• 21 Nisan 2017, Cuma 10:19
Oğuz METİNER

Oğuz METİNER

23 Nisan ve Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle

Biz Türklerin, sevinç ve neşesini bütün İslâm âlemiyle paylaştığımız bayramlarımız olduğu gibi, milletçe kutladığımız, tarihimizin mutlu günlerinin hatırasını yaşadığımız milli bayramlarımız da vardır.

Bunlardan biri belki de en önemlisi “23 Nisan Milli Hâkimiyet ve Çocuk Bayramı”dır. Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu asil Türk milletinin esir edilemeyeceğinin bütün dünyaya haykırıldığı bir gündür; onun için bayram yapıyoruz. Bu bayram, İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününün yıldönümü olarak kutlanır. Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı, milletimizin ümidi ve geleceği olan çocuklarına armağan etmiştir.

Çocuklar, bir milletin geleceğidir, ümididir, her şeyidir.

O halde, yarınlarımızı ellerine teslim edeceğimiz çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek, dinî ve millî görevimiz olmalıdır.

Onları kendimizin yaşadığı devre göre değil, onların yaşayacakları devir ve zamana göre hazırlamalı, eğitmeli, talim ve terbiyelerine özen göstermeliyiz.

Körpe dimağlarına müspet ilimleri yerleştirirken, ruh cephelerini de ihmal etmemeli, dinî terbiye ile kalplerinde Allah sevgisi ve peygamber muhabbetini tutuşturmalıyız.

Toplumların temeli aile, ailenin özü de çocuktur. Bu bakımdan çocuklarını maddî ve manevî yönden iyi yetiştiren toplumların, özgür olmaları hakkıdır. Aksi halde o millet pişmanlık ve nedametten başka bir şey elde edemez.

O halde yavrularımızı iyi yetiştirelim. Kalplerini imansız, dillerini Kuransız yetiştirmeyelim. Onları milliyetçi ve imanlı, milli değerlere ve dini bağlara saygılı yetiştirelim. Yavrularımızı, Türk örf ve adetleri, İslâm terbiyesi ve İslâm ahlâkı üzerine yetiştirelim.

Yarının büyüklerini bugünden küçültmeyelim. Bilelim ki vatanımız, bugünün küçükleri olup, yarının büyükleri olacak olanların güçlü omuzlarında yükselecektir.

Çocuklarımızı, bütün cepheleriyle, ilerideki büyük görevlerine hazırlanır görmekten gurur ve sevinç duyuyoruz.

23 Nisan Bayramınız kutlu, yavrularımız mutlu olsun. Gönlünüz umutla dolsun.

***

Kutlu Doğum

Akşamlar sabahları getirir, gündüzler geceleri götürür; Gözler ufukları, kulaklar haberleri bekler. Ümitler gönülleri kaplar. Seferler, zaferleri müjdeler. Hz. Muhammed (S.A.V)’in geldiği, Hak’tan haberler getirmeye başladığı zaman, dünyayı korkunç akşamlar sarmış bulunmaktaydı. İnsanlık, yeis verici bir gecenin koyu karanlıkları içinde idi. Ufuklar ilâhi belirtiye hasret çekerdi; Kulaklar Rabbani bir habere iştiyak duyardı. Işığa susamış gönüllerin hüznü sonsuzdu. Gerçeğe giden yollar kapalı idi. Hakikati arayan yolcular yorgundu. Hz. Musa’nın Tur’dan aldığı mukaddes ateş küllenmiş. Hz. İsa’nın havarilerine kazandırdığı muazzez nur ve huzur artık tükenmiş, hakikat meşalesi kararmaya yüz tutmuştu. İnsan, insan olduğunu unutmuş, kölelik almış yürümüş; vicdanlar çürümüş, her yanı tahakküm bürümüş. Tam bu sırada gafilleri uyandırıcı, sapıkları utandırıcı bir ses yükseldi.

Sevindirici bir haber duyuldu. Kurtarıcı bir el uzandı, güven verici bir zat belirdi. Evet, tam bu sırada Rasulullah (S.A.V) güneşi doğdu. Hak batılı kovdu. İman, küfrü boğdu, çalkantı duruldu. Rasulullah’ın (S.A.V.) ufkunda doğan Kuran güneşine batış yok!

İnsan olan düşünür:

- Ben kimim, neyim?... Benim varlığım kendimden ve kendiliğinden olamayacağına göre beni kim var etti? Varlığımın sebebi ve hikmeti nedir? Beni var eden benden ne istiyor? O’nu nasıl tanıyabilirim? Onunla nasıl irtibat kurabilirim? Gelişim nereden, gidişim nereye? Varlık denen bu maceranın, hayat denilen bu imtihanın sırrını nasıl çözeceğim?

Yaratan yaratığa yardım etmezse akıl şaşar, bilinmezler onun boyunu aşar.

Sırların karanlığı nübüvvet nuruyla (peygamberlik ışığıyla) aydınlanır ancak. Sorular bu nurla cevaplanır, yaratık yaratanına bu nurla ulaşır.

Peygamberler silsilesinden, bu nurun meşalesini en son bizim peygamberimiz devraldı, ışık tuttu tüm insanlığa, beş kıtaya beyaza, siyaha, Kızılderili’ye, sarıya.

İslâm’ın, imanın, Kuran’ın nurudur bu yayılan. İlâhi barışın evrensel gerçeğin, doğrunun, iyinin, güzelin ışıklarıdır; çağları, iklimleri, kavimleri aydınlatan.

Peygamberimiz (S.A.V) bir kurtuluş ipidir varlık denizinde çırpınan tüm insanlara. O, ümittir, mutluluktur, dostluktur; şefkattir kucak kucak. Ezilenlere destektir, hastalara, acı çekenlere teselli. Yalnızlara yoldaştır, dertlilere en candan arkadaş.

O halde sevgili Peygamberimizi iyi tanıyalım. O’nun hayatını, yaşayışını, üstün ahlâkını kendimize örnek alalım, çocuklarımıza da anlatalım.

Kutlu Doğum Haftanız mübarek olsun.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık