• 30 Mayıs 2018, Çarşamba 9:02
KyriacosDJAMBAZIS

Kyriacos DJAMBAZIS

“Vatanseverlerin” dokunulmazlığına dair

Bir Kıbrıslı Türk’ün, Afrika gazetesinde yayınlanan röportajında anlattıkları sarsıcıydı. Anlattığına göre, kendisi Kıbrıslı Rum esirleri veya 1974 yılında tutsak alınan masum vatandaşları gözünü kırpmadan öldürmüş. Bu faaliyet savaş suçu sayılmalıdır ve katil yargılanmalıdır. Eğer kuzeyde gerçekten bağımsız yargı erki varsa bu “insan” tutuklanmalı ve mahkeme önüne çıkarılmalıdır. Başka tanıklara gerek yok, kendisi her şeyi itiraf etmiş zaten. Polis ve yargının tutuklama ve yargılama hakkı vardır. Bu şekildeki suçlar öylece bırakılmazlar, etnik temizlik suçları olarak addedilirler.
Güneyde de bu şekilde cani “insanlar” vardır. Tek fark, bugüne kadar gazetelere veya televizyona çıkıp ne yaptıklarını tam olarak anlatacak cesareti bulmamalarıdır. Kimleri ve kaç kişiyi öldürdüklerini anlatma cesareti göstermediler. Güney hukuk devleti olduğunu iddia ediyor, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin “sahte devlet” olmadığını ve ulusal ceza hukuku kuralları ile uluslararası ceza hukuku hükümlerini uyguladığını iddia ediyor. Bu bağlamda, masum vatandaşların katillerinin mahkeme önüne getirilmesi meselesi söz konusudur. Başsavcının kendiliğinden harekete geçmesi gerekir ve polisin elindeki unsurlar tutuklama, sorgulama ve mahkeme önüne çıkarma için yeterlidir. İdare organlarının faaliyetleri Güven Yaratıcı Önlemler kapsamına girmez, yani katillerin yargılanmak üzere mahkemeye çıkarmaları hususunda liderlerin uzlaşmaları zorunlu değildir.
Burada bahsettiğim, savaşta olup çatışma esnasında askerleri öldüren kişiler değildir. Savaş esnasında meydana gelen kayıplardan da bahsetmiyorum. Kafalarına göre kanunu ellerine alıp masum vatandaşları ve/veya esirleri öldürenlerden bahsediyorum. Hukukun geçerli olduğu hiçbir devlette bunlara dokunulmazlık verilemez. Bunlar Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçluları olarak yargılanmalıdırlar. Köyleri olduğu gibi yok edenlerin, kadınlara ve çocuklara tecavüz edip onları öldürenlerin aramızda itibarlı kişiler olarak rahat rahat dolaşamamaları lazımdır. Öte yandan, Aşşalı vatandaşları bir otobüse doldurup Afanya’nın hemen dışında öldürenler de aramızda rahatça dolaşamamalıdırlar. Maalesef bugüne kadar gerek Kuzeyde gerekse Güneydeki yetkili kurumlar işlenmiş olan suçlar karşısında gözlerini kapıyorlar. Görüldüğü üzere, görmezlikten gelmek yetmezmiş gibi bir de ödüllendirildiler. Vatanı “savunan” “kahramanlar” olarak gösterildiler ve bunlardan bazıları devlet kurumlarında ve kurumsal organlarda –belki de kendilerine ayrıcalık tanınarak- mevki sahibi oldular. Bu mevkilerinden geleceğimizi ilgilendiren kararlara etki edebilme olanaklarına da erişmişlerdir.
Muhtemelen bazı caniler ölmüşlerdir. Ancak bu kişilerin isimleri de ortak caniler olarak kamuoyuna duyurulmalıdır. Yaşayanlar ve masum insanların toplu olarak katledilmesinde yer alanlar yakalanmalı ve mahkeme önüne çıkarılmalıdırlar. Yaşları ne olursa olsun… Ben Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olarak, yaşadığım, vergi ödediğim, ailem ile birlikte içerisinde yaşadığım devletten, toplumun katilleri hakkında cezai kovuşturma açmasını talep ediyorum. Bu şekilde kendim, ailem ve toplumum açısından güvenli hissedebilirim. Eğer diğer taraf kendi katillerini mahkemeye vermezse kendi hakkıdır, ancak mahkemeye vermezse uluslararası izolasyon ile ilgili şikayet etmesin... 
Masum vatandaşları öldürenlere karşı önlem almak için asla geç değildir. Kuzey ve güneydeki idare bu yönde harekete geçmez ve katillerin “kahramanlaştırılmaları” sürdürülürse toplumlar arasındaki suçluluk oranı da artacaktır. Bu durumu, Kıbrıs Cumhuriyeti Başsavcısı’nın bugüne kadar Kıbrıslı Türklere saldıran ırkçılardan bir tanesini bile göstermemesinden anlıyoruz. Evet, bu saldırılar sonucu hayatını kaybeden olmadı; ancak hukukun uygulanmadığı bir yerde cinayetlerin işlendiğini ve adaletin de ırkçı davranışlara gözünü kapayıp bu gibi olayları sadece kınayan açıklamalar yapmasını görmemiz olasılık dışı değildir.
Kıbrıslı Türk seri katil her iki idare için yapılması gerekenin yolunu açıyor. Bunu da sineye çekip herhangi bir hareket sergilemeden kalırlarsa, toplum kendisini bu ahlak sahibi olmayan insan müsveddeleri klonlarının karşısında bulacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık