• 08 Mart 2018, Perşembe 8:41
KyriacosDJAMBAZIS

Kyriacos DJAMBAZIS

Uzlaşım komitesinin zamanı gelmiştir

Her iki lideri de, kırmızıçizgilerini de dinledik. Bu kırmızıçizgiler herhangi bir uzlaşıya açık kapı bırakmıyor. Peki şimdi? Altın kesiti bulamayacakları belli olan politikacı çarpışmalarına öylece seyirci mi kalacağız? Daha da geriye düşmelerini mi izleyeceğiz? Kimin suçlu, kimin haklı olduğu, kimin ne sorumluluğu olduğu hususlarına hiç girmeyeceğim. Böyle bir şey yapmanın zamanı değildir. Sonuçta, liderlerin taşıdıkları sorumluluk kırmızıçizgilerinden çok daha büyüktür. Ülkem ikiye bölünme tehlikesi altındayken, ruhumun derinliklerinde halen bir hülyanın umudunu taşıyorsam, neyleyim ben yerinden kımıldamayan ve kımıldayacak gibi gözükmeyen, dağ gibi duran kırmızıçizgileri? Ne yapamaya sorumluluk dağıtayım? Tarih ve geleceğin tarihçileri her iki lideri de değerlendirecektir. Her birini hak ettiği yere koyacaktır. Ama ben yeniden birleşme mutluluğunu tadamadan hayattan göçüp gittikten sonra tarih bu liderleri yargılamış, yargılamamış bana ne! Ben sınırlandırmalar olmadan, ülkemi ve ruhumu bölen dikenli teller olmadan rahatça gezme ve yaşama zevkine varamayacaksam ne yapayım öyle yargılamayı? Her iki liderin de açıklamalarını tekrar tekrar okudum. Bildik, uzamış konulardan, bizi çıkmaza sürükleyen konulardan bahsedip duruyorlar. Oysa sorunun çözülmesine dair irade varsa siyasette çıkmaz diye bir şey yoktur. Liderlerimiz çizginin aynı tarafında olmak için herhangi bir adım atmıyorlar. Liderlerimiz geçmişin çatışmalarına karşı duracak ve geleceğe ışık saçacak bir politikaya geçmek doğrultusunda herhangi bir adım atmıyorlar. BM bile arabuluculuk yapmak üzere ortada yok! “Kendi aranızda anlaşınız, sonrasının nasıl olacağına ilişkin uzlaşınız, süreci belirleyiniz ve beni çağırınız”. BM Genel Sekreteri Sayın Guterres devamlı surette bu çağrıyı tekrarlıyor. Bu sorumluluğu Kıbrıslılar değil de kimler alacak? Bu ülkede mücadele eden tüm diğer politikacıların rolü yok mudur? Sözü yok mudur? Onları ilgilendiren tek şey görüşlerini ortaya koymak, değerlendirme yapıp eleştirmek midir? Pratikte yardımcı olmak için parmaklarını kıpırdatmazlar mı? Muhalefet yapmak ve hükümet karşıtı olmak onlara yeter mi?

Siyasi liderlerin korkunç imajlarını yıkacak bir toplumsal dinamik aranıyor. Kalıcı olarak görülen bu çıkmaza bir son verilmesi adına sivil topluma önemli bir rol düşüyor. Bunun kolay bir mesele olacağını iddia etmiyorum. Liderler yaşayabilecekleri siyasi bedelden ve zemin kaybetmekten korktukları için herhangi bir rol üstlenmediklerine göre, partisel bağıntıları olmayan kişiler sorumluluk üstlensin, önemli görevlere soyunsunlar. Bu, eş zamanlı olarak iç sorunlarımızı kendi kendimize çözmemiz adına bir antrenman da olur. Uzlaşmayı öğrenmemiz, ötekini dinlememiz, bu ülkeyi birlikte, ortaklaşa yönetmeyi öğrenmemiz adına önemli bir antrenman da olur. Bunu çözmek için ne BM ne de başkasını beklemeye gerek vardır. Onlar, bizi uzlaştırmak ve çözümden sonra doğacak sorunları çözmek üzere daima burada olmayacaklar.

Sivil Toplum, bu kez bugüne kadar denenmiş pratiklerden vazgeçmeye çağrılıyor. Sadece üç beş açıklama yayınlamaktan ve her zaman aynı kişilerin katıldığı toplantılar düzenlemekten vazgeçmeye çağrılıyor. Pek tabii bu etkinlikleri küçümsemiyorum. Aynı şekilde, alınan etkili kararları da küçümsemiyorum. Buna rağmen, bugün şekillenen durum karşısında sivil toplumun bizzat arabuluculuk rolü üstlenmesinin daha ivedi olduğu ve daha üretken olabileceği kanısındayım. Sivil toplum iki lideri bir araya getirmeli, bu liderleri aynı masaya oturup “Merhaba Mustafa”, “Merhaba Nikos” demelerinden öte şeyler yapmaya zorlamalıdır. Bu kişilere yardımcı olmalı ve kendilerini bir win-win durumuna getirmelidir. Liderlerin bir içki içmek veya bir kahve içmek için bir araya gelecekleri görüşmeleri artık selamlamamız gerekli değildir. Artık yıllardır beklediğimiz büyük uzlaşmaya varılmasının yolunun açıldığını dudaklarından duymak için ısrar etmeliyiz.

Sayın N. Rolandis, Y. Vasiliu, T. Hacidimitriu ve M. Papapetru’nun Kıbrıs Türk toplumundan da aynı yöndeki temsilciler ile birlikte bir araya gelip bir Uzlaşım Komitesi kurmalarının vaktinin geldiği kanısındayım. Böyle bir komitenin çıkmaz durumun aşılması yönünde katalizör rolü oynayabileceğini düşünüyorum. Yaşam yollarında edindikleri bilgeliğin, olgunluğun, oluşturdukları ayrıntılı düşünce ve fikirlerinin üstlenecekleri tarihi görevi yerine getirmeleri yönünde yeterli olacağını düşünüyorum. Kolay bir mesele olmayacak elbette, çok zor ve engebeli bir yoldur. Ancak, denemeleri gerekir, liderleri çözüme itmek için her türlü fiziki ve manevi çabayı harcamalıdırlar.

Sorunumuzun çözüme kavuşturulma ihtiyacı çok acildir. Bölgemizdeki durum çok büyük tehlikelere gebedir ve her iki toplumun da mahvına yol açacak, kaçınılması çok zor olacak bir duruma doğru çevrilebilir. Böyle bir durumda hiçbir toplum galip çıkmaz. Her iki toplum da mağlup olur. Bölgemizde ABD ve Rusya gibi süper güçler ve Türkiye, İsrail ve İran gibi bölgesel güçler siyasi bağlamda çatışma içerisindedirler. Bu bölgede çıkarları olduğu için bu ülkeler bölgede yer bulmak ve söz hakkına sahip olmak peşindedirler. Büyük resme bakmanın vakti gelmiştir. Şu anki çıkmaza sürükleyen zamanı geçmiş sloganlardan ve siyasi davranışlardan vazgeçmenin de vakti gelmiştir. Uzlaşım Komitesi ciddi ve tarihi bir rol üstlenecek. Sivil toplum bu yöndeki bir girişimi gayet samimi bir şekilde selamlayacaktır.
 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık