlama kararını uygun bir hal çaresi olarak gördüğünü ortaya koydun. Sonuçta bunlar arzulanan çözüm ile taban tabana ters unsurlardı ve politikanla bunu ortaya koydun. Milliyetçilikten ve kırmızıçizgilerden uzaktın, o perspektiflerden üstündün. O perspektifleri, memleketin liderliği barındırdığı siyasi miyopluktan ötürü aşamıyor ve bu kırmızıçizgiler akıllarını esir alıyor.

“Lobici” falan değildin; ne de “Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın” bir memuruydun. Bilakis, Kıbrıslılar ve uluslararası topluma karşı üstlendiğin görevi yerine getirmeyi istemiş olan bilinçli bir politikacısın. Her iki taraftan öten sirenlere, yeminlere karşı kulaklarını kapadın. Ayrıca kendi etnik kimliğini yüceltip her gün senin “kelleni isteyenlere” karşı da kulaklarını kapadın. Crans- Montana’daki son yemekte sana ne denildiğini bilmiyorum fakat imparatorluk kompleksinden mustarip politikacılarımızın ağızlarından çıkanları duydum ve biliyorum. Dilleri akıllarından önce davrananlar için bu pek övünülecek bir şey değildir.
   Bizi ebediyen bırakıp gittin. Bizi basiretsiz politikacıların eline bıraktın. Bu politikacılar Kıbrıs’ı BM’ye yabancılaştırmayı beceren politikacılardır. Bu politikacılar, BM’den kendi kararlarını uygulamasını talep edecek kadar mantıksız hareketler yapmışlardır. Sen gittin, Kıbrıs her türlü çözüm ihtimalinden yoksun kaldı. Kıbrıs’ı kurtarabilecek son kişiyi kaybettik.

Bize şu söylediklerini anlıyoruz ve beynimize kazıyoruz: “Vatandaşlar toplumu ülkenin geleceğini eline alsın”. Görüşmelerimizde sana defalarca söylemiştik; toplumumuz (Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler) bu şekilde inisiyatif üstlenecek şekilde eğitilmemiştir. Yıllar boyu büyük, “kocaman” sandığımız liderlerimiz olmuştur. Bu liderler bizi sakin limana çıkaracaklardı. Maalesef yurdumuzu böldüler, kuzuları analarından ayırdılar. Bugünse, “Kuzey ve Güney” Kıbrıslılar vardır. Bu Kıbrıslılar Amerika tecrübesinden örnek çıkaracaklarına 43 yıl sonra halen “ateşkes” durumundayız. Halen düşmanı alt etme hülyasından kurtulamadık. Ayrıca yarım yüzyıldır “Gereksinim Hukukuna” göre ülkeyi yöneten bir “imparator” vardır.

Çok sağ olasın sevgili dostumuz. Sana kendi yaratıcı hülyanda her türlü başarı dileklerimizle.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık